wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-04-05| Teledetekcja

Polska chce zamówić we Francji satelity teledetekcyjne

Jeszcze w tym półroczu Polska ma podpisać umowę z Francją na dwa satelity obserwacyjne – poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.


Polska chce zamówić we Francji satelity teledetekcyjne <br />
fot. Twitter/Mariusz Błaszczak
fot. Twitter/Mariusz Błaszczak

„Zwiększamy zdolności rozpoznawcze #WojskoPolskie. Jeszcze w tym półroczu podpiszemy umowę z naszymi partnerami z Francji na 2 satelity obserwacyjne wraz ze stacją odbiorczą w Polsce, które wejdą w skład szerszej konstelacji satelitarnej obserwacji Ziemi” – napisał pod koniec marca na Twitterze Mariusz Błaszczak. Jednak ani na tym portalu społecznościowym, ani na stronie MON nie podano dodatkowych informacji dotyczących tego planowanego kontraktu. O więcej szczegółów zwróciliśmy się zatem do resortu obrony.

„W skład systemu wejdą dwie platformy satelitarne wraz z niezbędnym segmentem naziemnym w Polsce. Jego parametry będą umożliwiały wykorzystanie zarówno wojskowe, jak i cywilne. Zdefiniowane potrzeby prowadzenia obserwacji w bardzo wysokiej rozdzielczości przestrzennej dotyczą zdolności optoelektronicznych i radarowych. Obecnie prace prowadzone są nad zdolnościami optycznymi” – wyjaśnia Wydział Prasowy MON. „Szersze informacje na temat wybranego rozwiązania, założeń programu oraz przyjętego harmonogramu będą dostępne po zakończeniu dwustronnych procesów negocjacyjnych” – deklaruje resort.

Przypomnijmy, że to niejedyne satelitarne plany MON. W ramach wartego 70 mln zł projektu PIAST (Polish ImAging SaTellites) powstają bowiem 3 nanosatelity obserwacyjne z sensorami optycznymi, których użytkownikiem końcowym mają być Siły Zbrojne RP. Aparaty powinny znaleźć się w kosmosie w 2024 roku. Projektem PIAST kieruje Wojskowa Akademia Techniczna, zaś jego uczestnikami są: Creotech Instruments, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Scanway, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa oraz PCO (spółka Polskiej Grupy Zbrojeniowej).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS