Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-01-19| GNSS, Geodezja, Edukacja

Nowy model satelitów GLONASS poprawi pozycjonowanie

Bez dokładnej pozycji satelitów nawigacyjnych nie można wyznaczyć dokładnej pozycji odbiornika GNSS na Ziemi. Dotychczasowe metody wyznaczania pozycji i ruchu, czyli orbit satelitów o kształcie sześcianu lub prostopadłościanu z panelami słonecznymi, działały w satelitach GPS i Galileo, jednak nie sprawdzają się w przypadku satelitów GLONASS.


Nowy model satelitów GLONASS poprawi pozycjonowanie

Większość satelitów GLONASS to satelity generacji GLONASS-M, które mają zupełnie inny kształt – podłużnego cylindra wyposażonego w panele słoneczne. Nietypowy kształt satelitów GLONASS powodował, że standardowych modeli typu box-wing nie można stosować. Dlatego należało opracować nowe modele typu tube-wing dla satelitów o kształcie cylindra. W ostatnich latach obserwowaliśmy stopniową degradację jakości orbit satelitów GLONASS, z tego względu, że zakładana żywotność satelitów wynosiła 7 lat, natomiast niektóre funkcjonują już 16 lat z powodu opóźnienia w modernizacji systemu.

W najnowszym artykule w „GPS Solutions” zespół naukowców z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki UPWr opisał, jak uwzględniać ciśnienie fotonów działających na powierzchnię cylindryczną korpusu satelitów GLONASS. Opracowany model tube-wing sprawdza się doskonale w modelowaniu precyzyjnych orbit satelitów GLONASS-M oraz GLONASS-M+, czyli satelitów wyposażonych w dodatkowy sygnał L3 oraz możliwość komunikacji między satelitami. W przypadku najnowszych satelitów GLONASS-K stosuje się standardowy model box-wing ze względu na kształt korpusu w formie prostopadłościanu.

Do wyznaczania orbit satelitów GLONASS wykorzystano dwie techniki obserwacyjne: mikrofalowe pomiary GNSS oraz laserowe pomiary odległości SLR. Opracowany model pozwala zredukować błędy wyznaczenia orbit z poziomu 36 mm do 28 mm w przypadku satelitów GLONASS-M wchodzących w cień Ziemi oraz z 89 mm do 29 mm w przypadku GLONASS-K. Znaczącej poprawie ulegają orbity satelitów GLONASS-M, które w ostatnim czasie wykazywały stopniową degradację rozwiązań ze względu na przekroczoną nominalną żywotność. Wykorzystanie modelu tube-wing zamiast wyliczania dodatkowych parametrów prowadzi do stabilizacji w rozwiązaniach GLONASS. Dlatego nowe modele stanowią ważny element w procesie rozwoju pozycjonowania z wykorzystaniem systemu GLONASS.

Więcej informacji w „GPS Solutions”: Bury, G., Sośnica, K., Zajdel, R., Strugarek, D. (2022) „GLONASS precise orbit determination with identification of malfunctioning spacecraft”.

Źródło: IGiG UPWr


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS