wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-27| GIS, Teledetekcja

Lepsze przeglądanie chmur punktów w Geoportalu

Na Geoportal.gov.pl udostępniono nową wersję narzędzia do wizualizacji w trzech wymiarach chmur punktów z lotniczego skanowania laserowego (ALS).


Lepsze przeglądanie chmur punktów w Geoportalu <br />
Centrum Krakowa
Centrum Krakowa

Przypomnijmy, że pierwsza wersja tego narzędzia została udostępniona w grudniu ubiegłego roku. Początkowo pozwalało ono wizualizować dane ALS tylko dla wybranych miast oraz regionów turystycznych, ale od końca stycznia obejmuje już cały kraj.

Istotnym ograniczeniem narzędzia było wyświetlanie chmury punktów tylko dla pojedynczego arkusza w skali 1:5000 (co przekłada się na powierzchnię nieco ponad kilometra kwadratowego). Ale teraz się do zmienia, bo w oknie przeglądarki 3D prezentowany będzie nie tylko arkusz wskazany przez użytkownika, ale również wszystkie arkusze sąsiednie (czyli razem 9). Dzięki szerszej perspektywie użytkownik ma możliwość przeglądania w ramach jednej sceny obiektów leżących na granicach arkuszy – zaznacza GUGiK.

Jak uruchomić przeglądarkę?

Przeglądarka chmur punktów w Geoportalu bazuje na otwartym oprogramowaniu Potree i powinna działać w każdej nowoczesnej przeglądarce internetowej. By ją uruchomić, należy w widoku mapy przybliżyć się do obszaru zainteresowania, kliknąć prawym przyciskiem myszy, a następnie wybrać opcję „Widok chmury punktów”. Otworzy się wówczas nowe okno, w którym możemy przeglądać chmurę punktów ALS. Klikając przycisk w lewym górnym rogu, rozwiniemy menu, które umożliwia edytowanie wizualizacji.

Funkcje dostępne w przeglądarce pozwalają regulować np. liczbę wyświetlanych punktów, pole widzenia, styl prezentacji punktów oraz tło, a także włączać i wyłączać widoczność poszczególnych klas punktów (np. budynków, terenu czy roślinności). Narzędzie oferuje ponadto funkcje do wykonywania pomiarów odległości, powierzchni czy objętości, generowania przekrojów czy dodawania adnotacji. Możemy tu także uruchamiać wirtualne przeloty przez chmurę punktów.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS