Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-01-18| GNSS, Firma

Creotech pomoże lepiej prognozować jonosferę

Znajomość zjawisk zachodzących w górnych warstwach atmosfery ma niebagatelne znaczenie chociażby dla dokładności pomiarów GNSS. Badania w tym zakresie prowadzi m.in. firma Creotech Instruments z podwarszawskiego Piaseczna.


Creotech pomoże lepiej prognozować jonosferę <br />
fot. NASA
fot. NASA

Creotech wraz z partnerami – Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz dostawcą usług chmurowych CloudFerro Sp. z o.o. – zakończyli ostatnie etapy projektu Telltale. Zleceniodawcą przedsięwzięcia jest Europejskie Centrum Operacji Kosmicznych (European Space Operations Centre – ESOC) będące częścią Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Projekt został zrealizowany w odpowiedzi na zapotrzebowanie tworzenia bardziej skutecznych prognoz pogody w jonosferze i niwelowania występujących zakłóceń sygnałów radiowych, jakie mają miejsce na skutek obecnych burz słonecznych.

– Wspólnie z naszymi partnerami zakończyliśmy projekt dla ESA, mający kluczowy wpływ na prognozowanie pogody słonecznej, która jest istotna w kontekście występujących problemów z łącznością satelitarną i radiową. Spowodowane burzami słonecznymi zaburzenia w jonosferze wywołują szereg negatywnych skutków w łączności, m.in. mogą prowadzić do uszkodzenia satelitów telekomunikacyjnych bądź zniszczeń w infrastrukturze energetycznej. Wraz z rozwojem technologii negatywny wpływ podobnych zjawisk rośnie, co zwiększa znaczenie badań nad powstającymi zjawiskami. Zależy nam, aby Creotech Instruments uczestniczył także w rozwoju tej dziedziny – mówi Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments SA.

Obecnie dane pozyskiwane z jonosond pozwalają na prognozowanie zaburzeń komunikacji radiowej, o ile zostaną odpowiednio i szybko zinterpretowane. W ramach projektu Telltale opracowano model platformy chmurowej pozwalającej na optymalizację, przetwarzanie danych i prognozowanie pogody kosmicznej w czasie rzeczywistym. Infrastruktura chmury pozwala także na udostępnianie danych, obliczeń, procesów i innych zasobów pomiędzy różnymi zaangażowanymi podmiotami.

Platforma chmurowa TellTale posiada również zdolność konwertowania surowych danych pomiarowych i obliczeń przy użyciu wydajnych maszyn wirtualnych oraz generowania prognoz w formie diagramów i alertów. Usprawnia to przetwarzanie i analizę danych z wielu źródeł, wprowadzając algorytmy do danych i obniżając całkowite koszty ich przetwarzania.

Model przetwarzania usług w chmurze w modelu PaaS (Platform as a Service) może być stosowany zarówno w infrastrukturze scentralizowanej, jak i w modelu rozproszonym, przy zachowaniu wspólnych standardów dostępu do produktów dla wszystkich usług.

Źródło: Creotech Instruments


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS