Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-02-22| GIS, Teledetekcja

Geoportale e-mapa wyliczą wskaźnik NDVI

Rozwijane przez stołeczną firmę Geo-System serwisy mapowe wykorzystujące technologię e-mapa.net zostały wzbogacone o narzędzie pozwalające wyliczać wskaźnik NDVI na podstawie ortofotomap dostępnych w PZGiK.


Geoportale e-mapa wyliczą wskaźnik NDVI

Jest to rozwinięcie zaprezentowanej niedawno funkcji do przeglądania archiwalnej ortofotomapy. Jeśli dla zadanego obszaru opracowanie to dostępne jest również w podczerwieni (CIR), możliwa jest opcja generowania mapy wskaźnika NDVI (Normalized Difference Vegetation Index). Bazuje on na kontraście między największym odbiciem w paśmie bliskiej podczerwieni i największej absorpcji w paśmie czerwieni. Przyjmuje on wartości od -1 do 1, przy czym im jest wyższy, tym większa powinna być w danym miejscu ilość biomasy. Wartości ujemne NDVI reprezentują wody, wartości bliskie zeru oznaczają odkryty grunt, natomiast powyżej 0,5 mamy do czynienia ze zdrową roślinnością. Z tego też powodu wskaźnik ten jest powszechnie wykorzystywany w różnego rodzaju analizach środowiskowych.

Adresy lokalnych serwisów e-mapa.net dostępne są na Geoportal.gov.pl w grupie warstw „Portale Mapowe”. Funkcja dostępna jest również na prowadzonym przez Geo-System Geoportalu Otwartych Danych Przestrzennych (polska.e-mapa.net).

Aby skorzystać z narzędzia, należy w pasku ikon nad mapą wybrać „Usługi i inne operacje” (ikona kółek zębatych), a następnie przycisk „Archiwalna ortofotomapa”. Kolejnym krokiem jest wskazanie kursorem myszy w oknie mapy wybranego punktu. Po chwili w okienku wyświetli się lista dostępnych we wskazanym miejscu arkuszy. Jeśli któryś z nich dostępny jest w podczerwieni, wyświetli się przy nim przycisk NDVI, którego kliknięcie wygeneruje mapę tego wskaźnika.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS