Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-12-17 | Teledetekcja, Firma

Creotech w ciągu 2 lat planuje rozpocząć sprzedaż własnych mikrosatelitów

14 stycznia akcjonariusze polskiej firmy Creotech Instruments zdecydują o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki poprzez publiczną emisję akcji towarzyszącej przejściu notowań na główny rynek GPW w Warszawie. Pozyskane środki pozwolą ukończyć kluczowe projekty badawczo-rozwojowe (zwłaszcza dotyczące platformy mikrosatelitarnej HyperSat oraz segmentu komputerów kwantowych i rozwiązań dronowych), które zyskają poziom gotowości technologicznej TRL9 oznaczający możliwość pełnej komercjalizacji.


Ilustracja: Creotech w ciągu 2 lat planuje rozpocząć sprzedaż własnych mikrosatelitów

Creotech zamierza także istotnie rozbudować moce produkcyjne i podwoić zdolności sprzedażowe, szczególnie na rynkach zagranicznych. Celem zarządu jest umieszczenie w 2023 roku na orbicie okołoziemskiej pierwszego mikrosatelity opracowanego przez firmę.

– Realizacja planów strategicznych Creotech Instruments na kolejne lata pozwoli wzmocnić pozycję firmy jako lidera polskiego sektora kosmicznego oraz jednego z wiodących graczy na rynku europejskim. Ukończona z sukcesem emisja akcji towarzysząca naszemu debiutowi na NewConnect istotnie przyspieszyła rozwój spółki – rozbudowaliśmy moce sprzedażowe i produkcyjne, ale przede wszystkim osiągnęliśmy istotne kamienie milowe w kluczowych projektach R&D, tj. HyperSat, EagleEye, Impact czy Grey. Wzrost spółki owocuje kolejnymi kontraktami, m.in. z Europejską Agencją Kosmiczną i szeregiem innych zamówień, skutkujących już 100% obłożeniem wszystkich linii produkcyjnych na I kwartał 2022 roku – mówi Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments. – Chcemy iść o krok dalej i pozyskać środki, które pozwolą nam rozpocząć szeroką komercjalizację mikrosatelitów Creotech na rynku o wartości 11 mld dolarów, a następnie wejść do Top 8 producentów mikrosatelitów na świecie. Co więcej, w ciągu najbliższych 2-3 lat zamierzamy stać się wiodącym dostawcą rozwiązań na rynku UAV oraz dostawcą zintegrowanych systemów sterowania komputerami kwantowymi, jako jeden z kilku podmiotów na świecie – zapowiada.

Spółka do 2025 roku będzie dążyć do realizacji następujących celów:

  • Kosmos: sukces misji kosmicznej EagleEye w zakresie umieszczenia na orbicie mikrosatelity do obserwacji Ziemi (uzyskanie pełnego „space heritage”) oraz zaawansowany stan misji PIAST realizowanej dla Ministerstwa Obrony Narodowej. Spółka zakłada w tym okresie osiągnięcie 10-20 zamówień na mikrosatelity rocznie i chce być głównym dostawcą technologii kosmicznych z Europy Środkowej na rynek światowy.
  • Atmosfera ziemska – główny dostawca rozwiązań do analizy ryzyka, planowania i kontroli misji UAV (bezzałogowe statki powietrzne) w Polsce i Europie dążący do bycia głównym polskim oferentem systemów wsparcia na rynku UAV.
  • Ziemia – dostawca pełnych systemów do sterowania komputerami kwantowymi (jeden z kilku podmiotów oferujących takie rozwiązania na świecie), synchronizacji czasu w rozwiązaniach telekomunikacyjnych (m.in. na potrzeby 5G i 6G) oraz integracji i oferowania danych satelitarnych, zarówno na potrzeby EUSPA i KE, jak i rynku komercyjnego.

Spółka w IV kwartale br. osiągnęła pierwszy z trzech kamieni milowych (zakończenie przeglądu projektu, tzw. Preliminary Design Review) w programie budowy satelity obserwacyjnego EagleEye, którego planowane umieszczenie na orbicie okołoziemskiej ma nastąpić w 2023 roku. Drugim istotnym wydarzeniem było podpisanie aneksu do umowy konsorcjum realizującego projekt pt. „Nanosatelitarna konstelacja optoelektronicznego rozpoznania obrazowego PIAST – „Polish ImAging SaTellites”, zwiększającego udział spółki w projekcie z 21,8 do 28,4 mln zł. Ponadto firma zawarła umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) rozszerzającą kontrakt na obsługę repozytorium CreoDIAS (platformy chmurowej zapewniającej dostęp do danych satelitarnych i serwisów europejskiego programu Copernicus). Wartość kontraktu wyniesie od 0,5 mln do 2,2 mln euro, a okres jego realizacji został przedłużony na 2022 rok. Co więcej, Creotech Instruments został zaproszony przez Uniwersytet w Bernie do uczestnictwa w kolejnej misji Comet Interceptor przygotowywanej przez ESA. Zadaniem spółki będzie zaprojektowanie i wykonanie komponentów do jednego z urządzeń badawczych sondy. W 2029 roku zostanie ona umieszczona w głębokiej przestrzeni kosmicznej w celu badania składu i właściwości komet.

W zakresie projektów strategicznych Creotech kluczowy jest mikrosatelita EagleEye, którego umieszczenie na orbicie okołoziemskiej planowane jest na 2023 rok. Jego celem będzie testowanie nowych technologii związanych z obserwacją Ziemi. Powstaje on na platformie HyperSat umożliwiającej budowę satelitów obserwacyjnych, telekomunikacyjnych i naukowych o masach 10-60 kilogramów. Zebrane dane z obserwacji Ziemi mogą znaleźć zastosowania w takich obszarach jak: monitoring infrastruktury krytycznej, zasoby ropy, inteligentne rolnictwo czy bezpieczeństwo.

– Naszym celem jest realizacja misji EagleEye w 2023 roku, dzięki której przeprowadzimy testy rozwiązania technologicznego HyperSat oraz dostarczymy serię zdjęć Ziemi w wysokiej rozdzielczości. W 2024 roku chcemy umieścić na orbicie kolejne mikrosatelity, przygotowywane wspólnie z Wojskową Akademią Techniczną w ramach projektu PIAST. Perspektywy rynkowe stojące przed segmentem Space w naszej spółce są bardzo dobre, a jest on uzupełniany o równie obiecujące obszary skupione wokół rynku dronowego i komputerów kwantowych – dodaje Grzegorz Brona.

Aktualnie spółka posiada w swojej ofercie 37 produktów przeznaczonych dla komputerów kwantowych, co warunkuje wysoką komplementarność dostaw takich produktów na rynek. W obszarze dronowym, w najbliższych miesiącach ruszy komercyjny dostęp do systemu GREy (opracowywanego przez Creotech, DroneRadar i WIZIPISI), którego celem jest wsparcie użytkowników dronów w ocenie ryzyka planowanego lotu na nieznanym terenie i poza zasięgiem wzroku. Z kolei w kolejnych kwartałach testowany będzie także system Sample przeznaczony dla lotnisk.

Źródło: Creotech Instruments


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Creotech rozszerza kontrakt z ESA na korzystanie z platformy CREODIAS

Firma Creotech Instruments z podwarszawskiego Piaseczna podpisała umowę z...

Dane 3D dla bezpieczeństwa lotnictwa. Rusza II etap projektu SAMPLE

Automatyczne wykrywanie każdej przeszkody lotniczej, trójwymiarowa wizualizacja...

Polska branża kosmiczna jednoczy siły. Powstaje Klaster Technologii Kosmicznych

5 listopada podczas odbywającego się w podkarpackiej Jasionce...

Platforma EYE śledzi rozwój ekonomiczny na podstawie zobrazowań satelitarnych

Czy można powiązać widziane z satelitów parasole na...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Apeks skanuje w Trójmieście
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Pierwsze kolorowe mapy wydrukowano w brytyjskim Ordnance Survey w 1887 roku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Aleksander Stryjeński (1804-1875)

Aleksander  Stryjeński  (1804-1875)
Inżynier wojskowy i kartograf, współtwórca pierwszej nowoczesnej mapy Szwajcarii. Przyszedł na świat 20 września 1804 r. w Białymstoku w rodzinie szlacheckiej. W czasie studiów w wojskowej Szkole Aplikacyjnej Artylerii i Inżynierów w Warszawie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1932
Na bazie oddziału firmy K. Hattori (dzisiaj Seiko), produkującej sprzęt geodezyjny utworzono firmę Topcon. Pierwsze zamówienia dla firmy pochodziły z armii japońskiej.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2