Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-07-28 | Geodezja, Prawo, Kataster

Przyjmowanie materiałów do PZGiK to nie sprawa dla sądów administracyjnych

Czy czynność przyjęcia wyników pracy geodezyjnej do PZGiK może podlegać zaskarżeniu do sądu administracyjnego? Jednoznaczne stanowisko w tej sprawie zabrał niedawno WSA w Krakowie.


Ilustracja: Przyjmowanie materiałów do PZGiK to nie sprawa dla sądów administracyjnych

W badanym przez sąd przypadku pewien właściciel działki był niezadowolony z wyników realizacji pracy geodezyjnej polegającej na podziale nieruchomości. W jej efekcie doszło bowiem do pomniejszenia powierzchni nieruchomości stanowiącej jego współwłasność. Co więcej, w jego ocenie nie powiadomiono go prawidłowo o czynnościach związanych z ustaleniem nowego przebiegu granicy, a o zmianie na swojej działce dowiedział się przypadkiem. Z tego powodu wniósł do miejscowego starosty o stwierdzenie bezskuteczności czynności polegającej na przyjęciu wyników przedmiotowej pracy geodezyjnej do PZGiK.

Jako że starosta odmówił temu żądaniu, sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, a ten wyrokiem z 14 lipca br. (sygn. akt III SA/Kr 692/22) odrzucił skargę. Powołując się na Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, sędziowie zwrócili uwagę, że czynność organu administracji publicznej polegająca na przyjęciu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego operatu technicznego nie mieści się w katalogu form działania administracji zaskarżalnych do sądu administracyjnego. Na poparcie swoich poglądów powołuje się na postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2013 r. (sygn. akt I OSK 2201/13).

„Od tego, czy taki lub inny dokument stał się jednym z materiałów zasobu – prawo własności w żaden sposób nie zależy. Czynność przyjęcia operatu technicznego do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, z punktu widzenia prawa własności ani sposobu jego wykonywania nie ma jakiegokolwiek konstytutywnego znaczenia; niczego też w tym zakresie autorytatywnie nie przesądza. Wspomniana czynność nie zamyka, ani w żaden sposób nie ogranicza właścicielowi prawnych możliwości dochodzenia ustalenia zasięgu przysługującego mu prawa własności, w tym granic przedmiotowej nieruchomości. A takie możliwości istnieją, nie wyłączając drogi sądowej” – czytamy w uzasadnieniu orzeczenia WSA w Krakowie.

Wyrok nie jest prawomocny.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

w mojej ocenie strona błędnie skonstruowała wniosek, a co za tym idzie błędnie wybrała drogę. Odwołanie należało wnieść od wpisu w EGiB.
    1 
 2 
To nie takie proste Moim zdaniem sąd mocno spłaszcza problem, twierdząc, że czynność przyjęcia dokumentacji z pracy geodezyjnej do zasobu w żaden sposób nie wpływa na prawo własności ani sposób wykonywania tego prawa. Przecież na podstawie tej dokumentacji następuje aktualizacja danych egib również w zakresie przebiegu granicy i powierzchni działki i dzieje się to z automatu, a na podstawie danych egib prostowanie są księgi wieczyste. I to już wystarczy do obrotu nieruchomością, gdzie zakres prawa własności określany jest przebiegiem granic z egib i KW (na podstawie egib) a powierzchnia jest podstawą ceny. A wszystko może odbyć się zanim poszkodowany właściciel działki się zorientuje. A nawet jak się zorientuje wcześniej, to jak ma niby zakwestionować taką pracę? Oczywiście musi zlecić kolejną pracę na własny koszt i może się okazać, że w świetle przepisów nowego rozporządzenia w sprawie egib pozostanie do wyboru jedynie rozgraniczenie, czyli wieloletni tasiemiec za ciężkie pieniądze.
  
 7 
odp: To nie takie proste Sądy polskie działają często wg wyinterpretowanych przez siebie (błędnych)zasad formalnych, które są bardzo dalekie od normy prawnej i racjonalności prawa. Wg tych zasad zupełnie w porządku jest np. stwierdzenie: "za niesłuszne wykonanie kary śmierci należy się odszkodowanie". Sądy w Polsce są chore, to wszyscy widzą.
  
 4 
odp: odp: To nie takie proste Ja bym całej winy nie zesłał na sądy a w domyśle na sędziów. Bo problem leży już w jakości prawa, a tego nie uchwalają sądy tylko wybrańcy narodu czyli politycy w parlamencie, a projekty ustaw powstają w gabinetach ministerialnych albo jakichś innych, bo kto tak naprawdę w Polsce tworzy projekty ustaw i rozporządzeń bywa często owiane tajemnicą. Jakość prawa w geodezji jest bardzo zła, to są buble prawodawcze, w których sądy się gubią, bo to dla nich dziedzina obca a przez to prawo i mroczna. Niepotrzebnie tylko sędziowie udają znawców tematu i silą się na elaboraty na tematy, o których mają blade pojęcie. Wychodzi to słabo.
  
 3 
standard starosta nic nie może, sąd nic nie może. obywatelu dochodź swoich praw. najmij se deobzdetę, najlepiej z podgiku, który na firmę słup sprawdzi zasięg twojego posiadania, a potem wystąp do sądu i sądź się 10 lat. polska prawa i sprawiedliwości.
    4 
 4 
odp: standard WSA strzela sobie w kolano, nie pierwszy raz.
  
 4 
Standard ..gdzie są moje morgi, gdzie ?
  
 6 



zobacz też:

Jak poprawnie zawiadamiać strony o ustalaniu granic? [wyrok WSA]

Czy zawiadamiając strony o czynności ustalania przebiegu granic, geodeta może...

Weryfikacja prac tylko w oparciu o Pgik?

Czy weryfikacja pracy geodezyjnej może obejmować badanie zgodności przedłożonej dokumentacji jedynie z Prawem...

Jaka kara za niewpuszczenie geodety na grunt?

Czy właściciel nieruchomości ma prawo nie wpuścić wykonawcy pracy geodezyjnej na swój teren? Wyrok w tej...

NSA o zamykaniu przeterminowanych prac geodezyjnych

Czy starostwa – zgodnie z rekomendacją głównego geodety kraju – mogą zamykać...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Neptun potrzebuje prawie 165 lat na obiegnięcie Słońca, a Merkury niespełna 88 dni?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Andrzej Nowosielski (1933-2007)

Andrzej  Nowosielski  (1933-2007)
Urodził się 11 maja 1933 roku w Chotomowie koło Nowego Dworu. Był synem Emila Nowosielskiego i Heleny Czarnockiej. Studia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej ukończył w roku 1959, a stopień doktora nauk technicznych uzyskał...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1924
Polska została członkiem Międzynarodowej Unii Geodezji i Geofizyki oraz Międzynarodowej Asocjacji Geodezji.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2