wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-07| Geodezja, Prawo

Długa lista barier, czyli o weryfikacji na Mazowszu

W lipcowym wydaniu GEODETY omawiamy raport mazowieckiego WINGiK-a nt. terminowości weryfikacji wyników prac geodezyjnych.


Długa lista barier, czyli o weryfikacji na Mazowszu <br />
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay
Bez wątpienia weryfikacja wyników prac geodezyjnych od lat jest najczęstszą przyczyną konfliktów wykonawstwa z administracją. Od 31 lipca ub.r. zamiast niefortunnego „niezwłocznie” mamy ustawowe terminy weryfikacji przez organy SGiK.

Czy po blisko roku od stosownej nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego terminy te są wreszcie dotrzymywane? Mazowiecki wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego (MWINGiK), działając na podstawie art. 7b ust. 1 pkt 2 Pgik, postanowił sprawdzić to na swoim terenie, a także zdiagnozować przyczyny ewentualnych naruszeń. Pod koniec czerwca przedstawił w tej sprawie 18-stronicowy raport dotyczący IV kwartału ub.r. oraz I kwartału br. stworzony na podstawie danych od starostów, wykonawców prac geodezyjnych oraz własnych doświadczeń inspekcji.

• Obszerna kwerenda

Wszystkie 42 mazowieckie powiaty nadesłały dane o dacie zgłoszenia konkretnej pracy geodezyjnej, dacie wpływu zawiadomienia o przekazaniu wyników tej pracy, dacie jej weryfikacji oraz – dla prac zgłoszonych po 31 lipca 2020 r. – o jej powierzchni.

Od 20 starostów MWINGiK uzyskał też w drodze ankiety opinie o napotykanych podczas weryfikacji niejasnoś­ciach i wątpliwościach w interpretacji przepisów prawa oraz o innych problemach mogących mieć wpływ na dotrzymanie terminów. Ponadto 41 starostów przekazało informacje o liczbie osób weryfikujących wyniki prac geodezyjnych, ich wykształceniu, doświadczeniu zawodowym oraz uprawnieniach w dziedzinie geodezji i kartografii (gik).

Z kolei dla wykonawców prac geodezyjnych realizujących zlecenia na terenie Mazowsza MWINGiK uruchomił w dniach 24 kwietnia – 23 maja na ogólnodostępnej platformie internetowej anonimową ankietę. Z możliwoś­ci wyrażenia swojej opinii skorzystały 102 osoby. Najwięcej odpowiedzi dotyczyło m.st. Warszawy oraz powiatów siedleckiego i radomskiego.

Ponadto MWINGiK poddał ocenie blisko 70 spraw prowadzonych przez siebie od 1 stycznia 2019 r. do 31 maja br., w których stwierdzono nieprawidłowości w procesie weryfikacji wyników prac geodezyjnych. Zwrócił uwagę na postępowania odwoławcze od decyzji orzekających o odmowie przyjęcia wyników prac do zasobu, postępowania nadzorczo-kontrolno oraz wnioski skierowane do rzecznika dyscyplinarnego...

Z pełną treścią raportu można zapoznać się TUTAJ.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Weryfikator Czy może weryfikację wykonywać osoba zatrudniona przez starostę na umowę o dzieło ? Tak się dzieje niestety. A jeśli żona weryfikuje operaty męża ?
 5 
odpowiedz zgłoś
weryfikacja Wykonywanie analiz dotyczących terminów weryfikacji gdy nie ma wszystkich pracowników (covid - choroba lub opieka) jest nieporozumieniem. Zaczyna się III kwartał 2021 i (jeśli nie będzie nowej fali covid)to będzie to PIERWSZY WIARYGODNY materiał do analiz. Chorują oraz są na opiece i geodeci i urzędnicy, więc i u jednych i drugich terminy nie są miarodajne.
 6 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: weryfikacja Pracuje od 30 lat i mam wrazenie ze covid jest w ośrodkach od 30 lat.
 16 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: weryfikacja cowid to nasz #Bierut 53
 4 
zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS