wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-02-06| GIS, Teledetekcja, Ludzie

Stypendium na teledetekcyjną identyfikację łubinu

Laureatką XII edycji Stypendium Naukowego im. Anny Pasek została Anita Sabat-Tomala – doktorantka w Zakładzie Geoinformatyki, Kartografii i Teledetekcji Uniwersytetu Warszawskiego.


Stypendium na teledetekcyjną identyfikację łubinu <br />
Anita Sabat-Tomala
Anita Sabat-Tomala

Hasło przewodnie tegorocznej edycji konkursu brzmiało „5 górskich żywiołów”. Projekt badawczy przedstawiony we wniosku o przyznanie stypendium miał być realizowany w obszarach górskich i dotyczyć jednego z pięciu wskazanych żywiołów – ziemi, powietrza, ognia, wody i człowieka – lub ich dowolnej kombinacji.

– W projekcie skupię się na opracowaniu oraz weryfikacji teledetekcyjnej metody identyfikacji inwazyjnego gatunku łubinu trwałego (Lupinus polyphyllus) z zastosowaniem zobrazowań hiperspektralnych oraz metod klasyfikacji pikselowych i podpikselowych (Support Vector Machines, Random Forest, Spectral Angle Mapper, Mixture-Tuned Matched Filtering) – tłumaczy Anita Sabat-Tomala. – Uzyskane wyniki pozwolą na ograniczenie tradycyjnych naziemnych badań terenowych oraz optymalizację algorytmów klasyfikacji i zestawów danych teledetekcyjnych. Aplikacyjnym celem pracy jest opracowanie map rozmieszczenia łubinu na cennych przyrodniczo obszarach Gór Kamiennych i Rudaw Janowickich wraz z podaniem dokładności identyfikacji – dodaje. W badaniach doktorantka UW wykorzysta lotnicze obrazy hiperspektralne HySpex oraz produkty z lotniczego skanowania laserowego pozyskane przez firmę MGGP Aero w ramach projektu HabitARS.

Zainteresowania badawcze Anity Sabat-Tomali obejmują wykorzystanie technik teledetekcji hiperspektralnej w analizach środowiskowych. – W pracach licencjackiej i magisterskiej skupiałam się na analizie jakości wód Jeziora Zegrzyńskiego z zastosowaniem danych hiperspektralnych AISA i HySpex. Następnie, pracując przez 2 lata w projekcie NCBiR HabitARS, zajmowałam się tematem teledetekcyjnego monitoringu nieleśnych siedlisk przyrodniczych Natura 2000 oraz zagrażających im inwazyjnych i ekspansywnych gatunków roślin. Stąd też wziął się pomysł na realizację nagrodzonego projektu – wyjaśnia laureatka stypendium.
Anita Sabat-Tomala od 1 października 2018 r. pracuje na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW jako wykładowca i prowadzi zajęcia z teledetekcji środowiska i cyfrowego przetwarzania obrazów.

Adresatami Stypendium Naukowego im. Anny Pasek są doktoranci lub uczestnicy szkół doktorskich polskich instytucji naukowych, podejmujący tematykę z zakresu dowolnej dyscypliny naukowej, jednak stosujący w swych badaniach techniki i narzędzia GIS oraz teledetekcji środowiska. Dodatkowo wyniki ich badań powinny mieć znaczenie praktyczne.
Uroczyste wręczenie nagród w XII edycji konkursu odbędzie się 14 lutego br.

DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS