Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-08-31| Teledetekcja

Creotech zbuduje satelity obserwacyjne dla wojska

Firma Creotech Instruments SA, polski producent systemów i podzespołów satelitarnych oraz zaawansowanej elektroniki, we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną rozpoczęła budowę konstelacji trzech satelitów teledetekcyjnych.


Creotech zbuduje satelity obserwacyjne dla wojska <br />
Projekt platformy HyperSat
Projekt platformy HyperSat

Współpraca prowadzona jest w ramach projektu PIAST, będącego elementem planu opracowania narodowego systemu satelitarnej obserwacji Ziemi na potrzeby polskiej armii. Będzie to jednocześnie pierwsze komercyjne wdrożenie platformy satelitarnej HyperSat opracowanej przez Creotech.

PIAST (Polish ImAging SaTellites) jest projektem prowadzonym w ramach programu Szafir, którego zadaniem jest jeszcze lepsze wykorzystanie potencjału współpracy jednostek naukowych oraz prywatnych przedsiębiorców w zakresie rozwoju nowoczesnych oraz innowacyjnych, kluczowych dla bezpieczeństwa i obronności państwa rozwiązań. Szczególny nacisk położony został na rozwiązania służące wypełnieniu określonych luk technologicznych. Finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) projekt realizowany jest przez konsorcjum firm oraz instytucji badawczych (Creotech Instruments, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Scanway, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, PCO SA – spółka Polskiej Grupy Zbrojeniowej) pod przewodnictwem Wojskowej Akademii Technicznej (WAT).

Dzięki tej synergii opracowany zostanie kompletny satelitarny system rozpoznania obrazowego składający się z satelitów, segmentu naziemnego do kontroli i pozyskiwania danych oraz segmentu przetwarzania danych. W trakcie realizacji projektu zostanie rozwinięty szereg technologii, które umożliwią budowę znacznie większych konstelacji satelitarnych. Jednocześnie opracowanie krytycznych podsystemów w Polsce pozwoli zachować pełną kontrolę nad procesem pozyskiwania zobrazowań.

– W ramach projektu PIAST zbudujemy oraz dostarczymy trzy platformy satelitarne w pełni bazujące na naszym autorskim standardzie HyperSat. Naszym zadaniem będzie także integracja satelitów z teleskopami optycznymi oraz napędem opracowanym specjalnie na potrzeby tego przedsięwzięcia. Będzie to pierwsza komercjalizacja naszej platformy i to od razu w formie konstelacji. Jesteśmy dumni, że Creotech Instruments jest częścią tak prestiżowego projektu, którego odbiorcą końcowym będzie Ministerstwo Obrony Narodowej. Powodzenie tej inicjatywy wzmocni naszą pozycję i umożliwi dalszą ekspansję na światowym rynku kosmicznym – mówi dr hab. Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments SA.

Wartość całego projektu PIAST przekracza 70 mln zł, zaś część realizowana przez Creotech Instruments to około 40%. Realizacja przedsięwzięcia potrwa około 48 miesięcy. Aparaty – każdy o masie około 10 kg – umieszczone zostaną w przestrzeni kosmicznej w 2024 roku i będą pierwszymi polskimi satelitami, których końcowym odbiorcą będzie wojsko.

Źródło: Creotech Instruments


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS