Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-27| GIS, Teledetekcja

Lepsze przeglądanie chmur punktów w Geoportalu

Na Geoportal.gov.pl udostępniono nową wersję narzędzia do wizualizacji w trzech wymiarach chmur punktów z lotniczego skanowania laserowego (ALS).


Lepsze przeglądanie chmur punktów w Geoportalu <br />
Centrum Krakowa
Centrum Krakowa

Przypomnijmy, że pierwsza wersja tego narzędzia została udostępniona w grudniu ubiegłego roku. Początkowo pozwalało ono wizualizować dane ALS tylko dla wybranych miast oraz regionów turystycznych, ale od końca stycznia obejmuje już cały kraj.

Istotnym ograniczeniem narzędzia było wyświetlanie chmury punktów tylko dla pojedynczego arkusza w skali 1:5000 (co przekłada się na powierzchnię nieco ponad kilometra kwadratowego). Ale teraz się do zmienia, bo w oknie przeglądarki 3D prezentowany będzie nie tylko arkusz wskazany przez użytkownika, ale również wszystkie arkusze sąsiednie (czyli razem 9). Dzięki szerszej perspektywie użytkownik ma możliwość przeglądania w ramach jednej sceny obiektów leżących na granicach arkuszy – zaznacza GUGiK.

Jak uruchomić przeglądarkę?

Przeglądarka chmur punktów w Geoportalu bazuje na otwartym oprogramowaniu Potree i powinna działać w każdej nowoczesnej przeglądarce internetowej. By ją uruchomić, należy w widoku mapy przybliżyć się do obszaru zainteresowania, kliknąć prawym przyciskiem myszy, a następnie wybrać opcję „Widok chmury punktów”. Otworzy się wówczas nowe okno, w którym możemy przeglądać chmurę punktów ALS. Klikając przycisk w lewym górnym rogu, rozwiniemy menu, które umożliwia edytowanie wizualizacji.

Funkcje dostępne w przeglądarce pozwalają regulować np. liczbę wyświetlanych punktów, pole widzenia, styl prezentacji punktów oraz tło, a także włączać i wyłączać widoczność poszczególnych klas punktów (np. budynków, terenu czy roślinności). Narzędzie oferuje ponadto funkcje do wykonywania pomiarów odległości, powierzchni czy objętości, generowania przekrojów czy dodawania adnotacji. Możemy tu także uruchamiać wirtualne przeloty przez chmurę punktów.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS