wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-20| Prawo

UKE będzie gromadzić jeszcze więcej informacji o infrastrukturze telekomunikacyjnej

Od nowego roku znacznie poszerzy się zakres danych gromadzonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w ramach inwentaryzacji infrastruktury telekomunikacyjnej – zakłada opublikowany właśnie projekt rozporządzenia ministra cyfryzacji.


UKE będzie gromadzić jeszcze więcej informacji o infrastrukturze telekomunikacyjnej

Obowiązek prowadzenia tej inwentaryzacji nałożyło na prezesa UKE rozporządzenie w sprawie inwentaryzacji infrastruktury i usług telekomunikacyjnych, które obowiązuje już od 2014 roku. Gromadzone przez ten urząd dane pochodzą od określonych w tzw. Megaustawie państwowych jednostek organizacyjnych, samorządów, podmiotów wykonujące zadania z zakresu użyteczności publicznej oraz przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

Prowadzenie tej inwentaryzacji ma być istotnym wsparciem w rozbudowie infrastruktury telekomunikacyjnej naszego kraju, na co Polska od lat otrzymuje spore środki unijne. Pozwala bowiem na znaczące usprawnienie planowania i budowy publicznych sieci, w tym na racjonalizację ich przebiegu dzięki uwzględnieniu przebiegu istniejącej infrastruktury.

Teraz rząd planuje wydać nowe rozporządzenie o tej samej nazwie, które będzie regulować ten obowiązek. Wynika to, po pierwsze, z tego, że stare przepisy przestają obowiązywać już 1 stycznia 2023 roku. Drugim powodem jest zaś konieczność poszerzenia zakresu owej inwentaryzacji o nowe kategorie obiektów.

Inwentaryzacji podlegać będą bowiem również informacje o przebiegu „światłowodowych i innych niż światłowodowe linii kablowych zapewniających lub umożliwiających zapewnienie szerokopasmowego dostępu do internetu”. Podmioty zarządzające tego typu infrastrukturą będą zatem zobowiązane do przekazywania UKE współrzędnych geograficznych punktów załamania przebiegu tego typu kabli lub też wektorowych danych w tym zakresie.

Biorąc pod uwagę obowiązujący stan prawny, w projekcie dokonano również rozszerzenia zakresu przekazywanych danych, dostosowując go do zmian technologicznych oraz do nowych potrzeb prezesa UKE. W związku z tym podmioty zobowiązane będą przekazywać dane dotyczące również: współrzędnych geograficznych anten w stacjach bazowych ruchomych publicznych sieci telekomunikacyjnych, wysokości ich zawieszenia, producenta i modelu anteny, wykorzystywanej technologii dostępowej oraz szeregu innych parametrów opisujących działanie tych stacji. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu projektu, dane te pozwolą np. efektywniej wykorzystywać widma częstotliwości radiowych, skuteczniej identyfikować miejsca bez zasięgu telefonii komórkowej czy lepiej odnosić się do skarg abonentów.

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2023 r. Rząd szacuje, że wejście w życie projektowanej regulacji będzie skutkować koniecznością poniesienia przez budżet państwa dodatkowych wydatków w wysokości 2 mln zł rocznie. Dodatkowo planuje się wydać kolejne 20 mln zł na rozbudowę systemu informatycznego UKE.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS