Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-02-15| GNSS, Prawo

Galileo w smartfonie już wkrótce obowiązkowy

Już od 17 marca br. wszystkie nowe smartfony sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały obsługiwać system nawigacji Galileo. Dla obywateli przełoży się to na skuteczniejsze wzywanie pomocy.


Galileo w smartfonie już wkrótce obowiązkowy

Na terenie całej UE wezwanie pogotowia, policji czy straży pożarnej możliwe jest za pomocą uniwersalnego numeru alarmowego 112. Jego operatorzy mogą jednak nie tylko skontaktować się z osobą potrzebującą wsparcia, ale także ją zlokalizować. Sęk w tym, że na razie rozwiązanie to bazuje na identyfikacji masztów telefonii komórkowej, z których korzysta dzwoniący na 112. W praktyce pozwala to wyznaczać jego pozycję z dokładnością raptem kilku kilometrów, co w niektórych przypadkach znacząco spowalnia dotarcie do poszkodowanego.

Mając na uwadze te ograniczenia, 3 lata temu Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie, którego wdrożenie pozwoli lokalizować użytkownika z dokładnością pojedynczych metrów. Zakłada ono wdrożenie w poszczególnych krajach członkowskich protokołu Advanced Mobile Location (AML). Po dodzwonieniu się użytkownika na numer alarmowy 112 AML pozwala wyznaczyć jego pozycję z wykorzystaniem wbudowanego w smartfon odbiornika GNSS. Gdy jednak nie są one dostępne (bo np. znajdujemy się w budynku), urządzenie wykorzysta okoliczne sygnały sieci wi-fi.

By stosowanie protokołu AML stało się powszechne w całej UE, rozporządzenie KE zakłada, że od 17 marca br. wszystkie fabrycznie nowe smartfony trafiające na unijny rynek muszą obsługiwać przynajmniej satelitarny system nawigacji Galileo.

Według danych udostępnionych na stronie European Emergency Number Association (EENA) protokół AML został wdrożony już w 29 krajach na świecie, w tym w 18 unijnych. Niestety, wciąż nie ma wśród nich Polski.

– Z okazji Europejskiego Dnia Numeru 112 chciałbym raz jeszcze powtórzyć, że program kosmiczny UE, a w tym konkretnym przypadku Galileo, został stworzony z myślą o korzyściach i ochronie obywateli UE. Rozporządzenie KE, które wejdzie w życie pod koniec przyszłego miesiąca, jest kolejnym potwierdzeniem wartości dodanej, jaką dane kosmiczne UE wnoszą do naszego codziennego życia – podkreśla dyrektor wykonawczy Agencji UE ds. Programu Kosmicznego (EUSPA) Rodrigo da Costa.

Przypomnijmy, że już od 4 lat podobne rozwiązanie wymagane we wszystkich nowych samochodach. W razie wypadku system eCall automatyczne kontaktuje się ze służbami ratunkowymi i wysyła im współrzędne rozbitego auta określone na podstawie danych z odbiornika Galileo. W ocenie europejskich decydentów pozwala to skrócić czas dotarcia pomocy o 40% w mieście oraz o 50% na obszarach wiejskich.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS