Na potrzeby aktualizacji swoich produktów kartograficznych HERE już od lat inwentaryzuje drogi w różnych zakątkach świata przy użyciu mobilnych systemów skanowania. Od teraz zebrane przez nie dane dostępne są nie tylko dla tej spółki, ale również dla innych chętnych. Mogą oni korzystać z pokolorowanej chmury punktów w formatach LAS i LAZ o względnej dokładności 2 cm zgromadzonej dla „milionów kilometrów dróg” oraz ich otoczenia w 50 krajach, w tym w Polsce.
Jak przekonuje spółka, baza HERE Lidar Data może być użyta np. jako podstawa do tworzenia „cyfrowych bliźniaków”, a także do generowania własnych map, inwentaryzacji infrastruktury drogowej, modelowania informacji o budynkach (BIM) czy analizowania zasięgu sieci 5G.
– Cieszymy się, że możemy zaoferować klientom z sektora publicznego i prywatnego uproszczony dostęp do tego potężnego zestawu danych – powiedział Jørgen Behrens, dyrektor ds. produktów w HERE Technologies. – Użytkownicy mogą korzystać z HERE Lidar Data na zasadach as-a-service lub uzyskać dostęp do globalnej biblioteki chmur punktów 3D za pośrednictwem platformy HERE. Naszym celem jest pomoc w skróceniu czasu i redukcji kosztów związanych z pozyskiwaniem danych przestrzennych – wyjaśnia.