wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-07-27| GIS, Mapy, Teledetekcja

Podziwiaj Tatry w 3D, z ukosa i na historycznych zdjęciach lotniczych

Tatrzański Park Narodowy sprawnie wzbogaca swój nowy geoportal o kolejne dane. Tym razem serwis rozbudowano o możliwość przeglądania szczegółowych danych fotogrametrycznych.


Podziwiaj Tatry w 3D, z ukosa i na historycznych zdjęciach lotniczych
Podziwiaj Tatry w 3D, z ukosa i na historycznych zdjęciach lotniczych

Nowy moduł „Teledetekcja lotnicza” bazuje na technologii ObliView tarnowskiej firmy MGGP Aero. Znajdziemy w nim chociażby ortofotomapy TPN z różnych okresów. Najnowsza pochodzi z roku 2020 (są to kompozycje RGB i CIR), a najstarsze sięgają lat 1977 i 1955. Znajdziemy tu także lotnicze zdjęcia ukośne wykonane w czterech podstawowych kierunkach.

Częścią modułu jest też trójwymiarowy model typu mesh, który możemy swobodnie wizualizować w przeglądarce internetowej, bez konieczności instalowania jakichkolwiek wtyczek. Jeśli chodzi o dane wysokościowe, udostępniono również dwuwymiarowe wizualizacje numerycznych modeli terenu, pokrycia terenu oraz zieleni, które bazują na lotniczym skanowaniu laserowym parku.

Serwis i prezentowane w nim produkty fotogrametryczne opracowano w ramach wartego ponad 3,5 mln zł projektu „Inwentaryzacja i ocena stanu zasobów przyrodniczych w Tatrzańskim PN przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii teledetekcyjnych”. Przypomnijmy, że jego celem było nie tylko samo pozyskanie tych materiałów, ale również przetworzenie ich do postaci różnorodnych map tematycznych – od niedawna one także dostępne są na Geoportalu Tatry.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS