|2022-02-17|
Teledetekcja
Gdańsk: satelity pomogą obliczyć podatek od nieruchomości
W Gdańsku, podobnie jak we Wrocławiu, raporty przygotowane przy pomocy zobrazowań satelitarnych, sztucznej inteligencji i miejskich danych posłużą wsparciu w zakresie powszechności i prawidłowości opodatkowania nieruchomości.
Dane Copernicus Sentinel [2022]
|
|
|
|
|
|
Jak przekonuje tamtejszy magistrat, dziÄ™ki systemowi obrazowania satelitarnego bÄ™dzie można skuteczniej weryfikować powierzchnie objÄ™te obowiÄ…zkiem opodatkowania podatkiem od nieruchomoÅ›ci i analizować zapisy deklaracji podatkowych. – Jako drugie miasto w Polsce rozpoczÄ™liÅ›my projekt satelitarnej weryfikacji terenów na potrzeby obliczenia podatku od nieruchomoÅ›ci. Na przeÅ‚omie stycznia i lutego przeprowadziliÅ›my pilotaż i uznaliÅ›my, że warto w ten sposób uzupeÅ‚niać wiedzÄ™ o mieÅ›cie – mówi Izabela KuÅ›, skarbnik miasta GdaÅ„ska. – Dotychczas inwentaryzacja miasta w różnych dziedzinach prowadzona byÅ‚a tradycyjnie, przez specjalnie zatrudniane do tego celu osoby. Dzisiaj za pomocÄ… technologii możemy wykonać te prace znacznie szybciej i już ze wstÄ™pnie wykonanymi analizami.
Wykonawcą projektu na zlecenie magistratu jest wrocławska spółka SatRevolution. Jego zakończenie przewidziane jest do połowy 2023 roku.
Jak to działa
Satelita cyklicznie wykonuje zobrazowania Gdańska, a następnie wraz ze zdjęciami archiwalnymi i ortofotomapami są wgrywane do algorytmu. Dane obrazowe są poddawane obróbce, podczas której sztuczna inteligencja wychwytuje budynki i budowle, oblicza ich prawdopodobną powierzchnię, wychwytuje też przypadki nietypowe (np. korty tenisowe, parkingi). Następnie dane te są porównywane m.in. z informacjami o gruntach i budynkach oraz z uproszczoną mapą własności (żeby np. stwierdzić, czy jest to teren osoby fizycznej czy prawnej). W ten sposób przygotowywane raporty dla działek są następnie przekazywane pracownikom Wydziału Budżetu Miasta i Podatków Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Na co mogą wskazywać dane
Uzyskane dane mogą wskazywać m.in. na: pojawienie się nowego budynku albo budowli, rozbudowie już istniejących budynków, prowadzenie działalności gospodarczej na działce osoby fizycznej, prowadzenie działalności w budynku będącym własnością osoby fizycznej (np. prowadzenia sklepiku w domku jednorodzinnym), prowadzenie działalności gospodarczej na terenie rolnym (np. składowiska opon, magazynu itd.). Wszystkie te przypadki mogą wpływać na potrzebę uregulowania kwestii podatkowych.
Każdy przypadek analizowany indywidualnie
Gdański magistrat podkreśla, że do wykonania raportów nie są przekazywane żadne dane osobowe. Porównanie otrzymanych informacji z bazą podatników odbywa się przez pracowników Wydziału Budżetu Miasta i Podatków, a każdy przypadek jest analizowany indywidualnie.
– ZdarzajÄ… siÄ™ sytuacje, w których mamy do czynienia z niezgÅ‚oszonÄ… lub bÅ‚Ä™dnie zgÅ‚oszonÄ… do opodatkowania nieruchomoÅ›ciÄ… (np. zgÅ‚oszono mniejszÄ… powierzchniÄ™ budynku). Dlatego apelujemy, aby w razie wÄ…tpliwoÅ›ci bÄ…dź przeoczenia samemu zgÅ‚osić siÄ™ do WydziaÅ‚u Budżetu Miasta i Podatków, aby kwestiÄ™ podatkowÄ… uregulować – podkreÅ›la Agnieszka Trojanowska, dyrektor WydziaÅ‚u. – Za wczeÅ›nie jednak, aby mówić o skali tego zjawiska w GdaÅ„sku. Na ten moment wiemy, że w analogicznym projekcie we WrocÅ‚awiu szacowano, iż należnoÅ›ci z powodu niezgÅ‚oszenia bÄ…dź niewÅ‚aÅ›ciwego opodatkowania mogÄ… siÄ™gać 3 milionów zÅ‚otych. Projekt we WrocÅ‚awiu jeszcze trwa.
Źródło: UM Gdańska
|