wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-08-08| Teledetekcja

Koniec misji satelity Sentinel-1B

Europejska Agencja Kosmiczna i Komisja Europejska ogłosiły zakończenie misji satelity radarowego Sentinel-1B, który na skutek awarii zasilania radaru nie pozyskuje danych od 23 grudnia zeszłego roku. Niestety, mimo kilku miesięcy starań, nie udało się usunąć problemu.


Koniec misji satelity Sentinel-1B <br />
fot. ESA
fot. ESA
Sentinel-1B miał szerokie grono użytkowników, głównie dlatego, że jego dane dostępne były całkowicie za darmo. Oczywiście do dyspozycji użytkowników wciąż pozostaje bliźniaczy aparat 1A, ale w pojedynkę zapewnia on znacznie dłuższy czas rewizyty, co w niektórych zastosowaniach jest istotnym ograniczeniem.

Warto wspomnieć, że misja satelitów Sentinel-1 stanowi podstawę wielu usług wspólnotowego systemu obserwacji środowiska Copernicus, dostarczając dane związane z monitorowaniem lodu morskiego w Arktyce, śledzeniem gór lodowych, rutynowym mapowaniem lodu morskiego, monitorowaniem prędkości lodowców, nadzorowaniem środowiska morskiego, w tym monitorowaniem wycieków ropy i wykrywaniem statków na potrzeby transportu morskiego, bezpieczeństwa, a także monitorowania nielegalnych połowów. Służy również do monitorowania deformacji gruntu wynikających z osiadań, trzęsień ziemi i wybuchów wulkanów, tworzenia map pod kątem gospodarki leśnej, wodnej i glebowej oraz mapowania w celu wsparcia pomocy humanitarnej i sytuacji kryzysowych.

– Ciągła niedostępność satelity Sentinel-1B stanowi istotną stratę dla programu kosmicznego Unii Europejskiej, a Komisja Europejska jest zaangażowana w złagodzenie jej wpływu – stwierdził p.o. dyrektora Komisji Europejskiej ds. przestrzeni kosmicznej (Dyrekcja Generalna ds. Przemysłu Obronnego i Przestrzeni Kosmicznej) Paraskevi Papantoniou. – W szczególności udało nam się przyspieszyć wystrzelenie satelity Sentinel-1C – wyjaśnił. W międzyczasie podpisano bowiem umowę z firmą Arianespace na wystrzelenie bliźniaczego satelity Sentinel-1C. ESA informuje obecnie, że rakieta Vega-C ma go umieścić na orbicie w II kwartale przyszłego roku.

– Wspólnie z Komisją Europejską upewniamy się, że wypełnimy niektóre luki w danych, dostosowując plan obserwacji Sentinel-1A i wykorzystując dane radarowe z innych misji satelitarnych, które przyczyniają się do rozwoju programu Copernicus – powiedział z kolei kierownik misji Sentinel-1 w ESA, Pierre Potin. – Na przykład jesteśmy w stanie wykorzystać dane z kanadyjskiej misji Radarsat-2 i Radarsat Constellation Mission, niemieckiego TerraSAR-X, włoskiego COSMO-SkyMed i hiszpańskiego PAZ do wsparcia operacyjnego monitoringu lodu morskiego na potrzeby usługi monitorowania środowiska morskiego Copernicus. Chociaż nadal staramy się minimalizować niedogodności dla użytkowników i staramy się jak najszybciej przenieść Sentinel-1C na orbitę, przygotowujemy się również do odpowiedzialnej utylizacji Sentinel-1B – wyjaśnił. Deorbitacja Sentinela-1B ma nastąpić, gdy Sentinel-1C znajdzie się bezpiecznie na orbicie.

Satelita Sentinel-1B został zbudowany dla Europejskiej Agencji Kosmicznej przez firmy Thales Alenia Space oraz Airbus Defence and Space w ramach programu Copernicus jako drugi satelita serii Sentinel-1. Jako instrument obserwacyjny wykorzystywał radar z syntetyczną aperturą operujący na częstotliwości 5,045 GHz. Został wyniesiony na orbitę za pomocą rakiety Sojuz 2 z kosmodromu w Gujanie Francuskiej 25 kwietnia 2016 r. Pierwszy obraz z satelity przedstawiający lodowiec Austfonna w pobliżu Svalbardu został odebrany 28 kwietnia 2016 r.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS