wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-03-01| GNSS, Teledetekcja, Instytucje

Co z dalszą współpracą Rosji z ESA? Może wpłynąć na Galileo

Mimo wcześniejszych sankcji Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) prowadziła w ostatnich latach ścisłą współpracę ze swoim rosyjskim odpowiednikiem – agencją Roskosmos. Czy po inwazji na Ukrainę dalej tak będzie?


Co z dalszą współpracą Rosji z ESA? Może wpłynąć na Galileo

Przypomnijmy, że pierwsze poważne sankcje na rosyjską gospodarkę nałożono już w 2014 roku, tj. po inwazji Rosji na Krym. W wielu przypadkach nie objęły one jednak współpracy z ESA, choć np. znacząco spowolniły modernizację rosyjskiego systemu nawigacji GLONASS.

„Ubolewamy nad ofiarami ludzkimi i tragicznymi konsekwencjami wojny w Ukrainie. Przywiązujemy absolutny priorytet do podejmowania właściwych decyzji, nie tylko ze względu na naszą siłę roboczą zaangażowaną w poszczególne programy, ale z pełnym poszanowaniem naszych europejskich wartości, które zawsze fundamentalnie kształtowały nasze podejście do współpracy międzynarodowej” – czytamy w opublikowanym wczoraj (28 lutego) komunikacie prasowym ESA.

Z tego powodu Europejska Agencja Kosmiczna zdecydowała się w pełni wdrożyć sankcje wprowadzone wcześniej przez jej 22 kraje członkowskie. Co to oznacza dla poszczególnych projektów realizowanych wspólnie z Roskomosem? To będzie dopiero przedmiotem analiz ESA.

Wiadomo, że decyzja ta będzie miała najpoważniejsze konsekwencje dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) utrzymywanej wspólnie z NASA i Roskosmosem oraz agencjami z Japonii, Kanady i Brazylii. W komunikacie ESA pada też nazwa programu ExoMars, którego start na pewno nie odbędzie się – jak dotychczas planowano – w roku 2022.

A co z misjami teledetekcyjnymi oraz budową europejskiego systemu nawigacji Galileo?

Tu problemem może okazać się to, że ESA wciąż szeroko korzysta z rosyjskich rakiet nośnych Sojuz. Posłużyły one chociażby do niedawnego wystrzelenia dwóch satelitów Galileo. Z komunikatu Agencji wynika, że rakiety te nie będą już używane. W ich miejsce, w miarę możliwości, ESA będzie wykorzystywać europejskie rakiety Vega C oraz Ariane 6.

Dodajmy, że rakiety Ariane 6 już wg wcześniejszych planów miały przejąć obowiązek wynoszenia aparatów Galileo, ale dopiero od przyszłego roku. Tymczasem w tym roku dwa podwójne starty Galileo miały zostać wykonane z użyciem Sojuzów, co miało pozwolić na ogłoszenie pełnej operacyjności tego systemu nawigacji. Należy się zatem liczyć z opóźnieniami w realizacji tego programu. Jak dużymi? Tego dowiemy się zapewne w najbliższych tygodniach.


Drodzy Czytelnicy! By przeciwdziałać hejtowi i dezinformacji, redakcja portalu Geoforum.pl postanowiła zablokować możliwość komentowania wiadomości związanych z rosyjską agresją na Ukrainę

JK


«« powrótzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS