Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-08-12| GNSS, Geodezja

Badacze z UWM pracują nad nowym modelem jonosfery

Zespół naukowców i studentów z Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pracuje nad nowym globalnym modelem jonosfery. Jego zaletą ma być wysoka rozdzielczość, co pozwoli na obserwację pogody kosmicznej.


Badacze z UWM pracują nad nowym modelem jonosfery <br />
prof. Paweł Wielgosz
prof. Paweł Wielgosz
Badania prowadzone są od dwóch lat w ramach projektu Narodowego Centrum Nauki OPUS-14 pod nazwą „Wysokorozdzielczy globalny model jonosfery opracowany na podstawie obserwacji satelitarnych multi-GNSS, DORIS i sieci jonosond z wykorzystaniem integracji deterministycznych i stochastycznych technik modelowania”.

– Są to głównie badania praktyczno-teoretyczne. Po pierwsze, rozwijamy metody moderowania matematycznego. Model opracowany jest na podstawie obserwacji amerykańskiego systemu GPS. Wykorzystujemy także dane z europejskiego systemu Galileo (który w tej chwili jest budowany) oraz rosyjskiego – Glonass. Dodatkowo korzystamy z obserwacji innych systemów radionawigacyjnych (jak system francuski DORIS, który służy do nawigacji satelitów)" – tłumaczy Radiu UWM FM prof. Paweł Wielgosz, który kieruje pracą zespołu badaczy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. – Naszą motywacją jest chęć zbadania pogody kosmicznej. To taki zespół zjawisk wokół Ziemi wywołanych aktywnością słoneczną. Efekty pogody kosmicznej najbardziej odzwierciedlają się właśnie w jonosferze – wyjaśnia.

W skład zespołu badawczego oprócz prof. Wielgosza wchodzą także: dr hab. inż. Anna Krypiak-Gregorczyk oraz dr hab. inż. Wojciech Jarmołowski. W pracach uczestniczą także: studentka Marta Przybysz i absolwentka Wydziału Geoinżynierii mgr inż. Beata Milanowska, obecnie asystentka.

– Nasz model jonosfery będziemy udostępniać poprzez stronę WWW. Każdy zainteresowany będzie mógł w odpowiednim formacie pobrać wyniki naszych badań – zdradza prof. Wielgosz.

Źródło: Radio UWM FM


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS