wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-10-14| Mapy, Prawo

Rząd zapowiada nowy typ map powodziowych

W Ministerstwie Infrastruktury toczą się prace nad rozbudową krajowego systemu ochrony przeciwpowodziowej o tzw. mapy powodzi miejskich.


Rząd zapowiada nowy typ map powodziowych

Zapowiedź ta padła w odpowiedzi na interpelację posłanki Magdaleny Sroki (Porozumienie). Sekretarz stanu Marek Gróbarczyk poinformował ją, że w resorcie trwają prace nad uzupełnieniem projektu nowelizacji Prawa wodnego o regulacje dotyczące tego nowego typu opracowań. Mapy te mają wskazywać miejsca szczególnie narażone na skutki wystąpienia deszczy nawalnych oraz wód roztopowych.

„Celem tych działań legislacyjnych ma być wypracowanie ram prawnych niezbędnych do podjęcia działań zaradczych celem zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców oraz ochrony infrastruktury przed tzw. deszczami nawalnymi, które stanowią coraz większe zagrożenie w tej części Europy, zwłaszcza na terenach silnie zurbanizowanych” – wyjaśnia Marek Gróbarczyk. Nie precyzuje jednak, do kiedy oraz dla jakiego obszaru mają powstać te mapy.

Głównym tematem interpelacji była jednak kwestia aktualizacji istniejących map zagrożenia oraz ryzyka powodziowego. Posłanka dopytuje się, czy w związku z coraz częstszym występowaniem powodzi, szczególnie o charakterze nagłym i lokalnym, rząd planuje dopuścić możliwość częstszej aktualizacji tych opracowań w razie zaistnienia takich potrzeb. Z odpowiedzi wynika jednak, że resort infrastruktury nie przewiduje takich regulacji. Jak bowiem wyjaśnia Marek Gróbarczyk, proces opracowania map powodziowych jest kosztowny, czasochłonny i wymaga odpowiedniego przygotowania. Przypomina jednocześnie, że kolejny przegląd i aktualizacja map zagrożenia i ryzyka powodziowego zostanie przeprowadzony do 22 grudnia 2025 r.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS