wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-07-27| Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt

Trimble X12: skaner dla jeszcze prostszego pozyskiwania danych 3D

Portfolio naziemnych skanerów laserowych amerykańskiej firmy Trimble poszerzyło się o model X12. Producent zwraca w nim uwagę przede wszystkim na ścisłą integrację ze swoim ekosystemem software’owym.


Trimble X12: skaner dla jeszcze prostszego pozyskiwania danych 3D
Trimble X12: skaner dla jeszcze prostszego pozyskiwania danych 3D

Jeśli chodzi o podstawowe parametry, urządzenie mierzy na dystansie od 0,3 do 365 metrów z prędkością 2,187 mln punktów na sekundę. Deklarowana dokładność pomiaru wynosi z kolei 1 mm + 10 ppm. Skaner posiada też wbudowaną kamerę generującą panoramy HDR o wielkości 80 Mpx.

Dociekliwi zwrócą uwagę, że zarówno powyższe parametry, jak i sam wygląd urządzenia jak ulał pasują do skanera niemieckiej marki Zoller+Fröhlich (Z+F). Owszem, i Trimble nawet nie kryje, że lidar wyprodukowała właśnie ta firma. Co zatem wyróżnia zestaw X12?

Jak podkreśla producent, jest to połączenie doświadczenia dwóch liderów rynku w jednym rozwiązaniu. Skaner jest bowiem sprzedawany razem z polowym tabletem Trimble T10x. Pozwala on nie tylko na kontrolowanie pracy urządzenia, ale także na rejestrację skanów oraz podniesienie ich jakości. Dzięki temu jeszcze w terenie użytkownik może się upewnić, że pozyskał wszystkie niezbędne dane, a ich jakość odpowiada jego wymaganiom.

Pozyskaną chmurę punktów można następnie sprawnie wyeksportować do oprogramowania desktopowego Trimble RealWorks (lub rozwiązań zewnętrznych producentów). Produkty końcowe da się zaś udostępnić w przeglądarkowym narzędziu Trimble Clarity służącym do wizualizacji danych 3D i współpracy. Dzięki tej ścisłej integracji z ekosystemem Trimble – zapewnia producent – praca na danych ze skanowania 3D powinna okazać się prosta nawet dla początkujących użytkowników.

– Trimble X12 sprawia, że najbardziej zaawansowane skanowanie 3D i obrazowanie jest w zasięgu ręki dla różnych poziomów zaawansowania – powiedział Jacek Pietruczanis, dyrektor obszaru biznesowego ds. skanowania i mobilnego mapowania w Trimble Geospatial. –Zaawansowanym specjalistom ds. skanowania X12 umożliwia istotne zwiększenie produktywności, podczas gdy nowicjusze w tej dziedzinie mogą łatwo korzystać z zaawansowanych funkcji tego instrumentu za dotknięciem przycisku – podkreśla.


Aktualne zestawienie skanerów laserowych w ofercie krajowych dystrybutorów, a także oprogramowania do obróbki chmur punktów publikujemy w bezpłatnym niezbędniku SKANOWANIE LASEROWE

Źródło: Trimble, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS