Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-01-17| Geodezja, GIS, Teledetekcja

KPGeo zakończyło lotnicze skanowanie laserowe dla GUGiK

Z Geoportalu można już pobierać dane wysokościowe z lotniczego skanowania laserowego wykonane przez krakowską firmę KPGeo na zlecenie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.


KPGeo zakończyło lotnicze skanowanie laserowe dla GUGiK
KPGeo zakończyło lotnicze skanowanie laserowe dla GUGiK <br />
Wizualizacja sklasyfikowanej chmury punktów i NMT w oprogramowaniu LiMON. Obszar wsi Santok u zbiegu Warty i Noteci. Na wzgórzu widoczne stanowisko grodu Pomorzan
Wizualizacja sklasyfikowanej chmury punktów i NMT w oprogramowaniu LiMON. Obszar wsi Santok u zbiegu Warty i Noteci. Na wzgórzu widoczne stanowisko grodu Pomorzan

Spółka przygotowała chmurę punktów o gęstości 4 pkt/m kw. oraz numeryczne modele terenu i pokrycia terenu dla 6470 km kw. województwa lubuskiego. Prace realizowane były wspólnie z norweską firmą Terratec, która odpowiedzialna była za wykonywanie nalotów. Do pomiarów wykorzystała sensor Riegl VQ-1560 II S – obecnie najnowocześniejszy lotniczy skaner topograficzny na rynku.

– Na etapie planowania nalotu założyliśmy 20% zapasu w gęstości chmury, tj. 5 pkt/m kw. Wszystkie nasze skanery są zamontowane na łożach żyroskopowych, które zapewniają kompensację ruchu i turbulencji samolotu, a to przekłada się na stabilną i równomierną dystrybucję punktów – wyjaśnia Arkadiusz Szadkowski z firmy Terratec. – W ciągu 8 dni wykonaliśmy nalot obszarów z obu części przetargu, co zapewniło homogeniczność danych i najlepszą jakość interpretacji. Nasze wieloletnie doświadczenie we współpracy z KPGeo w realizacji projektu NDH (polegającego na skanowaniu i produkcji NMT i NMPT dla całej Norwegii w latach 2016-2021) z sukcesem przełożyło się na znakomitą współpracę również przy projekcie dla GUGiK – komentuje przedstawiciel Terratec.

Firma KPGeo odpowiedzialna była z kolei za zarządzanie projektem, edycję danych oraz przekazanie produktów końcowych zamawiającemu. – Dla nas był to kontrakt o tyle wyjątkowy, że realizowany w Polsce. Do tej pory jako KPGeo unikaliśmy bowiem tak dużych projektów w Polsce, a skupialiśmy się na rynkach zagranicznych: USA, Skandynawii, Francji, Japonii, a ostatnio nawet na Chinach – mówi Paweł Ziemba, prezes zarządu KPGeo. – Do projektów w Polsce nadal podchodzimy ostrożnie, gdyż u nas tradycyjnie najbardziej istotnym elementem oferty jest cena. A w KPGeo stawiamy na jakość, na komunikację z klientem oraz na porządną realizację danego zadania. Niekoniecznie chcemy się zgadzać na niższą cenę kosztem jakości – podkreśla.

Jednym z kluczowych wyzwań w projekcie okazał się czas. Wprawdzie przetarg ogłoszono jeszcze pod koniec 2020 roku, a pierwsze dwie umowy podpisano już w marcu 2021 r., to jednak rozstrzygnięcie dwóch pozostałych części mocno opóźniło złożenie odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej od decyzji GUGiK dotyczącej wyboru oferty KPGeo jako najkorzystniejszej.

– Procedury odwoławcze spowodowały, że musieliśmy zrezygnować z wiosennego okna pogodowego, przekładając prace na jesień – dodaje. – Finalnie udało nam się osiągnąć bardzo dobrą jakość, pracując pod ogromną presją czasową. Jestem wdzięczny całemu zespołowi zaangażowanemu w projekt za tak sprawną pracę i zakończenie projektu w terminie. Wiemy, że zamawiający jest zadowolony z naszych rezultatów, a to dla nas największa satysfakcja – podsumowuje prezes KPGeo.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS