wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-11-24| Teledetekcja, Instytucje

Wrocław: technologie satelitarne będą wspierać pobór podatków

Stolica Dolnego Śląska wykorzysta technologie satelitarne do weryfikacji powierzchni objętych podatkiem od nieruchomości. Obrazowanie satelitarne pomoże w skuteczniejszej analizie zapisów deklaracji podatkowych składanych przez mieszkańców.


Wrocław: technologie satelitarne będą wspierać pobór podatków <br />
Światowid (fot. SatRevolution)
Światowid (fot. SatRevolution)

Wrocławscy urzędnicy podpisali umowę z wrocławską spółką SatRevolution, która będzie dostarczać raporty zawierające zdjęcia satelitarne budynków zlokalizowanych w tym mieście. Pozyskane dane mają służyć do weryfikacji deklaracji podatkowych. Magistrat wskazuje, że to pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie.

Urzędnicy szacują, że obecnie należności z powodu niezgłoszenia budynków do opodatkowania we Wrocławiu mogą sięgać nawet 3-4 mln zł. Dotyczy to przede wszystkim budynków wielkopowierzchniowych. Te środki ich zdaniem mogłyby być wykorzystane np. na kolejne nasadzenia na terenie miasta lub poprawę infrastruktury.

– Otrzymywane przez nas raporty będą dodatkowym źródłem informacji i wzbogacą dokumentację, która już dzisiaj jest w posiadaniu urzędników. Rozwiązanie pomoże między innymi w weryfikacji zapisów deklaracji podatkowych – powiedział skarbnik miasta Marcin Urban.

Dostawcą nowych rozwiązań dla urzędu jest spółka SatRevolution. Początkiem jej współpracy z Urzędem Miejskim był kwiecień 2019 r., kiedy to podpisano listy intencyjny dotyczący wspólnych działań badawczo-rozwojowych związanych z przetwarzaniem, analizą i wykorzystaniem zdjęć satelitarnych. Po sukcesie związanym z umieszczeniem na orbicie 17 kwietnia 2019 r. pierwszego, w pełni opartego na polskiej myśli technologicznej, satelity obserwacyjnego Ziemi „Światowida” spółka realizuje projekt budowy konstelacji REC, która w pierwszym etapie (od 2023 roku) będzie dostarczała wysokorozdzielcze zobrazowania optyczne z ośmiu satelitów.

– Projekt detekcji satelitarnej realizowany dla Urzędu Miejskiego Wrocławia jest dla SatRevolution bardzo ważny. Przetwarzanie i analiza zobrazowań satelitarnych stanowi kolejny, po produkcji satelitów i ich podzespołów, etap rozwoju oferty spółki – powiedział Grzegorz Zwoliński, prezes zarządu SatRevolution S.A.

Ważne dla skuteczności analiz będą również aktualne dane pochodzące z rejestrów publicznych, prowadzonych przez jednostki urzędu miasta, m.in. dane geodezyjne. Aby maksymalnie efektywnie zarządzać procesem detekcji, zarówno wybór lokalizacji, jak i częstotliwość analiz będzie uzgadniana między pracownikami ratusza a firmą SatRevolution w miesięcznych cyklach. Koszt realizacji projektu detekcji satelitarnej to 128 tys. zł netto.

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia, AW


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
A Czy to wiosenne orto jest już w zasobie???
 1 
odpowiedz zgłoś
innowacyjność Żadna nowość ani rewolucja, takie analizy z wykorzystaniem różnego rodzaju zobrazowań lotniczych, satelitarnych itp.. mają już ładnych parę lat i takie oferty już dawno krążą. Raporty satelitarne oczywiście brzmią bardzie światowo :) i tak w stylu filmów akcji z USA :). Oby rozdzielczość raportów nie była taka jak na filmach :).
 1 
odpowiedz zgłoś
Boziu jakie to glupie :) :) :) na wiosnę zlecali orto na jesieni analizę PowerPoint z orbity :) :) :)
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
aaaa Raczej powinny wspierać obserwacje urzędników którzy to wymyślają takie głupoty.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS