wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-08-31| Teledetekcja

Creotech zbuduje satelity obserwacyjne dla wojska

Firma Creotech Instruments SA, polski producent systemów i podzespołów satelitarnych oraz zaawansowanej elektroniki, we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną rozpoczęła budowę konstelacji trzech satelitów teledetekcyjnych.


Creotech zbuduje satelity obserwacyjne dla wojska <br />
Projekt platformy HyperSat
Projekt platformy HyperSat

Współpraca prowadzona jest w ramach projektu PIAST, będącego elementem planu opracowania narodowego systemu satelitarnej obserwacji Ziemi na potrzeby polskiej armii. Będzie to jednocześnie pierwsze komercyjne wdrożenie platformy satelitarnej HyperSat opracowanej przez Creotech.

PIAST (Polish ImAging SaTellites) jest projektem prowadzonym w ramach programu Szafir, którego zadaniem jest jeszcze lepsze wykorzystanie potencjału współpracy jednostek naukowych oraz prywatnych przedsiębiorców w zakresie rozwoju nowoczesnych oraz innowacyjnych, kluczowych dla bezpieczeństwa i obronności państwa rozwiązań. Szczególny nacisk położony został na rozwiązania służące wypełnieniu określonych luk technologicznych. Finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) projekt realizowany jest przez konsorcjum firm oraz instytucji badawczych (Creotech Instruments, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Scanway, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, PCO SA – spółka Polskiej Grupy Zbrojeniowej) pod przewodnictwem Wojskowej Akademii Technicznej (WAT).

Dzięki tej synergii opracowany zostanie kompletny satelitarny system rozpoznania obrazowego składający się z satelitów, segmentu naziemnego do kontroli i pozyskiwania danych oraz segmentu przetwarzania danych. W trakcie realizacji projektu zostanie rozwinięty szereg technologii, które umożliwią budowę znacznie większych konstelacji satelitarnych. Jednocześnie opracowanie krytycznych podsystemów w Polsce pozwoli zachować pełną kontrolę nad procesem pozyskiwania zobrazowań.

– W ramach projektu PIAST zbudujemy oraz dostarczymy trzy platformy satelitarne w pełni bazujące na naszym autorskim standardzie HyperSat. Naszym zadaniem będzie także integracja satelitów z teleskopami optycznymi oraz napędem opracowanym specjalnie na potrzeby tego przedsięwzięcia. Będzie to pierwsza komercjalizacja naszej platformy i to od razu w formie konstelacji. Jesteśmy dumni, że Creotech Instruments jest częścią tak prestiżowego projektu, którego odbiorcą końcowym będzie Ministerstwo Obrony Narodowej. Powodzenie tej inicjatywy wzmocni naszą pozycję i umożliwi dalszą ekspansję na światowym rynku kosmicznym – mówi dr hab. Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments SA.

Wartość całego projektu PIAST przekracza 70 mln zł, zaś część realizowana przez Creotech Instruments to około 40%. Realizacja przedsięwzięcia potrwa około 48 miesięcy. Aparaty – każdy o masie około 10 kg – umieszczone zostaną w przestrzeni kosmicznej w 2024 roku i będą pierwszymi polskimi satelitami, których końcowym odbiorcą będzie wojsko.

Źródło: Creotech Instruments


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS