Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-07-01 | Geodezja, Prawo, Edukacja

Geodezja jednak pojawi się w klasyfikacji dyscyplin naukowych

Ministerstwo Edukacji i Nauki zaproponowało zmodyfikowaną klasyfikację dyscyplin naukowych. Zmiany mają objąć również geodezję.


Ilustracja: Geodezja jednak pojawi się w klasyfikacji dyscyplin naukowych

Opublikowany w tym tygodniu projekt rozporządzenia w sprawie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych jest odpowiedzią na postulaty różnych środowisk dotyczących obowiązującej od 2018 roku klasyfikacji dyscyplin naukowych.

Warto przypomnieć, że branża geodezyjna wielokrotnie wyrażała niezadowolenie z wprowadzonych wówczas zmian. Geodezja i kartografia została bowiem włączona do dyscypliny „inżynieria lądowa i transport”. W ocenie wielu branżowych środowisk taka zmiana doprowadzi do marginalizacji tej nauki, ograniczając możliwości realizacji badań i projektów.

Dlatego organizacje zrzeszające geodetów i kartografów zgodnie postulowały, by geodezja i kartografia stała się samodzielną dyscypliną. Pod propozycją tą podpisali się m.in.: Konwent Dziekanów Wydziałów Geodezyjnych, Stowarzyszenie Geodetów Polskich, Stowarzyszenie Kartografów Polskich oraz Polskie Towarzystwo Informacji Przestrzennej. Wspierały ją także ministerstwa: Cyfryzacji, Inwestycji i Rozwoju oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na marginesie wspomnijmy, że padały też postulaty zgoła inne – np. by geodezję i kartografię rozdzielić między dwie dziedziny: inżynierię lądową oraz nauki o Ziemi.

Żadna z powyższych propozycji nie znalazła jednak wyrazu w opublikowanym właśnie projekcie rozporządzenia. Wprawdzie zakłada on wyodrębnienie 8 nowych dyscyplin, to jednak nie ma wśród nich geodezji i kartografii. Ta nauka wciąż będzie częścią dotychczasowej dyscypliny, choć zmieni ona nazwę na „inżynieria lądowa, geodezja i transport”. Jak napisano krótko w uzasadnieniu projektu, zmiana ta „ma na celu jednoznaczne usytuowanie geodezji w ramach klasyfikacji, zgodnie ze zgłaszanymi w tym zakresie postulatami środowiska naukowego”.

Konsultacje projektu potrwają do 8 lipca. Rozporządzenie ma wejść w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Geodezja to więcej niż miernictwo.
  
 11 
a to chodzi o tę geodezję, co to tzw. geodeci kopią dołki szpadlem, aby w ziemi umieścić jakiś kamień? ta geodezja wymaga aż dyscypliny naukowej?
    21 
 10 
odp: a Nie chodzi o modele geoidy, wektory sił, metody wyznaczania i oceny błędów, modele troposfery, pomiary batymetryczne, różne badania nowych sposobów pozyskiwania i opracowania danych, ....
  
 15 
odp: odp: a Tylko po co to komu?
    7 
 1 
a czy prowadzone są już badania nad zaszczepieniem polskich patentów podgików i mapy zasadniczej w całym cywilizowanym świecie?
    4 
 5 
odp: odp: a Wyrzuć GPS i wyciągnij Dalthę, po co komu GPS.
  
 1 
odp: odp: a O co chodzi z tym GPS-em, to teraz geodezja to GPS-y a Daltha już nie? Geodeci, w tym geodeci naukowcy, z pewnością nie konstruują instrumentów pomiarowych, co najwyżej doskonalą techniki pomiarowe. W geodezji zawsze były instrumenty pomiarowe ale nikt nie twierdził, że na samym pomiarze zaczyna się i kończy ta nauka i praktyka. Coś się zmieniło?
    1 
 4 
odp: odp: a A skad wiesz czym obecnie zajmują się naukowcy ? Jesteś naukowcem czy też jak mierniczy hobbysta znasz się też równie dobrze na mefycynie, piłce nożnej, akwarystyce i origami ?
    2 
 1 
odp: odp: a Z publikacji i z informacji o finansowaniu badań naukowych. Słyszałeś o czymś takim?
  
 1 
odp: odp: a Hahahahaha i właśnie tyle o nauce wiesz panie doktorze Google. Czyli jak ktoś poczyta o miernictwie w publikacjach to może mówić że mierniczy są do #$%!!y, prawda ?
    2 
 1 
odp: odp: a Z publikacji naukowych... :-) nie podniecaj się tak bardzo bo to niezdrowe. A swoją drogą, zamiast filozofować to podaj przykład prac naukowych prowadzonych przez przedstawicieli nauki, mających ambicję by to co robią było nazywane geodezją, i dotyczących nowych instrumentów i technologii pomiarowych. Wiem, że nie podasz. Tak tylko ględzisz przekonany o swojej elokwentności i inteligencji... a jak przychodzi do konkretów to zostaje dyskusja na poziomie gimbazy.
    1 
 1 
odp: odp: a To jak ty te publikacje znajdujesz skoro nie umiesz szukać w necie ? Wpisz w Google nowe metody pomiaru geodezja site:edu.pl A jak wpiszesz po angielsku (o zgrozo) to zobaczysz i instrumenty.
    2 
 1 
odp: a W częstym przypadku, jak mniemam po wpisach, to tylko mierniactwo
  
"Branża geodezyjna", a przynajmniej jej cześć byłaby też zachwycona gdyby rząd zdecydował się, czy istnieje coś takiego jak zawód geodety. Bo istnieje co prawda "osoba wykonująca samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji" ale funkcja to nie zawód. Z kolei uprawnienia zawodowe nadawane są w drodze procedury administracyjnej bez jakiegokolwiek formalnego oparcia o środowisko zawodowe. To ostatnie też formalnie nie istnieje co jest między innymi skutkiem braku wyodrębnienia zawodu. No i kółko się zamyka. Geodeta i geodezja w kontekście zawodowym to wszystko, i nic. A dokładniej to jest to, co ktoś sobie radośnie wymyśli na potrzeby chwili, i oczywiście dla poparcia swoich tez.Podpowiem też, że ma to znaczenie właśnie dla tej części nauki która rości sobie pretencje do odrębności. Jasne wyodrębnienie zespołu czynności i funkcji realizowanych przez zawód automatycznie wyodrębniłoby zasadniczą część zagadnień przynależnych geodezji jako nauce. Szkoda, że środowisko naukowe nie chce uznać tego faktu i solidarnie walczyć o pozycję branży.
  
 20 
środowisko naukowe ma swój interes (nie interesuje go los skoczybruzdy), a administracja ma interes taki, żeby ten chaos i podziały w tzw. środowisku utrzymywać w nieskończoność. nie istnieje żadne środowisko, są tylko grupy interesów - często wzorowane na rozwiązaniach mafijnych, np. układy ośrodkowe: ja nie mogę pracować w tym powiecie, to będę zgłaszał prace na twoje konto, a w zamian twoje operaty będą przechodziły bez kontroli. kto z nas nie zna takich przypadków? i co ciekawe są one powszechnie i przez wszystkich akceptowane. prl w polakach wciąż żyje. nic się nie zmieni w tym zawodzie, którego nie ma - nikt się nie podejmie posprzątania tej stajni.
    2 
 10 
odp: "Branża geodezyjna", a przynajmniej jej cześć Panie Radku, automatyczne wyodrębnianie ma to do siebie, że najpierw ktoś musi ręcznie ustawić programator. Już okazuje się, geodezja to nie tylko wykopanie dołka ale również badania naukowe. Są jeszcze mapki po 500. Jeżeli obecnie zyskują badania naukowe to już jest krok do przodu. Może wśród naukowców znaleźć się osoba, która nie będzie umiała pojąć istniejącego stanu rzeczy i podjąć jakieś działania. Więc tam bym szukał sojuszników. W tej chwili jest `osoba wykonująca samodzielne funkcje ...`. Mam wrażenie, że ta prowizorka została po ` a zobaczymy co będzie dalej`. Na razie jest błądzenie w chmurach, zwłaszcza informatycznych. Samodzielne funkcje to też coś. Ja np. mogę już samodzielnie wychodzić z domu, co prawda tylko do śmietnika - ale to już jakiś sukces. Obawiałbym się rewolucji.
    1 
 1 
odp: "Branża geodezyjna", a przynajmniej jej cześć W swoje praktyce doświadczyłem kilkakrotnie w trakcie rozgraniczeń. że jedna ze stron odmówiła podpisania protokołu ustalenia granicy bez wniesienia jakichkolwiek zastrzeżeń do położenia ustalonych granic mówiąc przy tym, że weźmie sobie swojego geodetę. Gdybym miał tytuł mierniczego przysięgłego takich sytuacji z pewnością by nie było, bowiem działała by instytucja zaufania publicznego, i to jest najbardziej lapidarny i konkretny przykład-dowód, że ustanowienie zawodu mierniczego, który składa przysięgę prawomocnej Władzy jest koniecznością. W geodezji i Kartografii mamy trzy zawody: 1/ zwód mierniczego, zawód urzędnika SGiK i zawód naukowca-dydaktyka geodezji i kartografii. Jako mierniczy (geodeta uprawniony) od momentu usunięcia GiK z grona dyscyplin naukowych, wspólnie z osobami działającymi w OZZG protestowaliśmy tak niesprawiedliwą deprecjację naszej dziedziny, widać,że coś zmienia się na lepsze. Przy okazji popieram w pełni zdanie Radka, którego tą droga serdecznie pozdrawiam.
    2 
 1 
odp: "Branża geodezyjna", a przynajmniej jej cześć Postawić tezę zresztą nielogiczną że jak się geodecie zmieni tytuł na mierniczego przysięgłego to wszyscy się do stóp rzucą a potem tą wydumaną tezę traktować jako dowód to tylko mierniczy potrafią. Spotkałem kartografów, fotogrametrow, grawimetrow, ba nawet ludzi od batymetrii. A tutaj takie spłycenie tematu. Rozszerz chłopie poglądy bo podejscie masz istotnie z PRL
    1 
 2 
odp: odp: "Branża geodezyjna", a przynajmniej jej cześć Na szacunek trzeba zapracować, do tego nie wystarczą żadne tytuły czy dyplomy.
    3 
 2 
odp: odp: "Branża geodezyjna", a przynajmniej jej cześć Żeby mieć dyplomy trzeba mieć szacunek a jak się pisze wrzutki osobiste zamiast argumentów to zostaje tylko karczma z piwem i sfrustrowanymi kolegami. I nie podpisuj się nazwiskiem gościa którego wypowiedziami deprecjonujesz.
  
odp: "Branża geodezyjna", a przynajmniej jej cześć Do P. Smyka -Proszę o więcej ~ A) Ograniczę się do wyliczenia P. Baki jako bliższemu Pańskiej praktyce i też, że P. Baka popiera Pana zdanie. (bo specjalności o których pisze ?funny? oraz `coś jeszcze ?` są bardziej hermetycznymi) I tak, ~ 1) Jako terenowcy mamy duże możliwości dobrania metod i sposobów pomiaru dla osiągnięcia końcowego celu, np. pieniędzy. W żadnej specjalności nie jesteśmy naukowcami. Rzekłbym raczej, że rzemieślnikami (ale Ustawa GK to wyklucza). ~ 2) Urzędnik SGiK też nie jest naukowcem., ten od Zasobu składa swoje bazy, w EGiB rejestruje zmiany. Obaj w celu finalnego przekazania zestawu danych tym uważają się za ?Naszą Branżę?. ~ 3) Pisze Pan, >>> ma to znaczenie (wyodrębnienie zawodu) właśnie dla tej części nauki która rości sobie pretencje do odrębności
  
odp: odp: "Branża geodezyjna", a przynajmniej jej cześć Do P. Smyka (reszta pytania) ~ 3) Pisze Pan, >> ma to znaczenie (wyodrębnienie zawodu) właśnie dla tej części nauki która rości sobie pretencje do odrębności
  
odp: odp: "Branża geodezyjna", a przynajmniej jej cześć Do P. Smyka (reszta pytania) Ostatnio było trochę ruchu wokół gleboznawców. Nie chodzi chyba o klasyfikatorów co też ?kopią dołki szpadlem? i poróżnili się oni z geologami czy geomorfologami?
  
odp: "Branża geodezyjna", a przynajmniej... Wyodrębnienie zawodu,przez zmianę nazwy i nadanie specjalnych uprawnień i przywilejów, oczywiście byłoby bez sensu. Natomiast wyodrębnienie dyscypliny naukowej w oparciu o wyodrębniony zawód nie miałby przecież polegać na tym, że czynności zawodowe zostałyby uznane za pracę naukową. Chodzi o to, że badania naukowe prowadzone na temat celów które realizuje zawód, sposobów w jaki te cele są realizowane, wartości którym służą, szukanie nowych rozwiązań i wiele podobnych kwestii można by właśnie potraktować jako odrębną grupę zagadnień i wyodrębnić pod nazwą dyscypliny naukowej.
  
 4 
odp: odp: "Branża geodezyjna", a przynajmniej jej cześć Dziękuję za odpowiedź. To co Pan pisze ma jakiś sens. Też odnoszę wrażenie że spłycenie wszystkich zagadnień jakimi zajmuje się geodezja tylko do inzynierii lądowej i transportu jest niefortunne. Czy wyodrębnienie zawodu pomoże w zmiane tego stanu? Moim zdaniem tak. To wyboista droga. Będą efekty uboczne. Na pewno zmiana w sposobie pozyskiwania danych. Ale również w metodach prowadzenia PZGiK. Jeszcze dalej wymusi racjonalne i sensowne użycie pozyskanych danych. W tej chwili widzę jeżeli nie jeszcze porozumienie, to zrozumienie się nawzajem geodetów (wykonawców?) z geodetami z nizin SGiK. Chce widzieć to także część kadry dydaktyczno-naukowej. - A na to ?Nasza Branża? już sobie nie pozwoli.
  



zobacz też:

Rozporządzenie ws. dyscyplin bez geodezji opublikowane

Wczoraj (25 września) w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie dziedzin nauki i...

Coraz mniejsze szanse na utrzymanie geodezji jako dyscypliny

W toku konsultacji publicznych i opiniowania projektu rozporządzenia MNiSW w sprawie...

Czy geodezja powinna być dyscypliną naukową? Wyniki ankiety

Prawie 80% uczestników naszej ankiety, którą można było wypełniać na Geoforum.pl w...

Trzy ministerstwa w obronie geodezji jako dyscypliny naukowej

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano uwagi ministerstw do projektu...

Kartografowie o likwidacji dyscypliny geodezja i kartografia

Do grona organizacji sprzeciwiających się wykreśleniu geodezji i kartografii z listy...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Modelowanie Dębu Bartek
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Łokieć nowopolski miał długość łokcia chełmińskiego i obowiązywał od 1819 r. do I wojny światowej?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jerzy Fellmann (1922-2009)

Jerzy Fellmann (1922-2009)
Urodził się w 1922 roku. Był absolwentem liceum w Kościanie, które ukończył w 1945 r. Studia na Wydziale Geodezyjnym Politechniki Warszawskiej ukończył w 1950 r. Już w czasie studiów został asystentem na tym wydziale. Pracował w Katedrze Pomiarów...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1948
William Bradford Shockley (1910-89), fizyk amerykański, skonstruował tranzystor warstwowy.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2