Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-12-08 | Geodezja, Ludzie

Stypendium MEiN dla specjalisty od geodezji matematycznej

W gronie tegorocznych laureatów stypendium ministra edukacji i nauki dla wybitnych młodych naukowców znalazł się dr Krzysztof Nowel – specjalista z zakresu matematycznych aspektów geodezji na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.


Ilustracja: Stypendium MEiN dla specjalisty od geodezji matematycznej

Krzysztof Nowel jest pracownikiem Katedry Geodezji na Wydziale Geoinżynierii UWM. Zajmuje się matematycznymi aspektami geodezji, a konkretnie rozwijaniem i doskonaleniem aparatów matematycznych służących opracowaniu wyników pomiarów geodezyjnych.

Jak wyjaśnia pole swoich naukowych zainteresowań, geodezja – jak wiele innych gałęzi nauki, w tym fizyka – powszechnie korzysta z wyników pomiarów, np. wyników pomiarów odległości czy kątów. Niestety, wyniki pomiarów są najczęściej tylko surowymi danymi, tj. nie stanowią interesującej informacji. Aby taką informację z nich wyciągnąć, należy je matematycznie opracować. Prostym przykładem z codziennego życia są odległości do satelitów GNSS, które są „mierzone” przez nasze smartfony. Aby te surowe dane stały się dla nas interesującą informacją, smartfon musi je przekształcić za pomocą odpowiednich algorytmów, czyli matematycznie opracować. W tym przypadku, produktem takiego opracowania (informacją, która nas interesuje) są przede wszystkim współrzędne smartfonu, czyli jego lokalizacja.

Problem polega jednak na tym, że wszystkie wyniki pomiarów, w tym wyniki pomiarów geodezyjnych, są zaburzane różnymi błędami. W konsekwencji produkty opracowań wyników pomiarów (informacje, które nas interesują) również są zaburzone błędami – to jest niestety nieuniknione.

– I tu pojawia się właśnie pole do popisu dla matematyki. Chodzi o to, aby tak opracować/przekształcić wyniki pomiarów (surowe dane), tj. skonstruować taki aparat matematyczny, aby produkt takiego opracowania (informacja, która nas interesuje) miał jak najmniejszy błąd. Dodatkowo, drugim ważnym celem takich opracowań jest kontrola jakości otrzymywanych rozwiązań. „Królowa nauk” pozwala nam bowiem określać m.in. stopień zaufania do otrzymywanych rozwiązań, np. określać prawdopodobieństwo, że błąd naszego rozwiązania (informacji, która nas interesuje) mieści się w jakimś określonym obszarze – wyjaśnia dr Krzysztof Nowel.

Zainteresowania naukowe laureata stypendium dotyczą właśnie takich matematycznych aspektów geodezji, czyli walki o jak największą jakość wyników opracowań geodezyjnych. W przeszłości zajmował się rozwijaniem i doskonaleniem aparatów matematycznych służących opracowaniu geodezyjnych wyników pomiarów przemieszczeń. Efektem tych badań były m.in. trzy prace opublikowane w prowadzonym przez Międzynarodową Asocjację Geodezji (IAG) czasopiśmie „Journal of Geodesy”, w którym publikowane są najbardziej znaczące dla rozwoju geodezji prace naukowe. Dodatkowym potwierdzeniem szczególnego znaczenia wyników tych badań dla rozwoju geodezji było powierzenie dr. Nowelowi napisania rozdziału na temat opracowania geodezyjnych wyników pomiarów przemieszczeń w publikacji „Encyclopedia of Geodesy”, która będzie wydana najprawdopodobniej w przyszłym roku. Zaproszenie to otrzymał od redaktora tej encyklopedii prof. Petera Teunissena – najwybitniejszego obecnie geodety matematycznego. – Jest to dla mnie i dla mojego dotychczasowego dorobku naukowego również ogromne wyróżnienie – podkreśla.

Natomiast aktualnie dr Krzysztof Nowel zajmuje się opracowaniem obserwacji GNSS dla potrzeb precyzyjnego i niezawodnego pozycjonowania satelitarnego, i z tym wiąże swoją naukową przyszłość. Takie badania prowadzi m.in. we współpracy z wybitnymi naukowcami z Holandii i Australii.

– Oczywiście, bardzo cieszę się z otrzymanego stypendium. Tak prestiżowa nagroda utwierdza mnie w przekonaniu, że moja dotychczasowa praca naukowa była ważna i stanowi dla mnie bardzo silną motywację do dalszej pracy. Można powiedzieć, że cieszę się podwójnie, ponieważ badania matematyczne, ze względu na swoją niemedialną naturę, są doceniane i nagradzane w naszym kraju niestety relatywnie rzadko. Dlatego, jestem bardzo wdzięczny Ministerstwu Edukacji i Nauki, że doceniło mój dotychczasowy matematyczny wkład do geodezji, przyznając mi tak prestiżowe stypendium – podkreśla naukowiec.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Brawo! Jak to mówią "Pan Bóg nierychliwy, ale sprawiedliwy" ;) Brawo Krzysztofie!
  
 21 
Gratulacje! Gratulacje!
  
 22 



zobacz też:

Geodetka ze stypendium prezesa PAN

W tym roku po raz piąty przyznano stypendia prezesa Polskiej Akademii Nauk dla doktorantów instytutów naukowych PAN...

Doktorant z IGiG UPWr zdobył stypendium NCN

Znamy wyniki 8. edycji konkursu „Etiuda” Narodowego Centrum Nauki. NCN sfinansuje 84...

Dwoje geodetów z Wrocławia ze stypendium START

Mgr inż. Grzegorz Bury i dr inż. Kamila Pawłuszek-Filipiak z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki...

Stypendium na teledetekcyjną identyfikację łubinu

Laureatką XII edycji Stypendium Naukowego im. Anny Pasek została Anita Sabat-Tomala –...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w końcu lat 30. w Państwowej Szkole Mierniczej w Warszawie uczono także kaligrafii, rysunku odręcznego, higieny i ratownictwa?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Hieronim Kozłowski (1927-2023)

Hieronim Kozłowski (1927-2023)
Hieronim Kozłowski urodził się 18 marca 1927 r. W 1951 r. ukończył Oficerską Szkołę Topografów w Warszawie. Służbę w Marynarce Wojennej RP pełnił w latach 1952–1986. Związany był ze służbą hydrograficzną, wykonywał zadania z zakresu realizacji...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1941
Niemiecki matematyk Konrad Zuse (1910-1995) konstruuje kalkulator Z3, składający się z 2600 elektromechanicznych przekaźników. Była to pierwsza "programowana" maszyna licząca. Kalkulator Zusego wykorzystywany był przez przemysł lotniczy III Rzeszy.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2