wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-11-16| Teledetekcja, Firma

Polska firma SatRevolution szykuje kolejną misję teledetekcyjną

Wrocławska spółka SatRevolution i brytyjska Virgin Orbit ogłosiły rozpoczęcie kolejnej misji, w ramach której na orbitę trafią dwa nanosatelity: Stork-3 i SteamSat-2. Urządzenia zostaną wyniesione na pokładzie rakiety


Polska firma SatRevolution szykuje kolejną misję teledetekcyjną

Pierwszy nanosatelita dołączy do wystrzelonych w czerwcu br. aparatów Stork-4 i Stork-5 (aka MARTA), które są obecnie w trakcie uruchamiania. Dzięki temu powiększą się możliwości SatRevolution w zakresie obserwacji Ziemi. Celem urządzenia będzie dostarczenie zdjęć o średniej rozdzielczości z naciskiem na obsługę klientów z sektora rolniczego. Drugi satelita – SteamSat-2, to z kolei demonstracja brytyjskiej technologii innowacyjnych silników SteamJet Space System, zasilanych wodą i przeznaczonych do napędu kosmicznego.

– Ponownie SatRevolution jest jedyną komercyjną firmą włączoną w program zagospodarowywania przestrzeni kosmicznej realizowany przez Virgin Orbit – mówi Grzegorz Zwoliński, prezes SatRevolution. – Ten start, oznaczony jako STP-27VPB, to także okazja do przetestowania najnowszych technologii kosmicznych. Współpraca z Virgin Orbit i zastosowanie ich modelu realizacji misji, pozwala nam uniknąć ryzyka związanego z naziemnymi startami – podkreśla.

Obok nanosatelitów polskiej firmy na pokładzie LauncherOne znajdzie się także inny ładunek. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych wysyła urządzenia kilku agencji rządowych, które pozwolą na eksperymenty w komunikacji i nawigacji kosmicznej. Wysłane zostaną także nanosatelity stworzone przez amerykańskie uniwersytety dzięki funduszom NASA. Wszystkie urządzenia zostaną wyniesione na niską orbitę okołoziemską o średnim nachyleniu.

Nazwa misji „Above the Clouds” jest hołdem dla albumu Gang Starr’a „Moment of Truth”. Wydany 31 marca 1998 roku przez Virgin Records we współpracy z Noo Trybe Records uważany jest powszechnie za jeden z najlepszych albumów hip hopowych wszech czasów. Utwór „Above the Clouds”, w którym występuje Inspectah Deck z Wu-Tang Clan, pojawia się jako piąty.

Rakieta LauncherOne została już przewieziona na pustynię Mojave Air w Kalifornii. Start został wyznaczony na czwarty kwartał br.

Źródło: SatRevolution, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS