Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-02-01| GIS, Teledetekcja

Spora aktualizacja danych lidarowych w Geoportalu [aktualizacja]

Dostępne w Geoportalu zasoby danych wysokościowych z lotniczego skanowania laserowego poszerzyły się o materiały pokrywające 17,7 tys. km kw.


Spora aktualizacja danych lidarowych w Geoportalu [aktualizacja] <br />
Okolice Zamku Książ
Okolice Zamku Książ
Spora aktualizacja danych lidarowych w Geoportalu [aktualizacja] <br />
Zakres aktualizacji (fot. GUGiK)
Zakres aktualizacji (fot. GUGiK)
Spora aktualizacja danych lidarowych w Geoportalu [aktualizacja] <br />
Zakres II aktualizacji (fot. GUGiK)
Zakres II aktualizacji (fot. GUGiK)

Aktualizacja jest efektem realizacji dwóch przetargów rozpisanych przez GUGiK, a jej dokładny zasięg prezentuje mapa poniżej.

Blisko 6,5 tys. km kw. z wspomnianej na wstępie liczby dotyczy fragmentów województwa lubuskiego, dla którego krakowska firma KPGeo pozyskała chmurę punktów o gęstości 4 pkt/m kw. i na jej podstawie opracowała numeryczne modele terenu i pokrycia terenu (szerzej o tym zleceniu pisaliśmy TU).

Przypomnijmy, że wcześniej, w ramach tego samego przetargu GUGiK, konsorcjum firm MGGP Aero, Gispro oraz OPEGIEKA pozyskało dane wysokościowe również dla pozostałej części tego województwa.

Druga część aktualizacji obejmuje sporą część województwa dolnośląskiego oraz okolice Raciborza w woj. śląskim. Dla większości tego obszaru pozyskano chmurę o gęstości 4 pkt/m kw., a na jej podstawie przygotowano NMT i NMPT. Wyjątkiem jest Jelenia Góra, Wałbrzych, Legnica, Świdnica, Głogów oraz wspomniany Racibórz, dla których chmura ma gęstość 12 pkt/m kw.

Za realizację tego zlecenia odpowiadało konsorcjum polskich firm: MGGP Aero, OPEGIEKA oraz Gispro, które jako jedyne wystartowało w tym przetargu GUGiK.

AKTUALIZACJA: 2 lutego GUGiK poinformował o udostępnieniu kolejnych danych ALS z obu kontraktów. Aktualizacja pokrywa łącznie 8,9 tys. km kw., a jej zakres prezentuje mapa nr 2.

Jak korzystać z nowych danych?

Nowe dane wysokościowe można pobierać za pomocą skorowidzów dostępnych na Geoportalu w grupie warstw „Dane do pobrania”. W tym celu można również skorzystać z usług WCS udostępnionych przez GUGiK – albo poprzez oprogramowanie kompatybilne z tym standardem, albo narzędzie „Pobieranie danych” w Geoportalu. Dane dostępne są również w przeglądarce chmur punktów.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS