Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-08-22| Teledetekcja, Imprezy

Zapowiedź hackatonu SnapEarth o wykorzystaniu zdjęć satelitarnych

20 września odbędzie się International Development Workshop & Hackathon – wydarzenie poświęcone rozwojowi nowych aplikacji bazujących na danych z satelitarnej obserwacji Ziemi. Spotkanie jest częścią unijnego projektu SnapEarth.


Zapowiedź hackatonu SnapEarth o wykorzystaniu zdjęć satelitarnych <br />
fot. ESA
fot. ESA

SnapEarth (Fostering Earth Observation market uptake thanks to natural and holistic access to added value data generated through cutting-edge Artificial Intelligence technologies) to europejski projekt wspierany przez Komisję Europejską w ramach działań na rzecz innowacji programu HORYZONT 2020 z zakresu badań i innowacji z dofinansowaniem w wysokości blisko 2 mld euro.

Projekt ten powoli dobiega końca. Pod koniec listopada konsorcjum planuje zakończyć wszystkie zadania związane z przedsięwzięciem. W ciągu 2,5-letniej działalności partnerzy zorganizowali ponad 15 wydarzeń dla użytkowników, na których zebrano ponad 300 wymagań. Pozwoliło to każdemu z liderów konsorcjum stworzyć ostateczne wersje swoich usług i uczynić je jak najbardziej wartościowymi i atrakcyjnymi dla przyszłych klientów.

Projekt dalej będzie promowany wśród wszystkich zainteresowanych, dlatego 20 września organizowane jest wydarzenie International Development Workshop & Hackathon. W pierwszej części warsztatowej uczestnicy będą mogli zapoznać się z projektem i jego rozwiązaniami. Natomiast podczas Hackathonu uczestnicy będą mogli zaprezentować swoje propozycje rozwiązań EO bazujących na rozwiązaniach platformy SnapEarth. Więcej informacji na stronie wydarzenia: https://snapearth.eu/idwh2.

Obecnie mija 32. miesiąc realizacji projektu i wszystkie jego usługi są już gotowe lub są na końcowym etapie realizacji. W tej chwili udało się połączyć większość usług z platformą EarthSignature, która stworzy jeden zintegrowany system. EarthSignature generuje dane, z których będzie korzystać pozostała część usług projektu SnapEarth. Celem EarthSignature jest okresowe pobieranie nowych produktów od różnych dostawców danych, wykonywanie precyzyjnej klasyfikacji pokrycia terenu i udostępnianie wyników klasyfikacji za pośrednictwem interfejsu API gRPC. Dostawcami takich danych są platformy DIAS (Data and Information Access Services). Platformy DIAS, takie jak Sobloo, Onda-dias czy CREODIAS, oferują dostęp do danych Copernicus Sentinel. W projekcie SnapEarth wykorzystywane są głównie dane optyczne Sentinel-2. EarthSignature opiera się na sztucznej inteligencji (deep learning models) zaprojektowanej do wyodrębniania biofizycznych informacji semantycznych dotyczących pokrycia terenu ze zdjęć satelitarnych. Automatycznie i dokładnie mapuje on obrazy dostarczane przez satelity do indeksacji. Wszystkie dane wygenerowane przez zbiór danych EarthSignature będą automatycznie indeksowane i dostępne w portalu EarthSearch. Pełna integracja wszystkich komponentów SnapEarth ma zostać zakończona w ciągu najbliższych kilku tygodni. W ostatnim etapie prac zostaną połączone następujące elementy:

Usługa EarthSelf, dzięki której będzie można tworzyć własne rozwiązania. EarthSelf może wdrażać gotowe środowiska do chmury w infrastrukturze dowolnego dostawcy usług w chmurze, bez pokazywania użytkownikowi złożoności technicznej. Umożliwia to każdej firmie lub użytkownikowi korzystanie z wysoce skalowalnych środowisk chmurowych do analizy, wizualizacji i produkcji usług o wartości dodanej, jaką są dane obserwacji Ziemi (EO). To oznacza, że usługa umożliwi użytkownikom tworzenie własnych rozwiązań z wykorzystaniem baz danych EarthSignature, łączenie ich z własnymi danymi oraz innymi danymi satelitarnymi. EarthSelf oferuje zestaw narzędzi, takich jak: dedykowany portal internetowy do rezerwacji zasobów sprzętowych, usługi porównywania dostawców chmury oraz serwis pomocy i wsparcia.

Portal EarthSearch to innowacyjna usługa mająca na celu udostępnienie zdjęć satelitarnych szerszemu gronu odbiorców. Celem EarthSearch jest udostępnienie tych obrazów za pośrednictwem wyszukiwarki Qwant. Podczas wyszukiwania zapytania teledetekcyjnego w wyszukiwarce zostanie wyświetlona jedna lub więcej natychmiastowych odpowiedzi. Będą one prezentować informacje o zdjęciach Sentinel-2 wraz z linkami do oryginalnych danych.

EarthPress to platforma internetowa, która będzie przydatna w pracy dziennikarzy i redaktorów, umożliwiając im wzbogacanie treści swoich publikacji i artykułów o dane EO. Usługa koncentruje się na raportowaniu katastrof (tj. powodzi, pożarów, wybuchów) i zapewnia raport z opisem przed/po katastrofie, któremu towarzyszą przybliżone statystyki i obrazy satelitarne zagrożonego obszaru, wraz z danymi zebranymi z dziennikarstwa obywatelskiego publikowanego w serwisach społecznościowych. Dodatkowo, w ślad za ostatnimi wydarzeniami geopolitycznymi, które obecnie mają miejsce w Europie, czyli przemieszczaniem się ludności z powodu wojny, platforma EarthPress została rozszerzona o wykrywanie nie tylko klęsk żywiołowych, ale także wybuchów i zamachów bombowych poprzez aktualizację modelu rozpoznawania i zbierania danych multimedialnych dotyczących takich wydarzeń.

Program pilotażowy EarthClimate wspiera działania w zakresie monitoringu klimatu: monitoringu jakości powietrza i emisji dwutlenku węgla oraz monitoringu miejskich wysp ciepła. Usługa EarthClimate bazuje na danych programu Copernicus oraz danych lokalnych pochodzących z czujników i programów monitorujących. Pilotaż skierowany jest do grup odbiorców związanych z: decydentami (m.in. miasta, administracja regionalna, administracja państwowa, administracja drogowa, organizacjami zdrowotnymi, organizacjami klimatycznymi, instytucjami badającymi klimat oraz obywatelami). Usługa umożliwia analizę danych dla wybranego przedziału czasu wraz z możliwością generowania raportów.

Program pilotażowy EarthFoodSecurity zajmuje się suszą na jej najwcześniejszych etapach, a zatem opiera się na danych o wilgotności gleby, która jest kluczowym wskaźnikiem dostępności wody w glebie. Program będzie zawierał dane historyczne i bieżące w interesującym obszarze oraz raport prognozy, aby przewidzieć przyszłe zmiany w obszarze zainteresowania.

Program pilotażowy EarthAgriculture poprawi wydajność i dokładność istniejących łańcuchów przetwarzania Sen2-Agri, korzystając z usług oferowanych przez SnapEarth. Zaproponuje użytkownikom z branży rolnej zestaw usług o wartości dodanej wspierających działania w zakresie monitorowania rolnictwa, takie jak mapy wskaźników roślinności i mapy upraw. Wartością dodaną będą również regularne raporty i statystyki dotyczące obszarów zainteresowania zdefiniowane przez użytkowników.

Wszystkie te rozwiązania pozwolą wydobyć nową wartość usług dzięki usługom danych obserwacji Ziemi (EO) na dużą skalę i przewidzieć przyszłe priorytety dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji oraz technologii i narzędzi przetwarzania danych w chmurze.

JK (na podstawie informacji prasowej SnapEarth)


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS