Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-06-14 | Geodezja, GIS

Nowe usługi integrujące dane EGiB w geoportalu e-mapa

W rozwijanym przez firmę Geo-System portalu mapowym Polska.e-mapa.net podłączona została nowa usługa przeglądania danych ewidencji gruntów i budynków (WMS) powstała z integracji baz EGiB z obszaru całej Polski.


Ilustracja: Nowe usługi integrujące dane EGiB w geoportalu e-mapa

Usługa powstała w oparciu o usługi WFS zgłoszone przez powiaty do Ewidencji Zbiorów i Usług Danych Przestrzennych. Dane prezentowane w usłudze aktualizowane są codziennie, a podstawową cechą odróżniającą nową usługę od usługi KIEG, która bazuje na powiatowych usługach WMS, jest jednolitość prezentacji graficznej na obszarze całej Polski oraz niezależność od ewentualnych awarii powiatowych usług WMS.

Obecnie usługę można wykorzystywać tylko w portalach funkcjonujących w domenie e-mapa.net, ale w najbliższym czasie będzie ona udostępniana szerszemu gronu użytkowników. Powstaną także inne usługi OGC, jak WMTS i WFS.

Wejście na wyższy poziom technologiczny integracji usług powiatowych stał się możliwy dzięki nowym przepisom prawnym, a konkretnie rozporządzeniu w sprawie ewidencji gruntów i budynków, zobowiązującym powiaty do udostępniania zestandaryzowanych usług WFS dotyczących danych EGiB.

Przypominamy, że funkcjonująca od niemal 5 lat usługa KIEG uruchomiona została w firmie Geo-System według koncepcji Waldemara Izdebskiego (ówczesnego prezesa Zarządu), po czym 28 września 2017 r. podłączona została do serwisu Geoportal.gov.pl. W 2018 r. została przekazana bezpłatnie do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, który administruje nią do dziś. Usługa dotychczas odnotowała ponad 8.5 miliarda zapytań i spełniła rolę integratora danych EGiB.

Źródło: Geo-System


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

wszystko fajnie ale zapominamy o jakości tych danych. Dobrze, że mamy już takie narzędzia, ale kiedy wreszcie wierchuszka zrozumie, że te dane w praktyce nie są prawie nic warte?
  
Żadna usługa, nawet najbardziej wyrafinowana nie zmieni jednak podstawowego problemu jaki mamy z ewidencją gruntów prowadzoną przez państwową służbę geodezyjną. Takim mianowicie, że zawsze będzie tu działała zasada - "Shit in, shit out." Ale to oczywiście nie problem geoinformatyków którzy bawią się po prostu w ładne obrazki i tabelki.
    1 
 2 
Miliardy zapytań 8.5 miliarda zapytań do usługi. Najpierw niech twórca artykułu wyjaśni co to jest zapytanie do usługi WMS. Otórz każde przesunięcie mapy generuje do serwera nowe zapytanie. Tak więc oglądając mapę nieświadomie użytkownik w jednej sesji generuje dziesiątki a może i setki zapytań budując Geosystemowi statystyki, którymi GGK a teraz sam Geosystem się chwali. Swoją drogą nasuwa się pytanie: skąd Geosystem wie ile obecnie ta usługa zanotowała zapytań skoro w 2018 została bezpłatnie przekazana do GUGiK? Czyżby dyspinowali kontem, który umożliwia wgląd do serwerów GUGiK-u?
    3 
 4 
odp: Miliardy zapytań Statystyki są jawne, a pewnie inteligentny jesteś to znajdziesz?
    1 
 2 
odp: odp: Miliardy zapytań Uderz w stół a nożyce się odezwą.
    4 
 1 
odp: odp: Miliardy zapytań Otrzymał Pan odpowiedź na pytanie. Po co te wycieczki. Statystyki są jawne. Wystarczy wejść na stronę KIEG. Z wiekiem utwierdzam się w przekonaniu, iż moja teoria, aby rzucanie oskarżenia bez chociażby minimalnego poszukania w internecie sprawiało fizyczny ból zbliżony do lizania baterii 9 woltowej, jest słuszna i potrzebna.
    1 
 6 
Czy to przypadek? I teraz wszyscy do polska.e-mapa.net, bo w geoportalu brak danych egib dla wszystkich powiatów korzystających z oprogramowania geomatyka-krakow.
  
 1 
odp: Czy to przypadek? czyli jednak geomatyka kraków gra do bramki z geosystemem? To dopiero ciekawy news.
  
 3 
Wcześniej promowany był geoportal a teraz emapa. Wszystko wróciło na stare tory.
  
 5 
A skoro "usługa KIEG spełniła rolę integratora DANYCH Egib" to chyba ktoś nie rozróżnia czym jest usługa integrująca USŁUGI od integrowania DANYCH. Naprawdę nie trzeba mieć tytułu doktora ani nawet magistra żeby zrozumieć czym są dane a czym usługi. Wystarczy poczytać....
    1 
 6 
A to dobre, "Wejście na wyższy poziom technologiczny integracji usług powiatowych...." Wytworzenie wms z danych pobranych z WFSów jest wejściem na wyższy poziom technologiczny, hahahahaha......
  
 7 
odp: A to obiektywnie patrząc to tak jest. Jakby tak dobrze po inspireowemu na to spojrzeć, to jest niestandardowa usługa przetwarzania usług pobierania:) Rozumiem cel, którego nie udało się wcześniej osiągnąć, czyli jednolita baza, aktualna, dla całej Polski. Próbowano to zrobić WMSami, ale to było 5-10 lat temu. Próbowano LPIS, ale ten był nieaktualny. A teraz jest jedna baza, jedna partia itd. Rzeczywiście sprawa jest banalnie prosta, prawie każdy może sobie pobrać dane z 380 powiatów. Zapewne myk polega na tym, żeby te dane utrzymać w aktualności, ale kierunek jest słuszny.
    1 
 3 
odp: odp: A to Ja tam się cieszę, bo są powiaty, które często wyciągają kabel z gniazdka i ich portal nie działa
  



zobacz też:

Kiedy wreszcie wszystkie powiaty zaoferują WFS-y z danymi EGiB?

Choć zdecydowana większość starostw udostępniła już swoje dane EGiB przez usługi...

Geoportale e-mapa wyliczą wskaźnik NDVI

Rozwijane przez stołeczną firmę Geo-System serwisy mapowe wykorzystujące technologię e-mapa.net zostały...

W serwisach e-mapa.net otworzysz pliki KML i GML

Serwisy mapowe bazujące na technologii e-mapa.net firmy Geo-System zostały wzbogacone o możliwość...

Geoportal Otwartych Danych Przestrzennych wygeneruje bezpłatny raport o działce

Rozwijany przez stołeczną firmę Geo-System Geoportal Otwartych...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skaning ułatwi modernizację statku
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Jules S.C. Dumont D’urville, żeglarz i podróżnik, autor map Mórz Południowych, zginął w pierwszej katastrofie kolejowej, która wydarzyła się 8 maja 1842 r. pod Paryżem?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Mirosław Żak (1936-2025)

Mirosław Żak (1936-2025)
Mirosław Żak urodził się 10 września 1936 r. w Katowicach. Był absolwentem Technikum Geodezyjnego w Katowicach (1953 r.) oraz Wydziału Geodezji Górniczej i Przemysłowej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (1958 r.). Przez lata pozostawał związany...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1940
Powstała pierwsza zakonspirowana komórka służby topograficznej, kierowana przez geologa Edwarda Ruhle, pracownika przedwojennego Państwowego Instytutu Geologicznego.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2