Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-05-13| GNSS, Geodezja, Teledetekcja, Edukacja

Dwoje geodetów z Wrocławia ze stypendium START

Mgr inż. Grzegorz Bury i dr inż. Kamila Pawłuszek-Filipiak z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, jako jedyni reprezentanci dziedziny geodezja i kartografia, znaleźli się w gronie 100 wybitnych młodych naukowców – laureatów programu stypendialnego START 2020.


Dwoje geodetów z Wrocławia ze stypendium START <br />
Grzegorz Bury i Kamila Pawłuszek-Filipiak
Grzegorz Bury i Kamila Pawłuszek-Filipiak

START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej to najstarszy w Polsce program stypendialny dla najlepszych młodych badaczy reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jego celem jest wspieranie uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju. O roczne stypendium w wysokości 28 tys. zł mogą ubiegać się osoby, które nie przekroczyły wieku 30 lat w roku składania wniosku.

Grzegorz Bury (ur. 9 sierpnia 1991 r.) ukończył studia inżynierskie (2015 r.) i magisterskie (2016 r.) na kierunku geodezja i kartografia na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Obecnie jest doktorantem w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki UPWr. Realizowane przez niego badania koncentrują się na doskonaleniu metod wyznaczania precyzyjnych orbit satelitów systemów nawigacyjnych takich jak GPS, Galileo, GLONASS i BeiDou. Opracował m.in. autorską metodę integracji obserwacji laserowych wykonywanych przez stacje naziemne do sztucznych satelitów oraz obserwacji mikrofalowych, które są emitowane przez satelity nawigacyjne.
Grzegorz Bury jest kierownikiem grantu Narodowego Centrum Nauki pn. „Wyznaczanie precyzyjnych orbit satelitów GNSS na podstawie kombinowanych rozwiązań laserowych oraz mikrofalowych” oraz wykonawcą w dwóch innych projektach NCN. Jest także zaangażowany w realizację przedsięwzięcia finansowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną pn. „Efekty relatywistyczne w orbitach satelitów Galileo”.
Jako autor lub współautor publikował artykuły w wiodących czasopismach z zakresu inżynierii kosmicznej i satelitarnej, geodezji i geofizyki, takich jak: „Journal of Geodesy”, „Journal of Geophysical Research”, „Remote Sensing”, „GPS Solutions”, „IEEE Transactions on Geoscience and Remote Sensing” czy „Geophysical Research Letters”.
W 2019 r. na VII Międzynarodowym Seminarium Naukowych i Fundamentalnych Aspektów GNSS/Galileo ESA uznała jego prezentację za najlepszą w sesji „Precise Orbit Determination”. Dwa lata wcześniej, podczas VI edycji tego wydarzenia, został wyróżniony za najlepszy współautorski poster.

Kamila Pawłuszek-Filipiak urodziła się 3 października 1990 r. w Sulęcinie. Jest absolwentką studiów inżynierskich (2013 r.) i magisterskich (2014 r.) Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na kierunku geodezja i kartografia. W 2015 r. ukończyła Międzywydziałowe Studium Pedagogiczne UPWr. Na tej samej uczelni w 2019 r. obroniła z wyróżnieniem doktorat w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport. Od 2016 r. pracuje w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki UPWr. Początkowo na stanowisku asystenta, a od grudnia 2019 r. – adiunkta naukowo-dydaktycznego.
W ostatnich 3 latach kierowała dwoma projektami przyznanymi przez Narodowe Centrum Nauki (dotyczyły, podobnie jak doktorat, identyfikacji osuwisk z wykorzystaniem danych z lotniczego skanowania laserowego) oraz jednym projektem wewnętrznym „Innowacyjny doktorat” przyznanym przez UPWr. Od 2017 r. jest także wykonawcą w przedsięwzięciu „EPOS – System Obserwacji Płyty Europejskiej”. Odbyła liczne naukowe staże zagraniczne, m.in. na uniwersytetach w Padwie, Dreźnie i Hanowerze oraz w Niemieckim Centrum Badań o Ziemi w Poczdamie. Bierze aktywny udział w licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach naukowych.
Zainteresowania badawcze Kamili Pawłuszek-Filipiak skupiają się na wykorzystaniu metod teledetekcyjnych w badaniach środowiska, w szczególności na identyfikacji obszarów osuwiskowych oraz wykorzystaniu satelitarnej interferometrii radarowej w monitorowaniu deformacji powierzchni terenu.

Przypomnijmy, że w ostatnich latach stypendium START otrzymali m.in.: Kamil Kaźmierski (IGiG UPWr, edycja 2019), Anna Kłos (WILiG WAT, 2018), Karina Wilgan (IGiG UPWr, 2017) i Krzysztof Sośnica (IGiG UPWr, 2016).

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS