Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-07-01| Teledetekcja

Polskie satelity teledetekcyjne już na orbicie!

Wczoraj (30 czerwca) z powodzeniem wystrzelono satelity obserwacyjne Stork-4 oraz Stork-5 Marta wybudowane przez wrocławską firmę SatRevolution. Start był wyjątkowy przynajmniej z dwóch względów.


Polskie satelity teledetekcyjne już na orbicie! <br />
fot. SatRevolution
fot. SatRevolution

Po pierwsze, są to pierwsze elementy konstelacji satelitów obserwacyjnych budowanej przez SatRevolution. Docelowo ma ona składać się z 14 aparatów, które będą dostarczać średniorozdzielcze zobrazowania Ziemi (tj. z pikselem 5,8 m) m.in. dla klientów z branży rolniczej i energetycznej.

W dalszej kolejności wrocławska spółka planuje zbudować znacznie liczniejszą konstelację REC (Real-time Earth-observation Constellation), która składać się będzie nawet z 1,5 tys. satelitów obserwacyjnych. Mają one trafić na orbitę do roku 2026.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, wyrazy uznania dla zespołu SatRevolution złożył już prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna, podkreślając, że spółka jest dobrym przykładem rozwoju New Space w Polsce. List gratulacyjny firmie przesłał też prezydent Andrzej Duda. Podkreślił w nim, że start aparatów Stork to wydarzenie wielkiej wagi dla polskiego przemysłu kosmicznego.

Druga wyjątkowość misji to rakieta, która wyniosła satelity na orbitę. Aparat trafiły bowiem w kosmos na pokładzie rakiety LauncherOne firmy Virgin Orbit. To konstrukcja o tyle wyjątkowa, że jej start następuje nie z ziemi, ale z pokładu specjalnie zmodyfikowanego jumbo jeta. Pierwsze udane wyniesienie LauncherOne nastąpiło pod koniec stycznia br. Start satelitów Stork był zaś pierwszym operacyjnym wykorzystaniem tej rakiety. Wczorajsza misja była także pokazem unikatowej usługi tzw. responsywnego startu, dzięki której satelity będą mogły być integrowane z LauncherOne nawet tuż przed wystrzeleniem.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama