wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-08-04| Teledetekcja

CloudFerro uruchamia platformę z danymi satelitarnymi dla Niemiec

Czy dobrostan naszej planety da się zmierzyć? Naukowcy w Niemczech mogą już nad tym pracować, korzystając z nowej platformy do analizy danych satelitarnych z obserwacji Ziemi stworzonej na zamówienie Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR), w imieniu Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu Niemiec.


CloudFerro uruchamia platformę z danymi satelitarnymi dla Niemiec <br />
fot. EO-Lab
fot. EO-Lab
Kontrakt na budowę i obsługę platformy wygrała polska firma CloudFerro, dostawca chmury m.in. dla sektora kosmicznego, operator innej niemieckiej platformy CODE-DE i europejskiej platformy CREODIAS.

EO-Lab wykorzystuje innowacyjne technologie chmury i sztucznej inteligencji (AI) do analizy dużej liczby danych z obserwacji Ziemi. Dzięki kompleksowemu wsparciu użytkowników, naukowcy ze wszystkich dyscyplin mogą szybko i celowo realizować swoje projekty z obszaru nauk o środowisku oraz geoinformacji.

Chmura obliczeniowa EO-Lab powstała jako element strategii niemieckiego rządu federalnego „Artificial Intelligence”. Zapewnia ona łatwy i wydajny dostęp do danych z misji obserwacji Ziemi, takich jak Copernicus, TerraSAR-X i EnMAP. W ramach platformy udostępnione jest także wirtualne środowisko o wysokiej wydajności do przetwarzania danych, jak również materiały szkoleniowe i informacyjne.

Naukowcy i programiści z niemieckich firm oraz instytucji badawczych dostali do użytku narzędzie ze skalowalną mocą obliczeniową, oferujące najnowszą technologię przetwarzania (GPU), szerokopasmową łączność z danymi, a także instrumenty do przetwarzania danych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Umożliwia to użytkownikom stosowanie naukowych metod analizy w odniesieniu do danych masowych oraz rozwój nauki o danych na światowym poziomie. Platforma posiada certyfikat BSI i jest hostowana w centrum danych we Frankfurcie.

Badacze z jednostek zarówno naukowych, jak i komercyjnych mogą z wykorzystaniem EO-Lab projektować, rozwijać i demonstrować nowe metody analizy zmian powierzchni Ziemi, dynamiki wód i procesów atmosferycznych. Synergia wynikająca z tego, że zarówno EO-Lab, jak i CODE-DE – jej odpowiednik dla niemieckich agencji rządowych – są obsługiwane przez CloudFerro, daje naukowcom możliwość łatwego i efektywnego przekazywania wyników naukowych do użytku publicznego. Korzystanie z obu platform przyczyni się do wzmocnienia współpracy pomiędzy instytucjami badawczymi i administracją publiczną.

– Chmura EO-Lab zapewnia moc obliczeniową dla innowacyjnego przetwarzania danych satelitarnych, a także dane obserwacji Ziemi i usługi platformy. Tworzy unikalne środowisko rozwojowe szczególnie dla zastosowań sztucznej inteligencji do analiz naukowych. Tym samym sprzyja zdobywaniu informacji na bazie danych przechowywanych w różnych programach obserwacji Ziemi na poziomie krajowym i międzynarodowym, takich jak TerraSAR-X, TanDEM-X, RapidEye, PlanetScope, EnMAP i Copernicus – mówi dr Peter Wagner, kierownik projektu w Niemieckiej Agencji Kosmicznej DLR.

To nie pierwszy projekt dla niemieckiego rządu, który został powierzony CloudFerro. W 2019 roku firma została wybrana jako nowy dostawca i operator chmury dla platformy CODE-DE. Organizacja ma duże doświadczenie w dostarczaniu i obsłudze platform chmurowych dla nauki na skalę europejską, takich jak CREODIAS dla Europejskiej Agencji Kosmicznej, Climate Data Store dla Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych ECMWF, czy WEkEO dla Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych EUMETSAT. Projekt EO-Lab to także kolejny wspólny sukces CloudFerro i Urbetho CF – partnera CloudFerro w Niemczech, zapewniającego wsparcie biznesowe i Geo-IT dla operatorów oraz użytkowników EO Cloud.

– EO-Lab to kolejny projekt, który CloudFerro rozwija i obsługuje dla niemieckich instytucji, obok platformy CODE-DE realizowanej dla Niemieckiej Agencji Kosmicznej, jednej z największych narodowych agencji kosmicznych w Europie. Wierzymy, że środowisko naukowo-badawcze naszych sąsiadów będzie aktywnie korzystać z platformy chmurowej EO-Lab, jako że ułatwia ona i przyspiesza przetwarzanie szybko rosnących wolumenów danych satelitarnych obserwacji Ziemi. Otwiera to przed badaczami nowe możliwości – mówi prezes CloudFerro Maciej Krzyżanowski. – Fakt, że rząd niemiecki powierzył nam kontrakt na kolejną platformę narodową na rynek niemiecki jest dowodem wysokiej jakości oferowanych przez nas usług – dodaje.

– Cieszymy się, że jako część zespołu EO-Lab mogliśmy przyczynić się do sukcesu tego innowacyjnego przedsięwzięcia dzięki naszej wiedzy na temat geoserwisów i chmury obliczeniowej EO oraz przy wykorzystaniu wieloletniego doświadczenia w tworzeniu platform EO i budowaniu społeczności. Będziemy wspierać użytkowników EO-Lab we wszystkich fazach użytkowania platformy, począwszy od sprawnego procesu wdrażania, poprzez zapewnienie wsparcia EO Cloud w trakcie realizacji projektu, aż po pomoc w prezentacji i udostępnianiu wyników projektu społeczności EO-Lab i CODE-DE – mówi dr Ursula C. Benz, dyrektor zarządzająca w Urbetho CF, odpowiedzialna za rozwój biznesu i relacje z klientami CloudFerro w regionie krajów niemieckojęzycznych.

Niemieckie instytucje publiczne są szczególnie rygorystyczne jeśli chodzi o wymogi bezpieczeństwa stawiane dostawcom chmury. CloudFerro posiada certyfikaty zgodności z normami ISO 9001 i ISO 27001, a dodatkowo chmura CloudFerro we Frankfurcie, gdzie hostowane są platformy CODE-DE i EO-Lab, uzyskała niemiecki certyfikat BSI 200-1 (BSI-IGZ-0447-2021) oraz atest BSI C5 (Cloud Computing Compliance Criteria Catalogue). Oznacza to, że firma spełnia rygorystyczne wymagania w zakresie infrastruktury IT, narzędzi, baz danych, sprzętu, bezpieczeństwa technicznego i wielu innych.

Źródło: CloudFerro


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS