Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-10-05| Geodezja, Mapy

Nowy najniższy punkt Polski oficjalnie potwierdzony

Najniższym punktem na terytorium naszego kraju nie są już Raczki Elbląskie – oficjalnie uznał Główny Urząd Statystyczny.


Nowy najniższy punkt Polski oficjalnie potwierdzony <br />
fot. Wikipedia/Merlin
fot. Wikipedia/Merlin

Według wydawanych dotychczas podręczników geografii najgłębsza depresja w Polsce miała znajdować się we wsi Raczki Elbląskie na Żuławach, a jej głębokość to 1,8 m. W 2013 roku historyk Edmund Łabieniec i geodeta Jacek Gross wykazali jednak, że jeszcze niższy punkt znajduje się w okolicach Nowego Dworu Gdańskiego, we wsi Marzęcino. Wykonane przez nich precyzyjne pomiary GNSS udowodniły, że depresja wynosi tu dokładnie 2,07 m p.p.m. To, że nikt wcześniej tego nie stwierdził, mogło wynikać stąd, iż jeszcze w XIX wieku obszar ten był dnem Zalewu Wiślanego – spekulowali odkrywcy.

Niedługo po tym rewelacje te wstępnie potwierdził Główny Urząd Geodezji i Kartografii, posiłkując się danymi z lotniczego skanowania laserowego kraju wykonanymi w ramach projektu ISOK. Mimo to przez blisko dekadę od tego odkrycia w oficjalnych danych GUS jako najniższy punkt kraju wciąż figurowały Raczki Elbląskie w woj. warmińsko-mazurskim. W tym roku wreszcie doczekaliśmy się jednak zmiany. Opublikowany latem tego roku „Mały Rocznik Statystyczny Polski 2022” wskazuje bowiem, że największa depresja znajduje się we wspomnianym Marzęcinie w województwie pomorskim, a jej wysokość to 2,2 metra pod poziomem morza.

– Po ponad 9 latach naszych starań Główny Urząd Statystyczny zamieścił informację, że najniższy punkt w Polsce znajduje się w Marzęcinie. Rocznik statystyczny 2022 zawarł informację o uznaniu najniższego punktu o rzędnej 2,2 p.p.m. Bardzo dziękuję Edmundowi Łabieńcowi za inicjatywę i pomysł, dzięki któremu udało się zrobić coś odkrywczego dla naszego powiatu. Yes! Yes! Yes! – napisał na Facebooku Jacek Gross, obecnie starosta nowodworski.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama