Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-06-23 | Geodezja, Prawo, Kataster

Weryfikacja prac tylko w oparciu o Pgik?

Czy weryfikacja pracy geodezyjnej może obejmować badanie zgodności przedłożonej dokumentacji jedynie z Prawem geodezyjnym i kartograficznym oraz rozporządzeniami wykonawczymi? Głos w tej sprawie zabrał niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.


Ilustracja: Weryfikacja prac tylko w oparciu o Pgik?

Przedmiotem rozpatrywanej przez WSA sprawy była decyzja prezydenta miasta o odmowie przyjęcia do PZGiK wyników pracy polegającej na sporządzeniu mapy z projektem podziału. Weryfikator przedstawił do przedłożonych przez geodetę dokumentów dwie uwagi. Po pierwsze, do operatu nie włączono wykazu zmian danych ewidencyjnych dotyczących działek projektowanych. Po drugie, na mapie z projektem podziału nieruchomości brak jest powiązania przedmiotowej działki z granicami działek sąsiednich (na mapie znajdują się tylko numery działek sąsiednich, natomiast brakuje fragmentów linii przebiegu granicy pomiędzy tymi działkami).

W odpowiedzi na pierwszą uwagę wykonawca pracy bronił się, że skoro do operatu dołączono mapę z projektem podziału, to zgodnie z rozporządzeniem ws. standardów nie trzeba już załączać wykazu zmian danych ewidencyjnych jako odrębnego dokumentu. Co istotne, z argumentem tym zgodził się zarówno WINGiK, jak i później WSA.

Jeśli chodzi o drugą uwagę, geodeta bronił się, że WINGiK nie był uprawniony do dokonania oceny mapy z projektem podziału nieruchomości, gdyż jej opiniowanie zastrzeżone jest dla wójta (lub burmistrza bądź prezydenta miasta), a nie państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Z kolei za treść mapy odpowiada kierownik prac geodezyjnych, zgodnie z ustawowym zakresem uprawnień.

Geodeta wskazał ponadto, że w niniejszej sprawie miał zastosowanie § 8 rozporządzenia ws. sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości. Stanowi on, że jeżeli podział polega na wydzieleniu działki o powierzchni do 33% powierzchni nieruchomości podlegającej podziałowi, to przepisy § 6-7 stosuje się tylko do tych odcinków granic nieruchomości, do których dochodzą projektowane granice podziału.

Wyrokiem z 18 maja br. (sygn. akt II SA/Gl 66/22) WSA oddalił skargę wykonawcy. W swoim rozstrzygnięciu sąd podjął istotną kwestię dopuszczalnego zakresu weryfikacji prac geodezyjnych. Jak czytamy w uzasadnieniu, „kryterium legalności weryfikacji wyniku pracy geodezyjnej obejmuje nie tylko ustawę Prawo geodezyjne i kartograficzne i rozporządzenia do tej ustawy, ale także inne akty prawne, które należy przestrzegać przy wykonywaniu prac geodezyjnych i prac kartograficznych”.

W ocenie WSA zakres weryfikacji określony został przez ustawodawcę w sposób przykładowy, o czym świadczy posłużenie się [w art. 12b ust. 1 Pgik] słowem „w szczególności”. Zatem organy obu instancji, dokonując sprawdzenia złożonego operatu technicznego w zakresie ich zgodności z przepisami spoza Pgik, działały w ramach przysługujących im uprawnień – podkreśla sąd.

W dalszej części uzasadnienia WSA ocenił, że mapa z projektem podziału nieruchomości powinna spełniać wymagania określone nie tylko w ustawie o gospodarce nieruchomościami i rozporządzeniu ws. sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości, ale także w rozporządzeniu ws. standardów geodezyjnych. A zgodnie z § 26 pkt 1 tego aktu opracowanie to winno zawierać informacje określające przebieg granic działek ewidencyjnych w powiązaniu z granicami działek sąsiednich oraz użytków gruntowych i konturów klasyfikacyjnych. Powyższego stanowiska nie zmienia treść § 8 rozporządzenia ws. podziałów. Wbrew temu, co twierdzi skarżący, uregulowanie to nie zwalnia bowiem z powinności określenia przebiegu granic działek sąsiednich – zaznacza WSA. Natomiast w przypadku tam wskazanym ogranicza tylko i wyłącznie obowiązki związane z przyjęciem granic nieruchomości podlegającej podziałowi.

Orzeczenie nie jest prawomocne.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

POSTULAT cz3 Finansowanie tego projektu spoczywa na Staroście i zostanie uzyskane z podniesienia opłat za zgłoszenie prac geodezyjnych o 75% (lub wyższym) z przeznaczeniem celowym. Z tych uzysków Starosta winien zrefundować koszty poniesione przez Wojewodę na umundurowanie Służb pozostających na utrzymaniu Wojewody. Ponadto; - w zw. z wykonywaniem prac geodezyjnych na zlecenie GUGiK, Starostów itp. należy również wprowadzić w SIWZ (na podst. nowelizowanej Ustawy) wymóg wykonywania pracy w umundurowaniu jednak odróżniającym się o umundurowania `Naszych Służb`. Może to być np. materiał typu drelich. Pracownicy wykonujący prace w terenie pasek od czapki winni mieć zapięty pod brodą. Zaniedbanie winno podlegać karze imiennej min. 5000.00zł lub zerwaniem umowy z winy Wykonawcy.
    2 
 4 
POSTULAT cz2 Postuluje aby podczas najbliższej nowelizacji Ustawy Prawo Geodezyjne i Kartograficzne wprowadzić stosowny paragraf doktyczący obowiązkowego używania adekwatnego dla tych Służb umundurowania. Umundurowania, które powinny odróżniać `Nasze Służby` od innych służb w sposób szczególny. Bo też szczególne zadania stoją przed przedstawicielami `Naszych Służb`, służących wiernie `Naszej Branży`. Koniecznym jest aby w trakcie pełnienia służby (a zwłaszcza w kontaktach z petentami i drugimi geodetami) WINGiK, Geodeta Powiatowy a w szczególności Pan(i) Weryfikator, - paski od czapki mieli pod brodą zapięte. Pozwoli to na podniesienie prestiżu `Naszych Służb` i na godne wypełnianie wytycznych jakie im przyszło wypełniać, ku chwale `Naszej Branży`. Zwłaszcza ukróci to pieniactwo innych geodetów wobec umundurowanych Inspektorów `Naszych Służb`. Szczegółowy projekt umudurowania winna zawierać nowelizowana Ustawa (w szczególności kształtu paska od czapki, który będzie miał ustrojowe znaczenie).
    1 
 5 
odp: POSTULAT cz2 A broń osobista? Powinien to być przynajmniej Mauser M1871 co mu zamek wylata. Obowiązkowo na pasku! Służba nie drużba.
  
POSTULAT cz1 Zażenowanie powoduje nieustanny wieloletni atak na Państwową Służbę Geodezyjną a na weryfikatorów w szczególności. Jest to nagonka sterowana przez wrogi element mająca na celu podważenie pozycji ustrojowej `Naszych Służb`. Pozycyji ugruntowanej przez lata doświadczeń i służącej wiernie`Naszej Branży`. Najwyższy już czas aby położyć temu kres.
    2 
 4 
@ Dlaczego sondy i policjanta nie przyjmą się korupcji w powiatach? Naprawę geodezji należy zacząć od załatwienia tych spraw. Może nowa GGK będzie miał minimalna odwagę i odrobinę przyzwoitości?
    5 
 2 
odp: @ Co to za instytucja "sondy". Reszta ok i zgodna z ogólnym społecznym przekazem.
  
 2 
odp: odp: @ Objaśniam. Sondy to miejsca godziwych wynagrodzeń nadzwyczajnej kasty.
  
 1 
fajne, fajne te zabawy. Klient poczeka aż geodeta znajdzie sprawiedliwość w strasburgu
    2 
 2 
no cóż, zlikwidujemy podgiki w obecnej postaci, to zlikwidujemy weryfikacje i nie będzie problemu. a tak, to będziemy następne 100 lat dyskutować o tym, jak to urzędas za biurkiem decyduje o losach prywatnego przedsiębiorcy, który tego urzędasa utrzymuje. polska!
    9 
 12 
odp: no Kononowicz polskiej geodezji ????
    7 
 9 
urzędasy na forum już się zaczynają zbiegać.
    2 
 9 
odp: odp: no Nie Kononowicz, tylko wyraz oburzenia tym, co potrafią niedouczeni powiatowi. I czego nie potrafią. Niestety, gdy ktoś sobie nie radzi w terenie, idzie na powiatowego. I wtedy zacztna sobie "radzić". :)
  
 1 
Cierpliwy Zleceniodawca? No proszę, cierpliwego Zleceniodawcę musiał mieć ten geodeta... Ostatnio miałem podobną usterkę z tym wykazem zmian, ale załączyłem i skończyłem robotę. Co miałem powiedzieć zlecającemu, że nie dostanie mapy, bo ja będę się teraz sądził pół roku albo dłużej o jeden dokument?
  
 15 
odp: Cierpliwy Zleceniodawca? To jest przerażające, że w obecnym systemie prawnym dla swojego dobra musisz przyjąć z pokorą co wymyśli jaśnie oświecony weryfikator, bo inaczej jakbyś chciał walczyć to stracisz z automatu pieniądze, czas, klientów. W normalnym kraju byłyby pozwy na gruby hajs wobec urzędnika o bezpodstawne wstrzymywanie prac i taki urzędnik by się 2 razy zastanowił po co na siłę interpretować niejasne prawo na niekorzyść wykonawcy.
    2 
 14 
Weryfikatory A dajta juz spokój z tymi weryfikacja pracy geodezyjnej. Ciegłe byście tylko weryfikowali tych biednych geodetów.
    2 
 3 
odp: Weryfikatory Gdyby ci "biedni" geodeci zawsze przestrzegali przepisów prawa, a nie kombinowali, jak je obejść, wprowadzając swoje przemyślenia, jak szybko zrobić i wziąć kasę za robotę, nie zwracając uwagi, że za jakiś czas ktoś inny będzie na tych wynikach bazował, to i weryfikatorzy byliby niepotrzebni. Zastanówcie się, czy w swojej pracy wolicie mieć dokumenty z zasobu takie, gdzie wszystko się zgadza, pasuje, czy takie, gdzie materiały sobie a teren zupełnie inaczej. Trzeba się głowić, jak z tego wybrnąć, analizować sprawdzać itp, szukać przyczyn poprzez analizę wszystkich materiałów. A swoją drogą, naprawdę myślicie, że weryfikatorom zależy na tym, żeby sobie dodawać roboty, wymyślać te protokoły negatywne? Zapewniam, że wolą z przyjemnością sięgać po dobre, spójne operaty. Raz do nich zajrzeć, dać pozytywny protokół i zamknąć sprawę.
    1 
 3 
odp: odp: Weryfikatory Zmieniłbyś zdanie gdyby Twoje weryfikacje zaczęły podlegać weryfikacji.
    2 
 3 
odp: odp: Weryfikatory A przed weryfikatorką bieży baranek. Na głowie być może nawet kwietny wianek by mogła mieć, gdyby... Gdyny nie kazała mi ustalać granic po decyzji rozgraniczeniowej sprzed 20 lat! Powiatowy za to był zbyt zajęty "swoimi sprawami", żeby się ze mną spotać... Trudno. USTALIŁEM! Do dziś mnie to bawi. XD
  
 1 
A co gdyby A co gdyby zrobić operat na jednej stronie np A1, Z prawnym będzie ciężko ale syt-wys czemu nie. Na niej spis, sprawozdanie, mapę wywiadu i szkic. Operat kompletny, w jednym pliku pdf, Ciekawe jak brzmiałaby uwaga? Isnpektory, sądy, Wingiki, Gugiki miałyby pół roku nad czym debatować.
    4 
 14 
odp: A co gdyby Spoko, jestem za, od kiedy weszły operaty elektroniczne, szkic polowy (rzadko mam 2 szt szkiców) i mapę wywiadu już oddawałem na A0. Najdłuższa wstęga miała chyba 3.5m. Wszystko w cad rysowane, dużo czytelniejsze, bez żadnych łączeń szkiców, nie trzeba papierów przerzucać. W pewnych robotach wiadomo, że nie da rady rysować w cad ale tam gdzie można to czemu nie.
    2 
 6 
pojedyncze szkice kilometrowe Mój rekord to 176 ha MDCP wszystko nowy pomiar, szkic na jednym arkuszu. I bez uwag. PODGiK Polkowice. Inny z tegoż PODGiKu to 6km trasy - 1 mapa czyli ponad 10 metrów. Praktycznie obecnie nie mam nigdy więcej niż 1 szkic, a robię duże fotowoltaiki.
    2 
 2 
Znowu inspektoro różki odrosły. Teraz jest akcja żeby w sprawozdaniu albo wykaziem zmain było napisane "sporządził dnia ...". To nic że w nagłówku jest podany Wykonawca i Kierowniprac oraz data. Musi być "sporządził i data" i CO MI ZROBISZ ?
    3 
 4 
odp: Znowu A nie może być wykonał? ;p
  
 3 
odp: Znowu Ale ta data w nagłówku to data czego? Wydruku, aktualności, sporządzenia, data imienin mierniczego? Jakiejś takiej rzetelności brak wyczuwam. Zróbcie spotkanie ze Starostą i Powiatowym i pogadajcie o takich rzeczach jak dorośli ludzie, a nie bjadolicie. I nie mówcie, że się nie da. Na księżyc udało się dolecieć i to jakiś czas temu..
    7 
 3 
odp: odp: Znowu Najlepiej żeby było kilka dat. Data sporządzenia, data pomiaru, data zgłoszenia i jeszcze inne. Jak widzisz dokumenty z innych branż to tam też tak ładnie wszystko opisane jest jaka data? Ja np. ostatnio umowę w banku podpisywałem i na dole była miejscowość i data. Chyba brakło rzetelności bo nie było napisane co to za data. Wziąłem i podpisałem i wyobraź sobie, że konto działa, nikomu z tego powodu nic się nie stało. A mogłem zrobić spotkanie z dyrektorem banku, pogadać jak dorosły z dorosłym i go uświadomić w temacie :D
    3 
 7 
odp: odp: Znowu To spróbuj takie spotkanie zorganizować. Starosta i powiatowy są tak "dorośli", że na takie dziecinady nie mają czasu. Drogę powiatową trzeba odebrać! Wybory idą!
  
Bicie piany Bardzo ważne uwagi. Ale to bardzo ważne. W zasadzie uniemożliwiają przeprowadzenie podziału. No bo jak podzielić działkę jak nie ma na mapie granic działek sąsiednich? No jak? Ni ch... nie da się. No i ten wykaz. Przecież logiczne jest, że to trzeba zrobić podwójnie. Trzeba bo nie zrobisz podziału. Proste! Do niedawna w "moim" podgiku do operatu wrzucałem szkic do aktualizacji egib, który był tożsamy ze szkicem polowym. Ale musiał być, bo w standardach napisali, że ma być szkic do aktualizacji. A to, że wszystkie elementy są też na szkicu polowym to nieważne jest. I potem otwierasz taki operat, i masz 2 takie same dokumenty z różnymi nagłówkami. Pamiętajcie, że w naszym zawodzie logika schodzi na dalszy plan. J...ć logikę i zdrowy rozsądek!
    3 
 14 
odp: Bicie piany A właściciel czeka ....czeka....czeka ...weryfikator swoje...geodeta swoje...sądy swoje..napięcie rośnie ...umowa przedwstępna podpisana ...termin blisko- właściciel czeka ...kupiec czeka ...geodeta między młotem a kowadłem ...nieciekawie ... a jak przyjdzie właściciel działki co chce wydzielić mieszkaniówkę - 10 ar- ze swoich 100 ha...ten to sobie poczeka...trudno wygrać z bezlogiką...
    2 
 9 
odp: odp: Bicie piany A winny jest ustawodawca. Urzędnik to wykonawca. Jeśli skumuluje się słaby urzędnik z marnym prawem..mamy co mamy. Prawo ma być takie, żeby urzędnik i Wykonawca wiedzieli jak ma być. Także rozsądku nad urną życzę;-)
    2 
 5 
odp: odp: Bicie piany Takie są skutki pisania przepisów przez urzędników dla urzędników przy akompaniamencie lobbystów z zerowym liczeniem się z głosem praktyków postrzeganych jako darmowych dostarczycieli insertu do baz, bez prawa do głosu. Wzorcowym potwierdzeniem powyższej tezy są minione lata od 2014 a szczególnie od 2020. Zlewka kompletna. Przepisy piszą geodezyjni ignoranci nie będący w stanie wyobrazić sobie skutków swoich działań, ręka w rękę z cwaniakami którzy jak najbardziej oczekują określonych skutków i bynajmniej nie chodzi im o jakość w geodezji i rangę zawodu.
  
 3 
Dwaj siebie warci. Weryfikator bo chciał #$%!!likatu wykazu z mapy z projektem podziału. Geodeta bo wąsów działek sąsiednich nie wartowałem na mapę z projektem podziału.
  
 6 
nierozumiem Nie rozumiem , czy na mapie z podziału była wykaz czy miał być ekstra osobno.
  
 1 
odp: nierozumiem Czyżby nadgorliwość weryfikującego. Wykaz zmian na mapie jest wystarczający. Używanie mózgu czy też logiki przez Wykonawcę i Weryfikatora nie boli.
    1 
 1 
odp: odp: nierozumiem Tu się zgodzę z Tobą jeżeli był na mapie to po co osobno??
  
 1 
odp: odp: nierozumiem Spotkałem się z argumentacją, że na mapie jest "wykaz zmian gruntowych" a do operatu ma być jeszcze "wykaz zmian danych ewidencyjnych" określony przez rozp. egib. Jak wiadomo, co ma zawierać WZG nikt nie wie. Ja bym zrobił na miepie WZG i w nawiasie (WZDE) lub na odwrót
    1 
 5 
odp: nierozumiem Ależ na mapie z projektem wg UoGN wymaga się wykazu zmian GRUNTOWYCH. A standardy wymagają załączenia w operacie wykazu zmian danych EWIDENCYJNYCH - działki i budynków, jeśli są na działce dzielonej (w wyniku podziału zmieni się ID działki, na której jest posadowiony budynek). To w przypadku podziału nieruchomości rolnej (wg standardów, tu nie patrzymy na UGN i rozp. o podziałach) wykaz zamian danych ewidencyjnych zamieszcza się na mapie, ale MOŻE (nie musi) też być on sporządzony w formie odrębnego dokumentu (p.27). W większości ośrodków w związku z tym w operacie z podziałem UoGN mamy 2 tabelki dotyczące działki o różnych tytułach... bo przepisy czyta się podobno "całościowo". Traktowanie przepisów fragmentarycznie i wyrywkowo przysługuje tylko wykwalifikowanym specjalistom od ich nowelizacji.
  
 13 
No to się zacznie wyszukiwanie przepisów, które będą analizowane podczas weryfikacji. Co ciekawe co do zasady też uważam, że ocena mapy z projektem podziału oceniana jest w zasadzie dwustronnie. Ciekawe co stanie się w przypadku, gdy na skutek uwagi weryfikującego nastąpi zmiana treści mapy, która później spowoduje negatywną decyzję ws podziału?
  
odp: No to się zacznie Jeszcze wyjaśnię dlaczego dwustronnie - ODGIK (głównie) od strony standardów technicznych, gmina od strony przepisów o podziałach. Niestety znając życie jedni zaczną ingerować w kompetencje drugich...
  
 2 
odp: odp: No to się zacznie Pewnie staszak z mikolowa
  



zobacz też:

Jaka kara za niewpuszczenie geodety na grunt?

Czy właściciel nieruchomości ma prawo nie wpuścić wykonawcy pracy geodezyjnej na swój teren? Wyrok w tej...

NSA o zamykaniu przeterminowanych prac geodezyjnych

Czy starostwa – zgodnie z rekomendacją głównego geodety kraju – mogą zamykać...

Po odejściu od kasy PODGiK reklamacji nie uwzględnia się? [wyrok WSA]

Czy obywatel ma prawo żądać zwrotu opłaty za materiały PZGiK, gdy okaże się...

Czy geodeta musi się tłumaczyć z wyceny rozgraniczenia?

Czy urząd gminy zobowiązany jest do szczegółowego weryfikowania kosztów postępowania...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geoida od GOCE
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1964 r. w gospodarce uspołecznionej pracowało 2389 geodetów z wyższym wykształceniem?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Teodor Naumienko (1903-1987)

Teodor  Naumienko  (1903-1987)
Urodził się 11 listopada 1903 roku. Już w 1918 roku w wieku 16 lat wstąpił na ochotnika do Wojska Polskiego. W 1920 roku został słuchaczem Szkoły Inżynierskiej im. Wawelberga i Rotwanda w Warszawie, którą wkrótce opuścił z uwagi na trudne warunki...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1955
Uchwała rządu o wykonaniu mapy topograficznej (1:10 000) dla obszaru całej Polski. Ukończenie zadania zaplanowano na 1970 r. (faktycznie nastąpiło to w 1974 r.)
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2