wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Skanowanie szlaku kolejowego
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-08-19| GNSS, Edukacja, Ludzie

Polka w zwycięskiej drużynie Letniej Szkoły ESA

Studentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Beata Milanowska jako jedyna Polka zakwalifikowała się do tegorocznej Letniej Szkoły Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Co więcej, wygrała kończący ją konkurs.


Polka w zwycięskiej drużynie Letniej Szkoły ESA

Beata Milanowska 5 lipca obroniła z wynikiem bardzo dobrym pracę magisterską na angielskojęzycznej specjalności geodezja i geoinformatyka, którą napisała pod kierunkiem dr. hab. inż. Pawła Wielgosza, prof. UWM. Ostatnie studenckie wakacje spędziła jednak nie na wypoczynku, lecz na intensywnej pracy. W dniach 15-26 lipca uczestniczyła w zajęciach letniej szkoły ESA i Wspólnego Centrum Badawczego (JRC) Unii Europejskiej w Vila Nova de Cerveira w Portugalii. Celem tegorocznej imprezy było zapewnienie uczestnikom kompleksowego przeglądu systemów nawigacji satelitarnej, ich sygnałów i sposobów przetwarzania obserwacji w odbiorniku.

– Dowiedzieliśmy się m.in., jakie są sygnały, jakie powstają w nich błędy, jaka może być i jest ich dokładność, poznaliśmy też różne metody ich przetwarzania. Przedstawiły nam się firmy związane z pozycjonowaniem satelitarnym. Każdego dnia mieliśmy po 8 godzin zajęć: wykładów lub ćwiczeń laboratoryjnych. Pod koniec pobytu w 6-osobowych, międzynarodowych grupach przygotowywaliśmy na konkurs nowatorską propozycję zastosowania sygnałów GNSS – opowiada o swoim pobycie w Portugali Beata.

Jej grupa składająca się po jednym studencie z Austrii, Hiszpanii, Niemiec i 2 Włochów przygotowała propozycję aplikacji na smartfona ustalająca, jak pokonać trasę bez barier architektonicznych do lokalu gastronomicznego. Jako przykład posłużyło im Porto. W tym konkursie chodziło nie tyle o wybór trasy, co o wykorzystanie danych GNSS i opracowanie biznesplanu dla wyprodukowania aplikacji i jej wdrożenia.

Propozycja grupy, w której była Beata, wygrała konkurs letniej szkoły. Ponadto jej członkowie zgłosili ją do Galileo Masters – największego na świecie konkursu dotyczącego wykorzystania technologii GNSS, organizowanego przez Komisję Europejską. Jego wyniki poznamy w listopadzie.

W letniej szkole ESA i JRC uczestniczyło 50 osób z całego świata, w tym z Ameryki, Afryki i Azji. Wykładowcami byli wybitni naukowcy specjalizujący się w GNSS, m.in. z uniwersytetów Stanford i San Antonio w USA, Calgary w Kanadzie czy z Monachium w Niemczech oraz z ESA. Przeprowadzili ze studentami wiele prac laboratoryjnych, ponadto dawali wykłady na temat praw własności intelektualnej i patentów, a także aspektów biznesowych. Omówili również przyszłość systemów satelitarnych.

Beata nie poniosła kosztów pobytu w szkole, bowiem jej wyjazd sfinansował UWM z grantu NCN OPUS, w którym rozpoczęła pracę jeszcze jako studentka. Po powrocie z Villa Nova nie spoczęła na laurach. Ostro wzięła się do pracy, przygotowując się do udziału w dwóch konferencjach naukowych na temat jonosfery. Złożyła też swoje zgłoszenie na konkurs na stanowisko asystenta w Instytucie Geodezji UWM.

Źródło: UWM


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt