Usługa powstała w oparciu o usługi WFS zgłoszone przez powiaty do Ewidencji Zbiorów i Usług Danych Przestrzennych. Dane prezentowane w usłudze aktualizowane są codziennie, a podstawową cechą odróżniającą nową usługę od usługi KIEG, która bazuje na powiatowych usługach WMS, jest jednolitość prezentacji graficznej na obszarze całej Polski oraz niezależność od ewentualnych awarii powiatowych usług WMS.
Obecnie usługę można wykorzystywać tylko w portalach funkcjonujących w domenie e-mapa.net, ale w najbliższym czasie będzie ona udostępniana szerszemu gronu użytkowników. Powstaną także inne usługi OGC, jak WMTS i WFS.
Wejście na wyższy poziom technologiczny integracji usług powiatowych stał się możliwy dzięki nowym przepisom prawnym, a konkretnie rozporządzeniu w sprawie ewidencji gruntów i budynków, zobowiązującym powiaty do udostępniania zestandaryzowanych usług WFS dotyczących danych EGiB.
Przypominamy, że funkcjonująca od niemal 5 lat usługa KIEG uruchomiona została w firmie Geo-System według koncepcji Waldemara Izdebskiego (ówczesnego prezesa Zarządu), po czym 28 września 2017 r. podłączona została do serwisu Geoportal.gov.pl. W 2018 r. została przekazana bezpłatnie do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, który administruje nią do dziś. Usługa dotychczas odnotowała ponad 8.5 miliarda zapytań i spełniła rolę integratora danych EGiB.