Rozwiązanie o nazwie „Landmark Navigation” opracował Hartmut Runge z niemieckiej agencji DLR. Wyznacza ono pozycję dwoma niezależnymi metodami: za pomocą nawigacji satelitarnej oraz – co zdecydowanie bardziej innowacyjne – z wykorzystaniem zobrazowań z satelity TerraSAR-X (w przyszłości także Sentinel-1). W tym drugim przypadku współrzędne określane są w ten sposób, że zainstalowany w samochodzie system wychwytuje charakterystyczne mijane punkty i odnajduje je na obrazach radarowych. Zaletą pomysłu jest to, że metoda radarowa jest niezależna od sygnałów GNSS, co znacznie zmniejsza ryzyko utraty możliwości wyznaczania pozycji. Oprócz nagrody „Copernicus Masters” pomysł ten otrzymał nagrodę specjalną od firmy BMW.

Poza tym w tegorocznym konkursie wyróżniono pomysły wykorzystujące dane satelitarne do: walki z malarią, gromadzenia danych batymetrycznych, śledzenia zakwitów glonów, badania prądów i pływów morskich, certyfikowania gospodarstw rolnych czy monitorowania procesów urbanizacyjnych.
Pełna lista laureatów
Konkurs Copernicus Masters organizowany jest przez Europejską Agencja Kosmiczna, niemiecką agencję DLR, bawarskie Ministerstwo Gospodarki, T-Systems GmbH oraz Centrum Aplikacyjne w Oberpfaffenhofen.