Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-04-03| Teledetekcja

Pierwszy satelita Copernicusa wystartował

3 kwietnia o godzinie 23:02 z centrum kosmicznego w Gujanie Francuskiej wystrzelono aparat Sentinel-1A. To pierwszy satelita teledetekcyjny mający zbierać dane dla europejskiego systemu monitoringu środowiska Copernicus (d. GMES).


Pierwszy satelita Copernicusa wystartował <br />
fot. ESA/CNES/Arianespace
fot. ESA/CNES/Arianespace

Z orbity na wysokości 693 km urządzenie będzie wykonywać zobrazowania radarowe w paśmie C (dł. fali 6 cm). W zależności od trybu rozdzielczość danych będzie wynosiła:
interferometric wide-swath mode – 5 x 20 m (przy szerokości ścieżki zbierania danych 250 km);
wave-mode – 20 x 20 m lub 5 x 5 m (100 km);
strip map mode – 5 x 5 (80 km);
extra wide-swath mode – 20 x 40 km (400 km).

W przyszłym roku do Sentinel-1A ma dołączyć brat bliźniak, Sentinel-1B. Dodatkowy aparat pozwoli skrócić czas rewizyty do 6 dni. Dane gromadzone przez satelity mają być wykorzystywane m.in. w: monitoringu lodu morskiego, wycieków ropy i deformacji lądów, pomiarach wiatrów nad oceanami i fal morskich, badaniach zmian użytkowania terenu, a także w zarządzaniu kryzysowym (np. w kartowaniu skutków powodzi).

W najbliższych latach do satelitów tych będą dołączać kolejne aparaty Sentinel oznaczone numerami 2, 3, 4, 5 i 6. Będą one dostarczać m.in. wysokorozdzielcze zobrazowania lądów, dane do monitoringu wegetacji, oceanów i atmosfery, a także wykonywać pomiary altimetryczne.

Co istotne, dostęp do tych wszystkich danych będą mieli nie tylko analitycy wspólnotowego programu Copernicus. Decyzją brukselskich urzędników surowe obserwacje z konstelacji Sentinel będą publikowane w internecie, a użytek z nich będą mogli bez ograniczeń robić nie tylko naukowcy, ale także przedsiębiorcy czy osoby prywatne.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS