Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-11-04| GIS, Teledetekcja, Firma

Platforma EYE śledzi rozwój ekonomiczny na podstawie zobrazowań satelitarnych

Czy można powiązać widziane z satelitów parasole na śródziemnomorskich plażach z prognozami ekonomicznymi? Okazuje się, że tak. Ma to udowodnić międzynarodowy projekt EYE (EconomY by spacE), którego uczestnikiem jest polska firma Creotech Instruments.


Platforma EYE śledzi rozwój ekonomiczny na podstawie zobrazowań satelitarnych <br />
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Copernicus/Sentinel-2)
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Copernicus/Sentinel-2)

Ograniczenia związane z pandemią w znaczący sposób wpłynęły na wiele dziedzin życia w wymiarze społecznym i ekonomicznym. Zachwiana została równowaga w światowym przemyśle, zaburzona produkcja przemysłowa w wielu obszarach, zakłócony został również łańcuch dostaw i kanałów transportu. Zmianie uległy także zasady globalnej współpracy. W efekcie pojawiła się potrzeba opracowania nowego narzędzia, które rzetelnie zmierzy i zbada te nowe zjawiska.

Projekt EYE wykorzystuje automatyczne metody oparte głównie na analizie danych satelitarnych w odniesieniu np. do parametrów statystycznych i ekonomicznych raportowanych w bazach danych EUROSTAT oraz ESPON. To przedsięwzięcie międzynarodowe realizowane w metodyce wymiany kadr pomiędzy wybranymi instytucjami naukowymi oraz firmami z Włoch, Polski, Hiszpanii, Grecji i Cypru. Projekt prowadzony jest przez Uniwersytet Tor Vergata z Rzymu. Polskę reprezentuje firma Creotech Instruments z Piaseczna wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu.

– Najważniejszym priorytetem tego ambitnego zadania jest nawiązanie współpracy z międzynarodowymi partnerami oraz stworzenie innowacyjnego narzędzia pozwalającego na wykonywanie analiz ekonomicznych z wykorzystaniem w skali europejskiej niestandardowych metod przetwarzania i łączenia różnorodnych strumieni danych. Projekt pozwoli również wykorzystać w szczególny sposób dane oraz serwisy europejskiego programu satelitarnego Copernicus udostępnione na platformie Creodias, która została uruchomiona w 2018 roku przez konsorcjum kierowane przez Creotech – mówi dr hab. Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments.

Zdjęcia satelitarne można wykorzystać do prognozowania tempa powrotu gospodarki do sytuacji sprzed pandemii. Na przykład za pomocą śledzenia przemieszczania się statków w portach czy pojazdów na drogach. Obecnie wiele wskaźników ekonomicznych pozostaje w tyle za faktyczną sytuacją oraz decyzjami firm i konsumentów. Spływające w czasie rzeczywistym dane satelitarne mogą przyspieszyć analizy rynkowe i pomóc w podjęciu odpowiednich działań. W wielowymiarowych analizach pomagają także zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji.

– Platforma EYE jest niezwykłym przykładem możliwości wykorzystania nieoczywistego podejścia do pozyskiwania wiedzy o zjawiskach makroekonomicznych z wykorzystaniem pozornie niezwiązanych z ekonomią danych, w tym zobrazowań wykonywanych z kosmosu. Jak się okazuje, liczba otwartych latem na śródziemnomorskich plażach parasoli jest bezpośrednio powiązana ze wskaźnikami przychodów sektora turystycznego. Obserwacja ruchu tankowców pozwala z kolei przewidywać zmiany w cenie ropy naftowej na światowych rynkach. Tego typu informacje są niezwykle cenne nie tylko do celów statystycznych, ale również dla prywatnych inwestorów – mówi Krzysztof Mysłakowski, business development manager w Creotech Instruments SA.

Projekt EYE jest realizowany w ramach programu H2020 RISE (Horizon 2020 Marie Skłodowska-Curie Research and Innovation Staff Exchange Evaluations). Zakończenie prac zostało ustalone na rok 2025.

Źródło: Creotech Instruments, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS