wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-11-08| GIS, Mapy, Teledetekcja

Rozstrzygnięto Copernicus Masters - teledetekcja dobra na wszystko

System sterowania samochodami bazujący na zobrazowaniach radarowych zwyciężył w III edycji Copernicus Masters (dawniej GMES Masters) – konkursu na najciekawsze pomysły wykorzystania danych satelitarnych.


Rozstrzygnięto Copernicus Masters - teledetekcja dobra na wszystko

Rozwiązanie o nazwie „Landmark Navigation” opracował Hartmut Runge z niemieckiej agencji DLR. Wyznacza ono pozycję dwoma niezależnymi metodami: za pomocą nawigacji satelitarnej oraz – co zdecydowanie bardziej innowacyjne – z wykorzystaniem zobrazowań z satelity TerraSAR-X (w przyszłości także Sentinel-1). W tym drugim przypadku współrzędne określane są w ten sposób, że zainstalowany w samochodzie system wychwytuje charakterystyczne mijane punkty i odnajduje je na obrazach radarowych. Zaletą pomysłu jest to, że metoda radarowa jest niezależna od sygnałów GNSS, co znacznie zmniejsza ryzyko utraty możliwości wyznaczania pozycji. Oprócz nagrody „Copernicus Masters” pomysł ten otrzymał nagrodę specjalną od firmy BMW.

Poza tym w tegorocznym konkursie wyróżniono pomysły wykorzystujące dane satelitarne do: walki z malarią, gromadzenia danych batymetrycznych, śledzenia zakwitów glonów, badania prądów i pływów morskich, certyfikowania gospodarstw rolnych czy monitorowania procesów urbanizacyjnych.

Pełna lista laureatów

Konkurs Copernicus Masters organizowany jest przez Europejską Agencja Kosmiczna, niemiecką agencję DLR, bawarskie Ministerstwo Gospodarki, T-Systems GmbH oraz Centrum Aplikacyjne w Oberpfaffenhofen.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS