wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-07-25| GIS, Teledetekcja

Rezultaty innowacyjnej teledetekcyjnej inwentaryzacji Tatr już dostępne

W Geoportalu Tatrzańskiego Parku Narodowego udostępniono właśnie pierwsze mapy powstałe w wyniku inwentaryzacji polskiej części Tatr, która bazuje na nowoczesnych technologiach teledetekcyjnych.


Rezultaty innowacyjnej teledetekcyjnej inwentaryzacji Tatr już dostępne

Prace te wykonano w ramach projektu „Ocena stanu zasobów przyrodniczych w parkach narodowych przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii teledetekcyjnych”, w którym uczestniczy również kilka innych krajowych parków narodowych. W przypadku TPN inwentaryzację zrealizowała tarnowska firma MGGP Aero, za co otrzymała 3,3 mln zł. Do jej obowiązków należało pozyskanie różnorodnych danych teledetekcyjnych (w tym zdjęć lotniczych, chmury punktów z lotniczego skaningu czy danych hiperspektralnych) oraz opracowanie na ich podstawie map prezentujących różnorodne aspekty tatrzańskiej przyrody.

Część z tych opracowań jest już dostępna w uruchomionym niedawno Geoportalu Tatry. W nowym module „Pokrycie terenu i roślinność” znajdziemy np. mapy: górnej granicy lasu, typów pokrycia terenu, gatunków lasotwórczych oraz siedlisk Natura 2000. Opublikowano również mapę potencjalnych zbiorowisk roślinnych – ta akurat nie bazuje na inwentaryzacji teledetekcyjnej, lecz przygotowano ją wcześniej na potrzeby projektu planu ochrony 2016.

Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych produktów, w tym metodyki ich wykonania, dostępne są na stronie Geoportalu Tatry.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS