wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-16| Geodezja

Przegląd lokalnej prasy: dramat działkowców przez geodezyjny błąd

„Dramat działkowców gorzowskiego ROD Magnolia. Przez błędy geodezyjne mogą stracić ogrody!” – alarmuje serwis internetowy Radia Zachód.


Przegląd lokalnej prasy: dramat działkowców przez geodezyjny błąd <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl

Źródłem zmartwień mieszkańców Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Magnolia” jest niedawne zbycie przez urząd miasta sąsiedniej działki na rzecz dewelopera. Gdy ten przejął nieruchomość, zorientował się, że wchodzi 4 metry w głąb działek. „Problem w tym, że na tych 4 metrach stoją altany, często murowane, a ich przeniesienie jest właściwie niemożliwe” – podaje Radio Zachód.

Źródłem tych problemów ma być błędne wytyczenie ogrodzenia ROD. Prace geodezyjne z tym związane przeprowadzono już wiele lat temu. Co ciekawe, właściciele ogródków działkowych byli świadomi tych nieprawidłowości. Ich czujność uśpiły jednak zapewnienia Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Działkowców, że problem zostanie rozwiązany, a także to, że sąsiednia działka należała do miasta.

Paradoksalnie nadzieją dla działkowców są teraz plany gorzowskiego magistratu, by zlikwidować ROD „Magnolia” i wybudować w tym miejscu węzeł drogowy. Wtedy będą mogli liczyć na odszkodowanie i wskazanie nowej lokalizacji ogrodów.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Nadzieja Nadzieją dla działkowców likwidacja ich pracy i przeniesienie dalej. Pewnie większość działkowców to sami młodzi ludzie lubiący zmiany w życiu i myślący o dorobieniu sobie.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Nadzieja chyba człowieku nigdy nie byłeś na ogrodach działkowych i nie widziałeś na oczy działkowiczów.
odpowiedz zgłoś
Do likwidacji? Co prawda teraz te RODy przechodzą swój renesans, bo ludzie zaczęli uciekać tam z bloków, ale patrząc w dłuższej perspektywie, to nie ma racji bytu.... Kiedyś to były jakieś peryferyjne obszary a teraz to atrakcyjne tereny inwestycyjne. Zbyt łakomy kąsek, żeby ktoś sobie tam marchewkę uprawiał. Akurat to, że w XXI wieku ludzie transakcje są przeprowadzane na podstawie "mapy z urzędu", mnie wcale nie zaskakuje. Nadal jest sporo klientów, którzy przychodzą i mówią, że kupili działkę, tylko nie wiedzą za bardzo gdzie ona jest.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Do likwidacji? Prawomocne przeniesienie w latach 80-90 aktem notarialnym na rzecz ROD i oddanie Polskiemu Związku Dzialkowcow na wieczyste użytkowanie ustawa o rod powodują, że te ogrody są nie do ruszenia. A ten przypadek dotyczył z tego co czytam działki sąsiedniej, która nie była przejęta przez pzd. Co ty pi...przysz orr? Ogrody w obecnym stanie prawnym są nie do ruszenia! Idź i zapytaj-kazdy prawnik ci to powie.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Do likwidacji? W obecnym stanie prawnym rody może ruszyć tylko realizacja celu publicznego. Tylko i wyłącznie.
 3 
zgłoś
odp: odp: Do likwidacji? To się zdecyduj, czy są do ruszenia, czy nie są... Jak widać, jednak są, i żadne "prawomocne przeniesienie aktem notarialnym" tego nie zmieni. Ponadto wystarczy, że na terenach przyległych zaczną powstawać inwestycje typu magazyny, supermarkety, drogi szybkiego ruchu itp. i działkowcy sami będą chcieli się wynosić - przykładem na to jest chociażby powyższy artykuł.
 1 
zgłoś
odp: Do likwidacji? atrakcyjne tereny biologicznie czynne do zabetonowania patodeweloperką. Z której ludzie nie mieli gdzie uciec w COVIdzie. Tzn. ci nie mieli gdzie uciec, co nie mieli blisko blokowiska działki w ROD. Być może właśnie trzeba zacząć nieco zmienić myślenie o projektowaniu miast, w których coraz trudniej się mieszka. A w zasadzie powórcic do starych projektów, gdzie na rynkach były zieleńce i fontanny a nie jakieś palmy w doniczkach.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
granice ROD To nie geodeta wytyczał ogrodzenie, znając życie. POD powstałe w latach 70 tych były lokalizowane na gruntach Skarbu Państwa . A pochodzenie tych gruntów było różne. Jak obok był grunt " niczyj" to go zajmowano na ogródki. np. fragment przy nasypie kolejowym. Aby chwasty nie rosły za płotem.Nie regulowano tych spraw geodezyjnie . haha do dzisiaj. U mnie także prezes twierdzi że ma więcej powierzchni niż oficjalnie. I wchodzi ROD w działkę kolejową , którą jeszcze nikt się nie interesuje.
 10 
odpowiedz zgłoś
Developer nie był świadomy co kupuje a sprzedający to drugie dziecko we mgle, bo nie wiedział co sprzedaje. Paranoja jakaś. Ale tak to wygląda jak transakcje za duże pieniądze są przeprowadzane na podstawie "mapy z urzędu". Ani kupujący ani sprzedający nie sprawdzili jak przebiegają granice nieruchomości. To co było przedmiotem transakcji? Kawałek mapy czy nieruchomość? Czy jak ktoś kupuje samochód to go nie ogląda i podpisuje umowę widząc tylko dowód rejestracyjny?
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: Developer nie był świadomy co kupuje Faktycznie, osoby z nieruchomości pewnie nie sprawdziły zawartości działki na geoportalu. To wiedza tajemna.
 2 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS