Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-03-28| Firma

Creotech krok bliżej własnego satelity teledetekcyjnego

Polska firma Creotech Instruments zakończyła realizację projektu stworzenia uniwersalnej platformy mikrosatelitarnej w standardzie HyperSat. Kolejny krok to umieszczenie w przestrzeni kosmicznej mikrosatelity EagleEye, który bazuje na tym rozwiązaniu.


Creotech krok bliżej własnego satelity teledetekcyjnego

W ramach projektu „Renesans” mikrosatelita EagleEye o wadze 50 kilogramów powinien pojawić się w przestrzeni kosmicznej do końca 2023 roku. Platforma HyperSat ma posłużyć do optymalizacji czasu i kosztów misji kosmicznych szczególnie w przypadku budowy konstelacji satelitarnych.

– Zakończenie fazy rozwojowej platformy HyperSat to kluczowy krok dla Creotech, który otwiera przed nami możliwości komercyjnego wprowadzenia na rynek mikrosatelitów bazujących na standardzie HyperSat. Potwierdzamy nasze dotychczasowe plany w zakresie umieszczenia naszego pierwszego mikrosatelity EagleEye bazującego na platformie HyperSat do końca 2023 roku. Oznacza to także osiągnięcie 9. poziomu gotowości technologicznej umożliwiającego sprzedaż produktu na rynku – mówi Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments.

Spółka otrzymała informację z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju o zatwierdzeniu projektu i jego rozliczeniu. Całe przedsięwzięcie realizowane było w cyklu 4-letnim, a wartość wydatków kwalifikowanych wyniosła 15,2 mln zł.

W ramach projektu wytworzono i przetestowano technologię na 6. i 7. poziomie gotowości technologicznej, tym samym istotnie redukując ryzyko rozwoju kluczowej dla spółki linii produktowej związanej z mikrosatelitami.

– W obszarze elektronicznym opracowaliśmy wszystkie zakładane podsystemy, m.in.: komputer pokładowy, podsystem zasilania czy komunikacji. Główną przewagą naszej platformy jest jej modularność i powtarzalność. Klienci będą mogli dowolnie konfigurować satelitę, korzystając z gotowych modułów i instrumentów o większych gabarytach, dzięki czemu pole zastosowania HSN (HyperSat Mini) będzie istotnie większe – dodaje prezes zarządu.

Eagle Eye zostanie wyposażony w teleskop optyczny, który opracowywany jest przez polską firmę Scanway. Umożliwi satelicie pozyskiwanie zdjęć w rozdzielczości jednego metra w pasmach widzialnym i podczerwonym, a dzięki zastosowaniu algorytmów bazujących na sztucznej inteligencji, możliwe będzie uzyskanie jeszcze wyższej jakości zdjęć.

Creotech Instruments jest polską firmą notowaną na NewConnect, która działa na rynku technologii kosmicznych.

PH


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama