|2022-09-20|
Prawo
UKE będzie gromadzić jeszcze więcej informacji o infrastrukturze telekomunikacyjnej
Od nowego roku znacznie poszerzy się zakres danych gromadzonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w ramach inwentaryzacji infrastruktury telekomunikacyjnej – zakłada opublikowany właśnie projekt rozporządzenia ministra cyfryzacji.
Obowiązek prowadzenia tej inwentaryzacji nałożyło na prezesa UKE rozporządzenie w sprawie inwentaryzacji infrastruktury i usług telekomunikacyjnych, które obowiązuje już od 2014 roku. Gromadzone przez ten urząd dane pochodzą od określonych w tzw. Megaustawie państwowych jednostek organizacyjnych, samorządów, podmiotów wykonujące zadania z zakresu użyteczności publicznej oraz przedsiębiorców telekomunikacyjnych.
Prowadzenie tej inwentaryzacji ma być istotnym wsparciem w rozbudowie infrastruktury telekomunikacyjnej naszego kraju, na co Polska od lat otrzymuje spore środki unijne. Pozwala bowiem na znaczące usprawnienie planowania i budowy publicznych sieci, w tym na racjonalizację ich przebiegu dzięki uwzględnieniu przebiegu istniejącej infrastruktury.
Teraz rząd planuje wydać nowe rozporządzenie o tej samej nazwie, które będzie regulować ten obowiązek. Wynika to, po pierwsze, z tego, że stare przepisy przestają obowiązywać już 1 stycznia 2023 roku. Drugim powodem jest zaś konieczność poszerzenia zakresu owej inwentaryzacji o nowe kategorie obiektów.
Inwentaryzacji podlegać będą bowiem również informacje o przebiegu „światłowodowych i innych niż światłowodowe linii kablowych zapewniających lub umożliwiających zapewnienie szerokopasmowego dostępu do internetu”. Podmioty zarządzające tego typu infrastrukturą będą zatem zobowiązane do przekazywania UKE współrzędnych geograficznych punktów załamania przebiegu tego typu kabli lub też wektorowych danych w tym zakresie.
Biorąc pod uwagę obowiązujący stan prawny, w projekcie dokonano również rozszerzenia zakresu przekazywanych danych, dostosowując go do zmian technologicznych oraz do nowych potrzeb prezesa UKE. W związku z tym podmioty zobowiązane będą przekazywać dane dotyczące również: współrzędnych geograficznych anten w stacjach bazowych ruchomych publicznych sieci telekomunikacyjnych, wysokości ich zawieszenia, producenta i modelu anteny, wykorzystywanej technologii dostępowej oraz szeregu innych parametrów opisujących działanie tych stacji. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu projektu, dane te pozwolą np. efektywniej wykorzystywać widma częstotliwości radiowych, skuteczniej identyfikować miejsca bez zasięgu telefonii komórkowej czy lepiej odnosić się do skarg abonentów.
Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2023 r. Rząd szacuje, że wejście w życie projektowanej regulacji będzie skutkować koniecznością poniesienia przez budżet państwa dodatkowych wydatków w wysokości 2 mln zł rocznie. Dodatkowo planuje się wydać kolejne 20 mln zł na rozbudowę systemu informatycznego UKE.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
JK
|