|2022-04-06|
Teledetekcja, Firma
Budowa polskiego satelity PIAST: osiągnięto pierwszy kamień milowy
Z powodzeniem zakończono I fazę programu budowy satelitów obserwacyjnych PIAST przeznaczonych dla polskiego wojska – poinformował uczestnik projektu, firma Creotech Instruments.
– Z satysfakcją informuję, że osiągnęliśmy pierwszy kamień milowy w programie PIAST dotyczącym budowy satelitów obserwacyjnych. Zakończyliśmy przegląd projektu, tzw. System Requirements Review, który stanowi jeden z czterech głównych przeglądów w procesie projektowania i budowy konstelacji satelitarnej PIAST. Pozostałe to: Preliminary Design Review, Critical Design Review i Flight Readiness Review – informuje Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments. – Pozwala to na przejście projektu do kolejnej fazy, a tym samym istotną redukcję ryzyka technologicznego – podkreśla.
PIAST (Polish ImAging SaTellites) to przedsięwzięcie prowadzone w ramach programu SZAFIR, którego założeniem jest wykorzystanie potencjału współpracy jednostek naukowych oraz prywatnych przedsiębiorców w zakresie rozwoju kluczowych dla bezpieczeństwa i obronności rozwiązań. Jego celem jest umieszczenie w 2024 roku na orbicie okołoziemskiej trzech satelitów obserwacyjnych.
– W ramach projektu PIAST zbudujemy oraz dostarczymy trzy platformy satelitarne w pełni oparte o naszą autorską platformę HyperSat. Naszym zadaniem będzie integracja działania satelitów z teleskopami optycznymi oraz napędem opracowanym specjalnie na potrzeby tego przedsięwzięcia. Jestem dumny, że Creotech Instruments bierze udział projekcie, który jako pierwszy w Polsce pozwoli stworzyć instrumenty narodowego systemu satelitarnej obserwacji Ziemi na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej – mówi prezes Creotech Instruments. – Co ważne, będzie to także dla nas okazja do pierwszego komercyjnego zastosowania wspomnianej platformy HyperSat – dodaje.
Ostatecznym odbiorcą rezultatów misji PIAST jest Ministerstwo Obrony Narodowej.
Projekt jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) i realizowany przez konsorcjum firm oraz instytucji badawczych: Creotech Instruments, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Scanway, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa oraz PCO. Przedsięwzięciem kieruje Wojskowa Akademia Techniczna (WAT).
PIAST to niejedyny strategiczny projekt, w którym bierze udział zespół inżynierów Creotech Instruments. Spółka wraz z dwoma partnerami biznesowymi pracuje także przy programie EagleEye, w ramach którego opracowywany jest mikrosatelita obserwacyjny Ziemi. Jego wyniesienie na niską orbitę okołoziemską planowane jest na rok 2023 lub 2024.
Źródło: Creotech Instruments, JK
|