Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-05-31 | Geodezja, Prawo

Jaka kara za niewpuszczenie geodety na grunt?

Czy właściciel nieruchomości ma prawo nie wpuścić wykonawcy pracy geodezyjnej na swój teren? Wyrok w tej sprawie zapadł przed Sądem Rejonowym w Nowym Sączu.


Ilustracja: Jaka kara za niewpuszczenie geodety na grunt?

MŚ, właściciel nieruchomości o powierzchni 0,1278 ha, zlecił firmie geodezyjnej wykonanie pracy polegającej na ustaleniu przebiegu granic działki oraz wyznaczeniu i stabilizacji punktów granicznych. Praca ta została zgłoszona w miejscowym starostwie, zaś wykonawca przesłał z miesięcznym wyprzedzeniem dzierżawcy tego terenu (czyli JG) zawiadomienie o czynnościach geodezyjnych.

Rankiem 28 sierpnia 2020 roku dwójka geodetów chciała wejść na teren przedmiotowej nieruchomości, jednak zastali zamkniętą bramę. Jednocześnie JG odmówił jej otwarcia, tłumacząc, że działka ta jest jego własnością. Wówczas do akcji wkroczyli pracownicy MŚ, którzy próbowali sforsować bramę. W odpowiedzi JG wezwał na pomoc swojego brata.

W tym czasie geodeci wstrzymali się od realizacji swoich czynności. Później jednak postanowili przejść na drugą stronę nieruchomości, gdzie przy ogrodzeniu mogli bez przeszkód realizować pomiary. Jak zeznali później geodeci, JG wraz z bratem zaczęli wówczas krzyczeć na nich, a następnie szarpać i popychać. Na miejsce ostatecznie wezwano policję, choć mimo jej interwencji pracy geodezyjnej i tak nie udało się tego dnia przeprowadzić – zakończono ją dopiero w grudniu.

Sprawa ostatecznie trafiła przed sąd, gdzie JG i jego bratu zarzucono naruszenie art. 48 ust. 1 pkt 2 Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Zgodnie z tym przepisem, kto wbrew art. 13 ust. 1 pkt 1 utrudnia lub uniemożliwia osobie wykonującej prace geodezyjne i kartograficzne wejście na grunt lub do obiektu budowlanego i dokonanie niezbędnych czynności związanych z wykonywaną pracą, podlega karze grzywny.

Oskarżeni bronili się jednak, że wcale nie doszło do agresji fizycznej. Utrzymywali ponadto, że prawo własności przedmiotowej nieruchomości jest sporne. A skoro w ich ocenie działka należała do JG, to miał on prawo nie wpuścić geodetów na swój teren. Podczas rozprawy mieli także twierdzić, że wpuściliby wykonawców, gdyby ci skorzystali z innej bramy.

Sądu jednak takie tłumaczenia nie przekonały. W jego ocenie zebrany materiał dowodowy jasno wskazuje, że w sprawie tej doszło do naruszenia art. 48 Pgik, bo oskarżonym udało się skutecznie uniemożliwić wykonanie pracy. Sędzia nie miał także wątpliwości, że doszło do agresji fizycznej wobec geodetów.

Sąd zauważył ponadto, że wykonawca poprawnie zgłosił swoją pracę oraz z wyprzedzeniem poinformował JG o zamiarze jej wykonania. Nie zgodził się jednocześnie z argumentem oskarżonych, że właściciel nieruchomości ma prawo nie wpuścić geodety na swój teren. Kwestia własności nieruchomości nie ma bowiem w tej sprawie znaczenia. „Literalna treść przywołanego przepisu wskazuje ogólnie na: »grunt«, bez konkretyzacji, czy jest to własność zlecającego przeprowadzenie czynności geodezyjnych czy też innej osoby” – czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Wyrokiem z 12 stycznia br. (sygn. akt II W 1006/20) sąd uznał zatem oskarżonych za winnych zarzucanego im czynu, postanowił jednak zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary. W miejsce przewidzianej w przepisach grzywny wymierzył bowiem karę nagany. Sędzia uzasadnił to tym, że obwinieni działali pod wpływem silnych emocji wywołanych całym zdarzeniem, a przedmiotową nieruchomość nadal traktują jako swoją własność i ojcowiznę.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

CIĄG DALSZY URZĄDZANIA SIĘ W CZARNEJ... Do wszystkich, którzy chcą jak w temacie, tu jest konieczne nowe prawo, które wyeliminuje WYKONAWCĘ a wprowadzi w jego miejsce mierniczego i geodetę. A to co proponujecie, to patchworkowe prawo, swoiste "wash and go". Dzisiaj "wykonawca" zgłasza i przekazuje wyniki. Np. w Łęczycy przekazano i wprowadzono modernizację egib gdzie nie było geodety z dwójką, baaa w ogóle żadnego geodety z uprawnieniami i od 4 lat nikt z tym nie zrobił porządku. Gdzie był GGK p. Izdebski?
    12 
 13 
odp: CIĄG DALSZY URZĄDZANIA SIĘ W CZARNEJ... Choć zgadzamy się w bardzo, bardzo wielu kwestiach, słuchając i czytając Państwa wypowiedzi trudno znaleźć z Wami przestrzeń do kompromisów i porozumienia. Zamiast próbować łączyć środowiska, rozmawiać z osobami o nieco innym poglądzie, podczas KzM koncentrujecie się na antagonizmach i utrwalacie się w swojej racji. Kolokwialne słownictwo, wiele personalnych przytyków tj. "Król Julian" i jałowe rozmowy, które często nic nie wnoszą, a jedynie utwierdzają Was samych w jedynej słusznej wizji geodezji. Nie da się zbudować konstruktywnego porozumienia wielu środowisk oraz interesów podkreślając istniejące w branży podziały. Przedstawcie kilka prostych rozwiązań legislacyjnych (konkretne przepisy), pokażcie pole do kompromisu, zmieńcie język swoich wypowiedzi na bardziej profesjonalny i kulturalny, prowadźcie rozmowy z innymi organizacjami. Nie dzielmy środowiska na leśnych dziadków, urzędasów i panów w bryczesach walczących z "Bierutem".
    3 
 14 
odp: odp: CIĄG DALSZY URZĄDZANIA SIĘ W CZARNEJ... a co szanowny kolega chce łączyć środowisko mierniczych to środowisko mierniczych bez względu na formę zatrudnienia
    5 
 2 
odp: odp: CIĄG DALSZY URZĄDZANIA SIĘ W CZARNEJ... Ok może i masz rację tylko powiedz jak połączyć służbę, lokaja ( mierniczy, geodeta - terenowiec, nazwij jak chcesz tzw. gumofilca) z tzw. elitą geodezyjną rasą Panów ( weryfikatorzy, Windykatorzy ( Wingik), różnej maści służba geodezyjna ( od Pani wprowadzającej plik do systemu, wprowadzającej zmianę do rejestru, pomoc administracyjna - która stała się środowiskiem geodezyjnym bo siedzi w wydziale), proszę daj pomysł. Gdzie Oni mają wspólne cele, to tak jakby kazać mówić że jedno środowisko to wilki i owce na hali
    6 
 5 
odp: CIĄG DALSZY URZĄDZANIA SIĘ W CZARNEJ... Skąd takie informacje że nie było geodety uprawnionego? Panie Piszczek, zagalopował się Pan trochę. No chyba że ma Pan dostęp, do tajnych jak na razie, akt prokuratury? Mieli Pan tym jęzorem na prawo i lewo a z prawdą to nie ma nic wspólnego.
    1 
 7 
odp: CIĄG DALSZY URZĄDZANIA SIĘ W CZARNEJ... panie Piszczek dlaczego rozpowszechnia pan fake newsy. Ps. "pan" celowo z małej litery.
    1 
 3 
Czy uprawniony z zakresu 2 może mierzyć płot? Pytanie, jeżeli geodeta z uprawnieniami tylko z zakresu 1 podczas realizacji mapy do celów projektowych może wykonać wznowienie znaków granicznych rozumiane jako "identyfikacje utrwalonych punktów granicznych" to czy geodeta z uprawnieniami tylko z zakresu 2 może wykonać pomiary szczegółów sytuacyjnych takich jak płoty czy budynki, niezbędnych do sporządzenia szkicu z wyznaczenia punktów? Jeżeli ten uprawniony tylko z zakresu 2 może wykonać pomiary szczegółów sytuacyjnych to dlaczego nie może wykonać mapy do celów projektowych?
    6 
 8 
A jeśli akurat obsługuje inwestycję? Albo właśnie urządza tereny rolne i leśne?
  
 1 
odp: Czy uprawniony z zakresu 2 może mierzyć płot? zobacz sobie przepisy, na zakres 1 znajomość prawa budowlanego i innych ściśle związanych z czynnościami geodezyjnymi w budownictwie. Zapewne zapytanie osoby bez żadnych uprawnień
    7 
 2 
Zapewne odpowiedź tzw. "geodety uprawnionego".
  
 7 
Legitymowanie na gruncie Pytanie, czy istnieje przepis, który upoważnia oraz opisuje w jaki sposób wykonawca prac/geodeta uprawniony legitymuje (stwierdza personalia) osób podczas realizacji prac związanych z wyznaczeniem punktów/ustaleniem granic/rozgraniczeniem nieruchomości? Czy zawsze odbywa się to na zasadzie "poproszę dowód, muszę pana/panią wpisać do protokołu?" lub "nie ma dowodu, nie wpisze się pan/pani?". Czy w tym zakresie jest samowolka? Jakie prawa przysługują wtedy osobie legitymowanej? Czy geodeta uprawniony ma wobec legitymowanego jakieś obowiązki?
    4 
 2 
odp: Legitymowanie na gruncie ustalenie tożsamości stron reguluje rozp. w sprawie rozgraniczania nieruchomości - § 9
  
odp: odp: Legitymowanie na gruncie Rozporządzenie to dotyczy wyłącznie rozgraniczeń nieruchomości. Geodeta ma ustalić tożsamość strony, nie ma tam mowy o legitymowaniu, okazywaniu dokumentów, spisywaniu ich numerów czy peseli itd. § 9 nie daje uprawnień do legitymowania geodecie uprawnionemu, ani też nie wskazuje w jaki sposób ma się to obywać ustalenie tożsamości. Wystarczy zatem, aby Jan Kowalski przyszedł, przedstawił się i stwierdził, że jest właścicielem działki nr 100, co powinno zgadzać się ze stanem ujawnionym w KW i EGIB. Reszta to tylko interpretacje, kultura geodety oraz brak znajomości przepisów przez przeciętnego Kowalskiego. Jak ma się zatem ustalanie tożsamości stron przy ustaleniu i wznowieniu? Jakie prawa i obowiązki ma wobec geodety uprawnionego właściciel nieruchomości? Czy istnieje obowiązek okazywania dowodu czy uprawnień zawodowych? Jak można zweryfikować, że na grunt przyjechał uprawniony, a nie jego syn czy pociotek o tym samym nazwisku? Brak precyzyjnego prawa w tym zakresie.
    2 
 3 
Rejestr wykonawców/geodetów uprawnionych Konieczne wydaje się zatem utworzenie otwartego rejestru/wyszukiwarki, która połączy wykonawców prac (firmy/osoby) z geodetami uprawnionymi (nr uprawnień). Nie mógłby zatem istnieć wykonawca prac (firma) nie "zatrudniająca" geodety uprawnionego. Za pomocą wyszukiwarki właściciele nieruchomości mogliby jasno ustalić w jakim zakresie może prowadzić prace geodezyjne dany wykonawca (firmy) i sprawdzić podłączonych do firmy geodetów uprawnionych. Wprowadzi to przejrzystość oraz pomoże uporządkować wiele patologicznych kwestii w branży geodezyjnej. Większa przejrzystość służyć będzie zarówno zleceniodawcom prac i właścicielom nieruchomości oraz samej branży, która ma się bardzo słabo.
    11 
 8 
W jakim zakresie Może prowadzić pracę geodezyjne dany uprawniony - to tego nie wie NIKT!
  
 4 
odp: W jakim zakresie Art. 45g ust. PGiK określa jakie dane z centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia zawodowe są udostępniane publicznie. Analogiczny rejestr powinien być prowadzony w odniesieniu do podmiotów (firm) prowadzących działalność z zakresu geodezji i kartografii. Na stronie Znajdź Geodetę GUGIK wyskakujące same numery uprawnień (np.892, 841, 895), które zupełnie nic nie mówią postronnym osobom. Poza numerami uprawnień powinna być czytelna informacja do jakich prac i czynności uprawniane są dane osoby czy firmy.
    4 
 4 
Ale tego nie wie nawet sam GGK! Bo skąd niby ma wiedzieć? Z własnego "stanowiska", wydanego bez żadnej podstawy prawnej?
  
 2 
odp: Rejestr wykonawców/geodetów uprawnionych Przecież taki rejestr już od dawna istnieje na stronach GUGiK: http://www.gugik.gov.pl/uprawnienia-zawodowe/znajdz-geodete A z jaka firma jest on powiązany to dla strony jakie ma to znaczenie ? Chyba tylko dla Urzędu Skarbowego. Najważniejsze aby zgadzał się geodeta uprawniony wymieniony w zawiadomieniu / wezwaniu z tym który pojawił się w terenie. A czy jest to geodeta uprawniony można zweryfikować na w/w stronie.
  
odp: odp: Rejestr wykonawców/geodetów uprawnionych Jaki przepis mówi, iż zawiadomienie o pracach np. wznowienia musi być podpisane przez kierownika prac? Jaki przepis obliguje geodetę uprawnionego do przedstawienia się podczas prac na gruncie czy okazania uprawnień? Jedyne co może sprawdzić Kowalski to czy dane nazwisko posiada uprawnienia, a nie kto przyjechał na grunt wykonywać prace. Właściciel nieruchomości nie ma możliwości potwierdzenia tożsamości osoby wykonujących prace.
  
 2 
Sąd może wszystko - Ty masz się słuchać Często spotykamy się z agresją wymierzoną w stronę wykonawców prac geodezyjnych. Trzeba mieć 'twardą" skórę i mocną psychikę. Z moich doświadczeń wynika że policja nigdy nie pomaga a nawet pogarsza sytuację. Sąd za to wypomni wszystko geodecie a sprawcę finalnie uniewinni albo pouczy. PODGiK ostatecznie zarobi dwa razy za te same materiały, za koszty sądowe zapłacimy wszyscy a nie sprawca, za swoje leczenie zapłacę prywatnie bo na kasę chorych się nie doczekam...
  
 11 
odp: Sąd może wszystko - Ty masz się słuchać Od razu widać, że mocno teoretyzujesz i to na wyrost. Zapewne ani razu nie byłeś w sądzie na takiej sprawie o wykroczenie z art. 48 Pgik. Kiedyś sprawdzałem statystyki - ilość takich spraw jest śladowa, to jest raptem kilka spraw w ciągu 10 lat na całą Polskę. A ty z góry wiesz co zrobi sąd - wcale nie musi być tak jak w tym przypadku opisanym w artykule powyżej. Ale Ty oczywiście wiesz lepiej, bo Ty jesteś lew sal rozpraw i główny specjalista od wykroczeń. Po drugie ośrodek nie naliczy Ci kolejnej opłaty za materiały, jeśli tylko zrobisz zgłoszenie uzupełniające. A co do tego konkretnego wyroku to rzeczywiście budzi spore wątpliwości- pytanie dlaczego oskarżyciel publiczny nie złożył apelacji, a może złożył, tylko tego nie napisano.
    1 
 3 
art. 13. PGIK Szanowni Państwo w GUGUIK, drodzy geodeci, proszę zauważyć, że przepisy nie dają możliwości właścicielom nieruchomości weryfikacji na gruncie tożsamości czy posiadanych uprawnień osobom wchodzącym na grunt i wykonującym pomiary. Geodeci NIE są zobowiązani do przedstawienia się, posiadania zgłoszenia prac, uprawnień czy kamizelki odblaskowej. Bardzo często do chodzi do sytuacji, w których protokoły graniczne spisywane są przez osoby bez uprawnień i doświadczenia wyznaczone do pojechania na grunt. Wyszukiwarka geodetów uprawnionych to za mało, gdyż nie daje możliwości weryfikacji wykonawców prac. Konieczne są zmiany, które w jasny sposób określą obowiązki wykonawców prac geodezyjnych wobec właścicieli nieruchomości, których dotyczą. Proszę o dyskusję i prace na temat doprecyzowania tych w kwestii w art. 13. PGIK. Dobrym pomysłem byłaby konieczność posiadania w widocznym miejscu identyfikatora "wykonawcy prac" wydanego przez WIGIKa.
    5 
 9 
odp: art. 13. PGIK A potem okaże się,że wglądu do takich danych narusza RODO i trzeba utajnić...
  
 8 
odp: art. 13. PGIK Masz dużo racji. W zasadzie każdy może powiedzieć, że jest wykonawcą lub geodetą. Rejestr zgłoszeń nie jest powszechnie dostępny dla właściciela nieruchomości. Wykonawca może zgłosić pracę na dowolnym terenie, nawet bez zlecenia kogolwiek. Może sobie na przykład zgłosić pracę i zachodzić byłą żonę, sąsiada którego nie lubi itd. To są oczywiście jakieś nienaturalne przypadki, ale dziurawe Prawo to umożliwia. Właściciel nie ma w zasadzie żadnych instrumentów, by zweryfikować czy ten kto do niego przyszedł to na pewno wykonawca i co to za jeden. Tak być nie powinno.
  
 3 
odp: art. 13. PGIK to nawet nie tyle, że każdy może "powiedzieć", że jest wykonawcą, tylko każdy prowadzący działalność może nim być. Może sobie dopisać za darmo w cedig usługi geodezyjne, może wskazać jakiegoś uprawnionego z ogólnie dostępnej listy i za ok. 110zł, zgłaszając np. mapy do celów projektowych na dowolny zakres, może nabywać dane osobowe właścicieli nieruchomości. Uzyskuje też prawo wstępu na grunt i... do budynków! Nawet policjanci mogą nam pozazdrościć, bo oni muszą mieć do tego jakąś podstawę (wezwanie, podejrzenie przestępstwa, nakaz itd). Nie musi o wejściu zawiadamiać nikogo - zawiadamia się dopiero o ustaleniu granic, wznowieniu znaków. Bo PGiK to prawo z PRL-u i czy nam się to podoba czy nie, prędzej czy później będziemy mieć podobne rygory, co każda firma budowlana (konieczne uzyskanie zgody na zajęcie terenu), chyba że będziemy biegłym sądowym albo z upoważnieniem od wójta do przeprowadzenia rozgraniczenia. Dlatego pewna wyrozumiałość sądu w tej kwestii mnie nie szokuje.
    1 
 2 
Hint - kto wbrew art. 13 ust. 1 pkt 1 utrudnia lub uniemożliwia osobie wykonującej prace geodezyjne i kartograficzne wejście na grunt lub do obiektu budowlanego i dokonanie NIEZBĘDNYCH czynności ZWIĄZANYCH Z WYKONYWANĄ PRACĄ, podlega karze grzywny. Czyli - jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie...
  
 1 
O to przykład wadliwego prawa geodezyjnego Sąd uznał winnych wykroczenia i ukarał NAGANĄ jednocześnie zwolnił z kosztów sądowych. FARSA! I to w sytuacji gdy art. 48 uPgik mówi wyłącznie o grzywnie!? TAM (w przepisie szczególnym) KARY NAGANY NIEMA.
    2 
 18 
odp: O to przykład wadliwego prawa geodezyjnego Jezu, zlituj się! Przecież sąd orzeka nie tylko w oparciu o jeden przepis określający dany czyn - art 48 Pgik, ale również o przepisy z części ogólnej Kodeksu wykroczeń, a tam jest przepis o nadzwyczajnym złagodzeniu kary. Natomiast inna rzecz - czy tu rzeczywiście istniały przesłanki do zastosowania tego złagodzenia. Niby z czego wynikało to wzburzenie u obwinionych? Że przyszedł geodeta i chciał wykonać pomiary? To jest powód do wzburzenia? To ma być usprawiedliwienie dla łamania prawa, później nawet już w obecności Policji? Swoją drogą policjanci też się nie popisali, bo w zasadzie powinni umożliwić wykonanie pomiarów, a w przypadku ataku fizycznego zatrzymać sprawców tym razem już za przestępstwo.
    1 
 3 
odp: odp: O to przykład wadliwego prawa geodezyjnego Geodeta to najlepszy prawnik. Naprawdę. . . . . . . . . . . . hahahah
  
 4 
do Mecenas Panie Mecenasie, czy mógłby Pan rozwinąć swoja myśl i nieco skonkretyzować?
  
geodeta skończył dopiero pracę w grudniu jak jest napisane w artykule, ale między czasie PODGiK zamknął mu pracę i nakazał wykonać ją od początku.
    6 
 8 
odp: geodeta skończył dopiero pracę w grudniu jak jest napisane Nie przesadzaj. Wystarczyłoby uzupełnienie zgłoszenia ze wskazaniem nowego terminu. Ale nie zmienia to faktu, że przez zachowanie obwinionych wykonawca stracił kupę czasui opóźniło to termin wykonania umowy. Jakoś sądowi to umknęło. I trochę nie rozumiem dlaczego wszyscy obywatele mają składać się na koszty procesu takich pieniaczy. Nadzwyczajne złagodzenie kary powinno być - jak wskazuje sama nazwa - stosowane w nadzwyczajnych przypadkach. Nie wiem czego nadzwyczajnie łagodzącego dopatrzył się sąd w zachowaniu sprawców.
  
 1 
odp: odp: geodeta skończył dopiero pracę w grudniu jak jest napisane Nadzwyczajnie byli znajomymi sędziego:).
  
 1 
czyli pod wpływem silnych emocji można dać komuś po mordzie? Czy w takim razie geodeta może dać po mordzie stronie i też będzie tylko nagana ?
  
 25 
odp: czyli pod wpływem silnych emocji można dać komuś Najlepiej przetestuj to na sędzi :)
  
 3 
Wina jest a kary nie... Czyli geodetę można w terenie szarpać jak... no właśnie, przecież ani Policjanta ani nikogo innego nie wolno a geodeta jak... "Na dziada warknąć, żyda potarmosić, Panom pochlebiać ukłonem, Sługom wachlować ogonem. A zatoż, bracie, niczego nie braknie!"
    1 
 14 
odp: Wina jest a kary nie... Pies i wilk (1893) Adam Mickiewicz
  
 6 



zobacz też:

Modernizacja łęczyckiej EGiB pod lupą prokuratury [przegląd lokalnej prasy]

Mieszkańcy gminy św. Małgorzata w powiecie łęczyckim domagają się...

Przegląd lokalnej prasy: o kosztownych konsekwencjach nieznajomości procedur

Pewien mieszkaniec woj. zachodniopomorskiego zlecił geodecie...

Przegląd lokalnej prasy: dramat działkowców przez geodezyjny błąd

„Dramat działkowców gorzowskiego ROD Magnolia. Przez błędy geodezyjne...

Geodeta oberwał za łupki

Podczas prac geodezyjnych związanych z przygotowaniami do wydobycia gazu łupkowego w Żurawlowie na Lubelszczyźnie mogło...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wypis lub wyrys przez ePUAP
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
zdanie ?Koń jaki jest, każdy widzi? pochodzi z pierwszej polskiej encyklopedii Nowe Ateny... ks. Joachima Benedykta Chmielowskiego i posłużyło do opisu wyglądu konia, bez wdawania się w bliższe szczegóły?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Kazimierz Sikorski (1940-1998)

Kazimierz Sikorski (1940-1998)
Geodeta, wykładowca akademicki, długoletni pracownik Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (dziś UWM), specjalista od fotogrametrii. Urodził się 25 listopada 1940 roku w Radziejowie (kujawsko-pomorskie); studia ukończył w Moskiewskim Instytucie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1571

1571
Anglik Leonard Digges (ok. 1520-71), architekt, geodeta i wynalazca, konstruuje "przenośny kątomierz", nazwany teodolitus - protoplastę dzisiejszego teodolitu. W 1556 r. ukazała się praca Diggesa pt. "Tectonicum", w której opisał metody pomiarów...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2