|2022-01-11|
Geodezja, Prawo
Resort rozwoju o likwidacji weryfikacji prac geodezyjnych
Czy rząd planuje zrezygnować z obowiązku zgłaszania i weryfikacji prac geodezyjnych? Z takim pytaniem zwrócił się do Ministerstwa Rozwoju i Technologii poseł Koalicji Obywatelskiej Jacek Protasiewicz.
Jak czytamy w interpelacji, do jego biura poselskiego zgłaszają się obywatele zaniepokojeni planami zmian w prawie, które mają na celu złagodzenie dotychczasowych, sztywno uregulowanych zasad korzystania z baz danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. W ich ocenie brak kontroli zgłoszeń i wyników prac w krótkim czasie doprowadzić może do szybkiej dezaktualizacji PZGiK oraz pogorszenia jakości danych przez niego przetwarzanych, a to skutkować będzie zmarnowaniem jego potencjału budowanego przez lata.
„Moi rozmówcy argumentują, że odejście od takich kontroli sprawi, że niezamierzone błędy będą się przekładać na jakość zasobu” – pisze parlamentarzysta. Zwraca się zatem z pytaniem, czy rząd planuje deregulować przepisy w tym zakresie.
Odpowiedzi udzielił wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. Na wstępie przedstawił posłowi obowiązujące regulacje w zakresie zgłaszania i weryfikacji prac oraz ideę funkcjonowania PZGiK. Podkreślił przy tym, że korzyści z utrzymywania zasobu odnosi nie tylko państwo, ale również przedsiębiorcy czy zwykli obywatele.
„Istnienie tego zasobu, jako zbioru informacji o możliwie wysokim poziomie aktualności, w ogromnym stopniu ogranicza również nakłady ekonomiczne podmiotów zamawiających prace geodezyjne oraz nakład pracy wykonawców takich prac” – pisze Piotr Uściński. Dlatego prawidłowe funkcjonowanie PZGiK leży w interesie także wykonawców prac geodezyjnych –ocenia minister. Dodaje przy tym, że w wielu przypadkach to samemu zleceniodawcy pracy zależy, by jej wyniki zostały przyjęte do PZGiK i trafiły do rejestrów publicznych. Za tym idą bowiem określone czynności cywilno-prawne oraz zainicjowanie postępowań administracyjnych czy sądowych.
„Przewidziane przepisami ustawy Pgik procedury dotyczące obowiązku zgłaszania prac geodezyjnych oraz ich weryfikacji stanowią gwarancję aktualność danych znajdujących się w PZGiK. Mając powyższe na względzie, uprzejmie informuję, że Minister Rozwoju i Technologii nie planuje w chwili obecnej zmian w zakresie przepisów związanych ze zgłaszaniem prac geodezyjnych oraz ich weryfikacji” – podsumowuje Piotr Uściński.
Skąd poseł KO wziął informacje o planach likwidacji zgłaszania i weryfikacji prac geodezyjnych, tego nie wyjaśnił. Można się natomiast domyślać, że jest to związane z przebiegiem posiedzeń sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. deregulacji, w trakcie których postulat ten przedstawił Ogólnopolski Związek Zawodowy Geodetów (OZZG). Jego przedstawiciele argumentowali, że nie tylko nie przyniesie to negatywnych konsekwencji, ale wręcz zlikwiduje zbędne obciążenia biurokratyczne oraz usprawni proces inwestycyjno-budowlany.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
Jerzy Królikowski
|