wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-08-19| GNSS, Edukacja, Ludzie

Polka w zwycięskiej drużynie Letniej Szkoły ESA

Studentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Beata Milanowska jako jedyna Polka zakwalifikowała się do tegorocznej Letniej Szkoły Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Co więcej, wygrała kończący ją konkurs.


Polka w zwycięskiej drużynie Letniej Szkoły ESA

Beata Milanowska 5 lipca obroniła z wynikiem bardzo dobrym pracę magisterską na angielskojęzycznej specjalności geodezja i geoinformatyka, którą napisała pod kierunkiem dr. hab. inż. Pawła Wielgosza, prof. UWM. Ostatnie studenckie wakacje spędziła jednak nie na wypoczynku, lecz na intensywnej pracy. W dniach 15-26 lipca uczestniczyła w zajęciach letniej szkoły ESA i Wspólnego Centrum Badawczego (JRC) Unii Europejskiej w Vila Nova de Cerveira w Portugalii. Celem tegorocznej imprezy było zapewnienie uczestnikom kompleksowego przeglądu systemów nawigacji satelitarnej, ich sygnałów i sposobów przetwarzania obserwacji w odbiorniku.

– Dowiedzieliśmy się m.in., jakie są sygnały, jakie powstają w nich błędy, jaka może być i jest ich dokładność, poznaliśmy też różne metody ich przetwarzania. Przedstawiły nam się firmy związane z pozycjonowaniem satelitarnym. Każdego dnia mieliśmy po 8 godzin zajęć: wykładów lub ćwiczeń laboratoryjnych. Pod koniec pobytu w 6-osobowych, międzynarodowych grupach przygotowywaliśmy na konkurs nowatorską propozycję zastosowania sygnałów GNSS – opowiada o swoim pobycie w Portugali Beata.

Jej grupa składająca się po jednym studencie z Austrii, Hiszpanii, Niemiec i 2 Włochów przygotowała propozycję aplikacji na smartfona ustalająca, jak pokonać trasę bez barier architektonicznych do lokalu gastronomicznego. Jako przykład posłużyło im Porto. W tym konkursie chodziło nie tyle o wybór trasy, co o wykorzystanie danych GNSS i opracowanie biznesplanu dla wyprodukowania aplikacji i jej wdrożenia.

Propozycja grupy, w której była Beata, wygrała konkurs letniej szkoły. Ponadto jej członkowie zgłosili ją do Galileo Masters – największego na świecie konkursu dotyczącego wykorzystania technologii GNSS, organizowanego przez Komisję Europejską. Jego wyniki poznamy w listopadzie.

W letniej szkole ESA i JRC uczestniczyło 50 osób z całego świata, w tym z Ameryki, Afryki i Azji. Wykładowcami byli wybitni naukowcy specjalizujący się w GNSS, m.in. z uniwersytetów Stanford i San Antonio w USA, Calgary w Kanadzie czy z Monachium w Niemczech oraz z ESA. Przeprowadzili ze studentami wiele prac laboratoryjnych, ponadto dawali wykłady na temat praw własności intelektualnej i patentów, a także aspektów biznesowych. Omówili również przyszłość systemów satelitarnych.

Beata nie poniosła kosztów pobytu w szkole, bowiem jej wyjazd sfinansował UWM z grantu NCN OPUS, w którym rozpoczęła pracę jeszcze jako studentka. Po powrocie z Villa Nova nie spoczęła na laurach. Ostro wzięła się do pracy, przygotowując się do udziału w dwóch konferencjach naukowych na temat jonosfery. Złożyła też swoje zgłoszenie na konkurs na stanowisko asystenta w Instytucie Geodezji UWM.

Źródło: UWM


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS