Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-12-29| GIS, Teledetekcja, Edukacja

Krakowskie dominanty krajobrazowe okiem lidaru

W czasopiśmie „International Journal of Geographical Information Science” ukazał się artykuł polskich naukowców, w którym na przykładzie Krakowa przedstawiono, w jaki sposób z chmury LiDAR można modelować widoczność dominant krajobrazowych miasta z perspektywy pieszego.


Krakowskie dominanty krajobrazowe okiem lidaru
Krakowskie dominanty krajobrazowe okiem lidaru

Autorami artykułu „LiDAR-based method for analysing landmark visibility to pedestrians in cities: case study in Kraków, Poland” są: prof. Krystian Pyka (Akademia Górniczo-Hutnicza), dr Radosław Piskorski (Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Uniwersytet Jagielloński) oraz Aleksandra Jasińska (AGH).

Wstępem do analizy widoczności jest wybór dominant krajobrazowych, czyli obiektów, które wyróżniają się wysokością, wielkością, kształtem czy barwą. W Krakowie lista dominant jest długa i ujmuje Wawel, Kopiec Kościuszki, kościoły ze strzelistymi wieżami, a listę zamykają współczesne wysokościowce, m.in. „Szkieletor”.

Analiza obejmuje dwa etapy: wstępny i szczegółowy. W pierwszym zastosowano odwrotną strategię analizy widoczności: to nie obserwator patrzy na obiekty lecz obiekty „szukają pieszych”. Czyli dominanty obserwują otaczającą przestrzeń w postaci modelu pokrycia terenu z nałożonymi trasami ruchu pieszego. W ten sposób powstaje mapa widoczności pokazująca, ile dominant może widzieć pieszy idący wzdłuż ulic czy ścieżek.

W drugim etapie analiza odbywa się już z pozycji pieszego i polega na generowaniu sztucznych panoram z laserowej chmury punktów. Problem przeźroczystości chmury rozwiązano, nadając punktom fizyczne rozmiary zmieniające się w zależności od odległości punkt-obserwator. Punktom chmury reprezentującym dominanty nadano identyfikatory. Dzięki temu panoramy pozwoliły określić widoczną powierzchnię obiektu oraz długość obrysu na tle nieba, czyli tzw. indeksy widoczności.

Dla zainteresowanych publikacją jest dostępna ograniczona pula bezpłatnych kopii do pobrania z adresu.

Krystian Pyka


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS