wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-18| GNSS

Nowy serwis monitoringu jonosfery dla użytkowników GNSS

Dzięki wsparciu Komisji Europejskiej uruchomiono portal Ionosphere Prediction Service (IPS), który monitoruje aktywność jonosfery oraz prognozuje jej wpływ na pomiary przy użyciu systemów nawigacji satelitarnej.


Nowy serwis monitoringu jonosfery dla użytkowników GNSS

IPS monitoruje i prognozuje aktywność jonosfery oraz Słońca, a także przewiduje wpływ tych czynników na sygnały GNSS oraz funkcjonowanie aplikacji, które z nich korzystają. Pozwala to zawczasu podjąć odpowiednie środki zaradcze.

Prognozy IPS generowane są dla parametrów związanych z jonosferą oraz pracą systemów GNSS zarówno na poziomie europejskim, jak i globalnym. Są dostarczane w trzech skalach czasowych – nowcasting oraz z wyprzedzeniem 30-minutowym i 24-godzinnym. Stosowne alerty przesyłane są zalogowanym użytkownikom po przekroczeniu zdefiniowanych przez nich progów. Łącznie IPS oferuje ponad 160 produktów w trzech zasadniczych kategoriach: fizyka Słońca, jonosfera, wydajność GNSS (w tym np. spodziewana dokładność pomiaru).

W ocenie twórców serwis ten jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla wszystkich użytkowników, których praca może być poważnie zakłócona przez nieprawidłowe działanie systemów GNSS, w tym w lotnictwie, budownictwie czy branży energetycznej.

Prototyp IPS został opracowany przez zespół europejskich naukowców dzięki wsparciu z funduszy Horyzontu 2020. Operatorem systemu jest Wspólnotowe Centrum Badawcze Komisji Europejskiej (JRC).

Serwis dostępny jest pod adresem ionospheric-prediction.jrc.ec.europa.eu

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS