Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-05-10 | GIS, Mapy

Już cała Polska na mapach w skali 1:25 000

Od tego tygodnia Główny Urząd Geodezji i Kartografii udostępnia arkusze z wizualizacjami BDOT10k w skali 1:25 000 już dla całego kraju.


Ilustracja: Już cała Polska na mapach w skali 1:25 000
Ilustracja: Już cała Polska na mapach w skali 1:25 000

W ostatnim czasie zasoby otwartych danych Geoportalu wzbogacono o arkusze dla województw warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego i lubuskiego. Tym samym opracowania te są już dostępne dla obszaru całego kraju – w sumie jest to 4421 arkuszy.

Przypomnijmy, że pierwsze dane z tej serii opublikowano w I połowie kwietnia. Są one generowane w pełni automatycznie na podstawie BDOT10k w oprogramowaniu FME firmy Safe Software oraz ArcGIS firmy Esri. Z Geoportalu można je bezpłatnie pobrać w formie pojedynczych arkuszy w formacie PDF. Swoją treścią są one zbliżone do urzędowych map topograficznych, choć w przeciwieństwie do nich nie zawierają niektórych treści (przede wszystkim warstwy rzeźby terenu) oraz powstają bez udziału kartografa.

Jak pobrać mapy?

Arkusze w formacie PDF można pobrać z serwisu Geoportal.gov.pl, wybierając warstwę „1:25 000” w grupie „Dane do pobrania” > „Topografia” > „Wizualizacja kartograficzna BDOT10k”. Następnie po wskazaniu interesującego nas arkusza w oknie mapy, pojawi się możliwość zapisania pliku na naszym dysku.

Nie tylko 1:25 000

Opracowania te stanowią uzupełnienie arkuszy 1:10 000, które GUGiK opublikował dla całego kraju w marcu i kwietniu br. Również one powstają na podstawie automatycznego przetworzenia BDOT10k, a dodatkowo posiadają również warstwę poziomic (bazuje ona na numerycznym modelu terenu z lotniczego skanowania laserowego).

W planach GUGiK jest automatyczne generowanie map także w skali 1:50 000. Prace nad stosownymi narzędziami nie są już jednak realizowane w ramach prac własnych, ale w toku ogłoszonego przez Urząd konkursu. Jak informowaliśmy na początku marca, do udziału w nim dopuszczona została stołeczna firma Globema. Na przedstawienie gotowego rozwiązania ma ona czas do końca maja br.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Gratuluję Szanownemu Panu Waldemarowi Izdebskiemu, Głównemu Geodecie Kraju zachowania najwyższych standardów profesjonalizmu. Najlepszym dowodem na to jest zamieszczona informacja o pełnym pokryciu dla całej Polski Wizualizacjami kartograficznymi BDOT10k w skali 1:25 000. Polecam wnikliwie przeczytać i obejrzeć ten artykuł. Po prostu perełka profesjonalizmu. Zamieszczam link https://www.gov.pl/web/gugik/wizualizacje-kartograficzne-bdot10k-dostepne-w-serwisie-wwwgeoportalgovpl-dla-obszaru-calego-kraju2
  
 1 
odp: Gratuluję Zapoznałam się z podlinkowanym newsem (znalazłem na stornach bo fizycznie link nie działa). Oczywiście przyłączam się do gratulacji. W szczególności gratuluję wstawienia na oficjaną stronę przykładu mapy z babolem na 1/2 arkusza. Arkusz przedstawia Sopot, bez wizualizacji obszaru morza! Z tego co się orientuję w aktualnej specyfikacji danych BDOT10k (i w poprzedniej) jest obszar mórz i raczej Zatoka Gdańska nie zmieniła się w cmentarz....Przepraszam to już ostatni komentarz w tej prawie. Teraz to już mi żal "fachowców" z GUGiKu. Aż strach pomyśleć jaką aplikację przygotują dla BDOT10k (tę z konkursem) jak do bazy Oracle chcę się dostawac VPNem....zgodnie z zaprezentowanym diagramem.
  
 3 
odp: odp: Gratuluję Zgodnie z diagramem na stronie GUGiK masz zarządzać aktualizować i kontrolować dane w Qgis i przesyłać je za pomocą VPN na serwer Oracle. Tyle że ten diagram ma strzałkę w jednym kierunku więc można będzie tylko dodawać dane do Oracle :)
  
odp: odp: Gratuluję @Alojzy. To chyba lekka nadinterpretacja piszesz: zarządzać aktualizować i kontrolować dane w Qgis" raczej to się aktualizuje dane w bazie a nie w QGISIe, ale może u Ciebie jest inaczej :) Ze 30 lat siedzę w temacie i w życiu nie spotkałam się, żeby oddzielnie była baza a zdalnie soft do zarządznia bazą. Baza musi być blisko systemu GISowego, bo wtedy jest szybciej. Jak jest VPN to znaczy, że baza jest raczej poza siecią lokalną. No nic, niech robią. Przypomnę, że dokładnie do danych BDOT10k był w 2015 roku zamówiony system za ok. 1.2 mln. Uwzględniając inflację i nowe wymagania teraz to powinno być około 2 mln (na ew. nowy system). A nie 100 tys w konkursie czy nawet 380 tyś. Nie dziwne, że nikt chętny się nie znalazł do wykonania roboty. Niestety zamawiającemu brakuje know-how i chyba o tym nie wie. Udowodnił to przy wizulizacjach 10k i 25k. Ale teraz ubędzie inaczej. Autorska koncpecja KSZBDOT z wykorzystaniem VPNa, QGISa i ORACLE'a odbije się szerokim echem w Kraju i na świecie.
  
 1 
odp: odp: Gratuluję Nie patrzę jak jest u mnie tylko jak jest na diagramie GUGiK. Natomiast klient nie musi być na serwerze bazodanowym nawet czasem jest lepiej jak nie jest, właśnie ze względu na wydajność. Asynchronicznie rozumiesz, tak jak trzydzieści lat temu się nie robiło. :)
  
 1 
odp: Gratuluję do szczerych gratulacji powinien przyłączyć się Szanowny Pan Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Sopotu. W końcu miasto które On Reprezentuje, zostało TAK Wyróżnione.
  
odp: odp: Gratuluję Zważywszy, że skasowali mu Morze Bałtyckie, Molo, Monciak i Operę Leśną na tych wizualizacjach wątpię żeby był zadowolony.
  
odp: odp: Gratuluję Czy znajdzie się jakiś rycerz bez skazy i nie bacząc na konsekwencje poinformuje o tym WYRÓŻNINIU Pana Prezydenta?
  
Wstrzymał Słońce ruszył Ziemię to Kopernik, wysuszył Morze Bałtyckie zaś to Izdebski. Na tych dziełach brak morza, kupujcie ryby póki są a w weekend zapraszam na poszukiwanie bursztynu.
  
Nie zawracaj kijem rzeki... i zawrócił... W terenie górskim (okolice Zakopanego), na arkuszu M-34-100-B-b większość rzek płynie pod górę!!! Może z tego powodu, że wg wizualizacji jest tam kompletnie płasko. W legendzie są warstwice a w treści nie widzę żadnej. Może mam źle skalibrowany monitor... a może dodatkowa warstwa poziomic dotyczy legendy?
  
 1 
odp: Nie zawracaj kijem rzeki... Cytując klasyka znanego wszystkim zainteresowanym :) "Marudzicie, marudzicie"
  
 1 
Matrix sorry, ale to jest kartograficzna odmiana programu "Usterka" albo kartograficzny Matrix. GGK jest podłączony a użytkownicy Geoforum są offline. Arkusz N-34-037-A-c-2. Niemal cały arkusz położony jest na Bałtyku. Na południu tylko plaża jest. I co? I nic. Na arkuszu nie ma morza! Za to jest (prawdopodobnie) cmentarz! - w legendzie można sobie sprawdzić zastosowany znak dla cmentarzy. Poza tym jest nazwa miejscowości (na południu) której nie ma na mapie. Akurat w tym przypadku nawet uczeń szkoły podstawowej skapuje się, że coś tu nie gra. Ja wiem, że to jest automat - ale ktoś to musiał zaprojektować i uruchomić. Można to było zrobić z głową i dobrze technicznie, z wykorzytaniem softu który GUGiK posiada.... Dobra, dobrze technicznie by wystarczyło :-P
  
 2 
odp: Matrix W Usterce zawsze znajdował się jakiś fachowiec, tu go brak. Wniosek to jest zaledwie cień Usterki
  
 2 
Oszczędność w formie już pomijając poprawność prezentacji kartograficznej, widać że narzędziowo ktoś sobie nie poradził. To jest porażające że w tego typu wizualizacji: a) nie rozwiązano problemów z kolizjami napisów (funkcja w FME MapTextLabeller) b) tory przykryte przez maskę wiaduktu po którym przechodzą (wszystkie) c) skrzyżowania dróg zrobione fatalnie d) sygnatury na cmentarz z kosmosu e) opisy narożników wchodzące na ramkę ozdobną (północny-wschód) f) awangardowe sygnatury dla wejścia do stacji metra (chyba) g) nachodzące na siebie sygantury drzew. h) opisy obiektów hydrograficznych nie wiadomo czego dotyczą (GLINIANKI SZNAJDRA) i) spektakularnie zaprezentowany Dworzec Zachodni i okolice - to już szczyt jest. Przez 15 minut analizowałam arkusz N-34-138-B-d. Pewnie taka wizualziacja potrzebna to było szybko, bo 18 maja jest ważna konferencja na której trzeba się tym pochwalić. Może GGK powinien wrzucić informację o tych 25'tkach na inne forum, np. tyflologiczne może lepiej by pasowało ;)
  
 5 



zobacz też:

Mapa ma być dobra i ładna. Opinie kartografów nt. wizualizacji kartograficznej BDOT10k

Opracowanie i bezpłatne udostępnianie obywatelom...

Automatyczne dwudziestkipiątki GUGiK już dla połowy kraju

Automatycznie generowane przez GUGiK wizualizacje bazy danych obiektów topograficznych...

Aktualne bryłowe modele 3D dostępne już dla całego kraju

Główny Urząd Geodezji i Kartografii zakończył proces aktualizacji trójwymiarowych modeli...

Ruszają kolejne transze aktualizacji BDOT10k [aktualizacja]

Już za kilka miesięcy 26 powiatów będzie miało aktualną bazę danych obiektów...

GUGiK zamawia piątą aktualizację BDOT10k

Główny Urząd Geodezji i Kartografii ogłosił już piąty w tym roku przetarg na aktualizację bazy danych...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
łańcuch triangulacyjny w łuku Struvego miał długość 2880 km?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Mieczysław Panek

Mieczysław Panek
Jego zawodowy życiorys po ukończonych w 1967 roku studiach w Wyższej Szkole Rolniczej w Krakowie na Wydziale Melioracji Wodnych – Oddział Geodezji, rozpoczął się od pracy w Powiatowym Biurze Geodezji i Urządzeń Rolnych w Gliwicach na...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2011
W wyniku podziału Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji za sprawy geodezji odpowiada Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2