wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-05-13| GNSS, Geodezja, Teledetekcja, Edukacja

Dwoje geodetów z Wrocławia ze stypendium START

Mgr inż. Grzegorz Bury i dr inż. Kamila Pawłuszek-Filipiak z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, jako jedyni reprezentanci dziedziny geodezja i kartografia, znaleźli się w gronie 100 wybitnych młodych naukowców – laureatów programu stypendialnego START 2020.


Dwoje geodetów z Wrocławia ze stypendium START <br />
Grzegorz Bury i Kamila Pawłuszek-Filipiak
Grzegorz Bury i Kamila Pawłuszek-Filipiak

START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej to najstarszy w Polsce program stypendialny dla najlepszych młodych badaczy reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jego celem jest wspieranie uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju. O roczne stypendium w wysokości 28 tys. zł mogą ubiegać się osoby, które nie przekroczyły wieku 30 lat w roku składania wniosku.

Grzegorz Bury (ur. 9 sierpnia 1991 r.) ukończył studia inżynierskie (2015 r.) i magisterskie (2016 r.) na kierunku geodezja i kartografia na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Obecnie jest doktorantem w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki UPWr. Realizowane przez niego badania koncentrują się na doskonaleniu metod wyznaczania precyzyjnych orbit satelitów systemów nawigacyjnych takich jak GPS, Galileo, GLONASS i BeiDou. Opracował m.in. autorską metodę integracji obserwacji laserowych wykonywanych przez stacje naziemne do sztucznych satelitów oraz obserwacji mikrofalowych, które są emitowane przez satelity nawigacyjne.
Grzegorz Bury jest kierownikiem grantu Narodowego Centrum Nauki pn. „Wyznaczanie precyzyjnych orbit satelitów GNSS na podstawie kombinowanych rozwiązań laserowych oraz mikrofalowych” oraz wykonawcą w dwóch innych projektach NCN. Jest także zaangażowany w realizację przedsięwzięcia finansowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną pn. „Efekty relatywistyczne w orbitach satelitów Galileo”.
Jako autor lub współautor publikował artykuły w wiodących czasopismach z zakresu inżynierii kosmicznej i satelitarnej, geodezji i geofizyki, takich jak: „Journal of Geodesy”, „Journal of Geophysical Research”, „Remote Sensing”, „GPS Solutions”, „IEEE Transactions on Geoscience and Remote Sensing” czy „Geophysical Research Letters”.
W 2019 r. na VII Międzynarodowym Seminarium Naukowych i Fundamentalnych Aspektów GNSS/Galileo ESA uznała jego prezentację za najlepszą w sesji „Precise Orbit Determination”. Dwa lata wcześniej, podczas VI edycji tego wydarzenia, został wyróżniony za najlepszy współautorski poster.

Kamila Pawłuszek-Filipiak urodziła się 3 października 1990 r. w Sulęcinie. Jest absolwentką studiów inżynierskich (2013 r.) i magisterskich (2014 r.) Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na kierunku geodezja i kartografia. W 2015 r. ukończyła Międzywydziałowe Studium Pedagogiczne UPWr. Na tej samej uczelni w 2019 r. obroniła z wyróżnieniem doktorat w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport. Od 2016 r. pracuje w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki UPWr. Początkowo na stanowisku asystenta, a od grudnia 2019 r. – adiunkta naukowo-dydaktycznego.
W ostatnich 3 latach kierowała dwoma projektami przyznanymi przez Narodowe Centrum Nauki (dotyczyły, podobnie jak doktorat, identyfikacji osuwisk z wykorzystaniem danych z lotniczego skanowania laserowego) oraz jednym projektem wewnętrznym „Innowacyjny doktorat” przyznanym przez UPWr. Od 2017 r. jest także wykonawcą w przedsięwzięciu „EPOS – System Obserwacji Płyty Europejskiej”. Odbyła liczne naukowe staże zagraniczne, m.in. na uniwersytetach w Padwie, Dreźnie i Hanowerze oraz w Niemieckim Centrum Badań o Ziemi w Poczdamie. Bierze aktywny udział w licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach naukowych.
Zainteresowania badawcze Kamili Pawłuszek-Filipiak skupiają się na wykorzystaniu metod teledetekcyjnych w badaniach środowiska, w szczególności na identyfikacji obszarów osuwiskowych oraz wykorzystaniu satelitarnej interferometrii radarowej w monitorowaniu deformacji powierzchni terenu.

Przypomnijmy, że w ostatnich latach stypendium START otrzymali m.in.: Kamil Kaźmierski (IGiG UPWr, edycja 2019), Anna Kłos (WILiG WAT, 2018), Karina Wilgan (IGiG UPWr, 2017) i Krzysztof Sośnica (IGiG UPWr, 2016).

Damian Czekaj


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS