Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-11-24| Teledetekcja, Instytucje

Wrocław: technologie satelitarne będą wspierać pobór podatków

Stolica Dolnego Śląska wykorzysta technologie satelitarne do weryfikacji powierzchni objętych podatkiem od nieruchomości. Obrazowanie satelitarne pomoże w skuteczniejszej analizie zapisów deklaracji podatkowych składanych przez mieszkańców.


Wrocław: technologie satelitarne będą wspierać pobór podatków <br />
Światowid (fot. SatRevolution)
Światowid (fot. SatRevolution)

Wrocławscy urzędnicy podpisali umowę z wrocławską spółką SatRevolution, która będzie dostarczać raporty zawierające zdjęcia satelitarne budynków zlokalizowanych w tym mieście. Pozyskane dane mają służyć do weryfikacji deklaracji podatkowych. Magistrat wskazuje, że to pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie.

Urzędnicy szacują, że obecnie należności z powodu niezgłoszenia budynków do opodatkowania we Wrocławiu mogą sięgać nawet 3-4 mln zł. Dotyczy to przede wszystkim budynków wielkopowierzchniowych. Te środki ich zdaniem mogłyby być wykorzystane np. na kolejne nasadzenia na terenie miasta lub poprawę infrastruktury.

– Otrzymywane przez nas raporty będą dodatkowym źródłem informacji i wzbogacą dokumentację, która już dzisiaj jest w posiadaniu urzędników. Rozwiązanie pomoże między innymi w weryfikacji zapisów deklaracji podatkowych – powiedział skarbnik miasta Marcin Urban.

Dostawcą nowych rozwiązań dla urzędu jest spółka SatRevolution. Początkiem jej współpracy z Urzędem Miejskim był kwiecień 2019 r., kiedy to podpisano listy intencyjny dotyczący wspólnych działań badawczo-rozwojowych związanych z przetwarzaniem, analizą i wykorzystaniem zdjęć satelitarnych. Po sukcesie związanym z umieszczeniem na orbicie 17 kwietnia 2019 r. pierwszego, w pełni opartego na polskiej myśli technologicznej, satelity obserwacyjnego Ziemi „Światowida” spółka realizuje projekt budowy konstelacji REC, która w pierwszym etapie (od 2023 roku) będzie dostarczała wysokorozdzielcze zobrazowania optyczne z ośmiu satelitów.

– Projekt detekcji satelitarnej realizowany dla Urzędu Miejskiego Wrocławia jest dla SatRevolution bardzo ważny. Przetwarzanie i analiza zobrazowań satelitarnych stanowi kolejny, po produkcji satelitów i ich podzespołów, etap rozwoju oferty spółki – powiedział Grzegorz Zwoliński, prezes zarządu SatRevolution S.A.

Ważne dla skuteczności analiz będą również aktualne dane pochodzące z rejestrów publicznych, prowadzonych przez jednostki urzędu miasta, m.in. dane geodezyjne. Aby maksymalnie efektywnie zarządzać procesem detekcji, zarówno wybór lokalizacji, jak i częstotliwość analiz będzie uzgadniana między pracownikami ratusza a firmą SatRevolution w miesięcznych cyklach. Koszt realizacji projektu detekcji satelitarnej to 128 tys. zł netto.

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia, AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS