Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-12-30| Geodezja, Prawo

Każda zmiana mapy jako decyzja administracyjna?

Czy nie byłoby zasadnym przywrócenie zasady dokonywania zmian na mapach geodezyjnych w drodze decyzji administracyjnej? – z takim pytaniem zwróciła się do resortu rozwoju posłanka Małgorzata Chmiel (Platforma Obywatelska).


Każda zmiana mapy jako decyzja administracyjna?

Jak argumentuje parlamentarzystka, obecnie zmiany na „mapach geodezyjnych” często wprowadzane są bez wiedzy stron, czyli sąsiadów, a nawet właścicieli nieruchomości. Nieuczciwy geodeta może w ten sposób uniemożliwić lub sparaliżować możliwość zagospodarowania terenu poprzez usunięcie lub naniesienie na mapach różnych urządzeń, np. rurociągów, linii energetycznych, placów zabaw i innych. A mapy te służą potem przy podejmowaniu decyzji o zakupie działki, a także przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. „Uważam za niezbędne przywrócenie zasady, że zmiany na mapach geodezyjnych muszą następować w trybie postępowania administracyjnego z uwzględnieniem stron postępowania (właścicieli terenu i terenów sąsiadujących)” – pisze Małgorzata Chmiel w interpelacji poselskiej.

Odpowiedzi udzielił wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. Na wstępie wyjaśnił, że przepisy nie posługują się terminem „map geodezyjnych”, lecz państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny, a także mapa: ogólnogeograficzna, topograficzna, ewidencyjna oraz zasadnicza.

W dalszej części odpowiedzi przedstawiciel rządu wytłumaczył obowiązujące zasady aktualizacji wyżej wymienionych opracowań. W podsumowaniu zaznaczył, że procedura nanoszenia zmian na urzędowe mapy w wyniku realizacji prac geodezyjnych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa nie następuje i nie następowała (z wyjątkiem aktualizacji EGiB w latach 2014-2020) w drodze decyzji administracyjnej, lecz w ramach czynności materialno-technicznych.

„Skutkiem proponowanego przez Panią Poseł obowiązku aktualizacji baz danych w drodze decyzji administracyjnej byłby paraliż nie tylko w zakresie prowadzenia zasobu, ale również realizacji inwestycji budowlanych. Do tego należy również wspomnieć o skutkach finansowych dla budżetu państwa wynikających z drastycznego zwiększenia liczby postępowań administracyjnych. Obecnie rocznie w skali kraju zgłaszanych jest około 1 mln prac geodezyjnych, których wyniki mogą skutkować koniecznością aktualizacji baz danych” – wyjaśnia Piotr Uściński. W związku z tym resort rozwoju nie planuje zmian w kierunku proponowanych przez posłankę PO.

„Należy przede wszystkim zaznaczyć, że rejestry publiczne prowadzone przez organy SGiK nie są rejestrami ingerującymi w prawo własności. Ich głównym celem jest odzwierciedlenie stanu faktycznego, jaki istnieje w otaczającej nas przestrzeni” – podkreśla minister.

Odnośnie do ewentualnych nieprawidłowości przy realizacji prac geodezyjnych Piotr Uściński przypomina, że nadzór w tej kwestii sprawują WINGiK-owie i to do nich należy kierować ewentualne wątpliwości dotyczące rzetelności działań geodetów.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS