Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-12-19| GNSS, Ludzie

Kosmiczny Oskar 2019 dla asystentki z Instytutu Geodezji UWM

Mgr inż. Beata Milanowska z Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UWM została laureatką Kosmicznego Oskara w kategorii „University Challenge”.


Kosmiczny Oskar 2019 dla asystentki z Instytutu Geodezji UWM <br />
Beata Milanowska
Beata Milanowska
Kosmiczny Oskar 2019 dla asystentki z Instytutu Geodezji UWM <br />
Zespół nagrodzony Kosmicznym Oskarem 2019
Zespół nagrodzony Kosmicznym Oskarem 2019

4 grudnia w Helsinkach odbył się finał Europejskiego Tygodnia Kosmicznego 2019. Jego organizatorem jest Komisja Europejska. W trakcie uroczystości wręczono Kosmiczne Oskary 2019. Wyróżnienia te przyznawane są zwycięzcom w kilku kategoriach konkursowych Galileo Masters – najbardziej znanego międzynarodowego konkursu na wykorzystanie technik satelitarnych.

W kategorii „University Challenge”, adresowanej do studentów i młodych pracowników nauki, Oskara zdobył zespół, którego członkiem jest mgr inż. Beata Milanowska z WGIPB. Zespół ten znalazł się również w gronie dziesięciu finalistów wybranych spośród wszystkich kategorii. W imieniu zespołu nagrodę odebrali jego członkowie – Lofti Massarweh oraz Niklas Hehenkamp.

– Nasz sześcioosobowy zespół powstał w trakcie międzynarodowej szkoły letniej nt. globalnych systemów nawigacji satelitarnej, która odbyła się w lipcu 2019 r. w Vila Nova de Cerveira w Portugalii. Jej organizatorami były: Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz Europejskie Wspólne Centrum Badawcze (JCR). Zaproponowaliśmy wówczas nowe zastosowanie techniki GNSS, któremu nadaliśmy nazwę „FreeWheel” – mówi Beata Milanowska.

Rozwiązanie to pomaga osobom o ograniczonej mobilności, w szczególności osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, w dotarciu do preferowanego celu podróży.

– Odbywa się to przy użyciu aplikacji na smartfony, która w czasie rzeczywistym wyznacza dogodną trasę pozbawioną barier architektonicznych, takich jak np. schody. Do wyznaczenia owych tras wykorzystane są dane geolokalizacyjne pozyskane przez użytkowników (tzw. crowdsourcing) również za pomocą aplikacji mobilnej. Na podstawie tych danych zostają wygenerowane optymalne trasy, które zostaną przekształcone w usługę nawigacji. Wykorzystanie sygnałów z dwóch systemów nawigacji satelitarnej – GPS i Galileo – o dwóch częstotliwościach, umożliwi pozycjonowanie w środowisku miejskim, które jest jednocześnie obszarem największego zainteresowania potencjalnych użytkowników. Dodatkowo zgromadzone dane dostarczą informacji o infrastrukturze miejskiej, a w konsekwencji mogą zostać wykorzystane do jej rozwoju w kontekście likwidacji barier architektonicznych – wyjaśnia Beata Milanowska.

Głównym celem konkursu Galileo Masters jest poszukiwanie i zaprezentowanie innowacyjnych pomysłów, bazujących na globalnych systemach nawigacji satelitarnej (GNSS). Nagrody w konkursie przyznawane są w dwóch kategoriach: pomysł roku lub startup roku. Zwycięzców na poziomie europejskim wskazuje międzynarodowy panel ekspertów, a wyniki ogłaszane są właśnie podczas Europejskiego Tygodnia Kosmicznego.

Źródło: UWM


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS