|2021-11-04|
GIS, Teledetekcja, Firma
Platforma EYE śledzi rozwój ekonomiczny na podstawie zobrazowań satelitarnych
Czy można powiązać widziane z satelitów parasole na śródziemnomorskich plażach z prognozami ekonomicznymi? Okazuje się, że tak. Ma to udowodnić międzynarodowy projekt EYE (EconomY by spacE), którego uczestnikiem jest polska firma Creotech Instruments.
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Copernicus/Sentinel-2)
|
|
|
|
|
|
Ograniczenia związane z pandemią w znaczący sposób wpłynęły na wiele dziedzin życia w wymiarze społecznym i ekonomicznym. Zachwiana została równowaga w światowym przemyśle, zaburzona produkcja przemysłowa w wielu obszarach, zakłócony został również łańcuch dostaw i kanałów transportu. Zmianie uległy także zasady globalnej współpracy. W efekcie pojawiła się potrzeba opracowania nowego narzędzia, które rzetelnie zmierzy i zbada te nowe zjawiska.
Projekt EYE wykorzystuje automatyczne metody oparte głównie na analizie danych satelitarnych w odniesieniu np. do parametrów statystycznych i ekonomicznych raportowanych w bazach danych EUROSTAT oraz ESPON. To przedsięwzięcie międzynarodowe realizowane w metodyce wymiany kadr pomiędzy wybranymi instytucjami naukowymi oraz firmami z Włoch, Polski, Hiszpanii, Grecji i Cypru. Projekt prowadzony jest przez Uniwersytet Tor Vergata z Rzymu. Polskę reprezentuje firma Creotech Instruments z Piaseczna wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu.
– Najważniejszym priorytetem tego ambitnego zadania jest nawiązanie współpracy z międzynarodowymi partnerami oraz stworzenie innowacyjnego narzędzia pozwalającego na wykonywanie analiz ekonomicznych z wykorzystaniem w skali europejskiej niestandardowych metod przetwarzania i łączenia różnorodnych strumieni danych. Projekt pozwoli również wykorzystać w szczególny sposób dane oraz serwisy europejskiego programu satelitarnego Copernicus udostępnione na platformie Creodias, która została uruchomiona w 2018 roku przez konsorcjum kierowane przez Creotech – mówi dr hab. Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments.
Zdjęcia satelitarne można wykorzystać do prognozowania tempa powrotu gospodarki do sytuacji sprzed pandemii. Na przykład za pomocą śledzenia przemieszczania się statków w portach czy pojazdów na drogach. Obecnie wiele wskaźników ekonomicznych pozostaje w tyle za faktyczną sytuacją oraz decyzjami firm i konsumentów. Spływające w czasie rzeczywistym dane satelitarne mogą przyspieszyć analizy rynkowe i pomóc w podjęciu odpowiednich działań. W wielowymiarowych analizach pomagają także zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji.
– Platforma EYE jest niezwykłym przykładem możliwości wykorzystania nieoczywistego podejścia do pozyskiwania wiedzy o zjawiskach makroekonomicznych z wykorzystaniem pozornie niezwiązanych z ekonomią danych, w tym zobrazowań wykonywanych z kosmosu. Jak się okazuje, liczba otwartych latem na śródziemnomorskich plażach parasoli jest bezpośrednio powiązana ze wskaźnikami przychodów sektora turystycznego. Obserwacja ruchu tankowców pozwala z kolei przewidywać zmiany w cenie ropy naftowej na światowych rynkach. Tego typu informacje są niezwykle cenne nie tylko do celów statystycznych, ale również dla prywatnych inwestorów – mówi Krzysztof Mysłakowski, business development manager w Creotech Instruments SA.
Projekt EYE jest realizowany w ramach programu H2020 RISE (Horizon 2020 Marie Skłodowska-Curie Research and Innovation Staff Exchange Evaluations). Zakończenie prac zostało ustalone na rok 2025.
Źródło: Creotech Instruments, JK
|