Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-08-05| GIS, Teledetekcja, Firma

KE: darmowe zdjęcia satelitarne nie zaszkodzą biznesowi

Mimo obiekcji ze strony właścicieli prywatnych satelitów obserwacyjnych Komisja Europejska potwierdziła, że dane z konstelacji aparatów Sentinel będą dostępne za darmo dla wszystkich zainteresowanych – pisze portal „Space News”.


KE: darmowe zdjęcia satelitarne nie zaszkodzą biznesowi  <br />
fot. ESA
fot. ESA

Satelity Sentinel mają być jednym z ważniejszych źródeł danych dla europejskiego programu obserwacji środowiska Copernicus (dawniej GMES). Kilka lat temu Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zdecydowała, że wzorem amerykańskiego programu Landsat, dane z tej konstelacji będą dostępne za darmo do dowolnych celów – zarówno naukowych i edukacyjnych, jak i komercyjnych. W zamierzeniu europejskich decydentów taka polityka ma rozruszać europejski rynek usług satelitarnych. Za darmo będą bowiem dostępne wyłącznie dane surowe. To zrodzi zaś potrzebę ich przetwarzania do produktów skrojonych do potrzeb różnych użytkowników.

Ale takie zasady wzbudziły niepokój wśród właścicieli komercyjnych satelitów obserwacyjnych oraz dystrybutorów danych pochodzących z tych aparatów, którzy obawiają się znacznego spadku przychodów. Dlatego sprawie postanowiła się dokładniej przyjrzeć Komisja Europejska.

Po długich analizach przeprowadzonych wspólnie z Europejskim Związkiem Firm Teledetekcyjnych (EARSC) KE doszła do wniosku, że ewentualne straty dla rynku teledetekcji satelitarnej będą znacznie niższe niż korzyści, jakie da konstelacja Sentinel. Urzędnicy w Brukseli zaznaczają ponadto, że najbardziej perspektywiczną częścią rynku zobrazowań satelitarnych są dane wysokorozdzielcze, a te nie będą zbierane przez aparaty Sentinel.

Pierwszy z aparatów serii Sentinel, oznaczony jako 1A, ma znaleźć się na orbicie w lutym przyszłego roku.

Źródło: Space News, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama