Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-02-06| GIS, Teledetekcja, Ludzie

Stypendium na teledetekcyjną identyfikację łubinu

Laureatką XII edycji Stypendium Naukowego im. Anny Pasek została Anita Sabat-Tomala – doktorantka w Zakładzie Geoinformatyki, Kartografii i Teledetekcji Uniwersytetu Warszawskiego.


Stypendium na teledetekcyjną identyfikację łubinu <br />
Anita Sabat-Tomala
Anita Sabat-Tomala

Hasło przewodnie tegorocznej edycji konkursu brzmiało „5 górskich żywiołów”. Projekt badawczy przedstawiony we wniosku o przyznanie stypendium miał być realizowany w obszarach górskich i dotyczyć jednego z pięciu wskazanych żywiołów – ziemi, powietrza, ognia, wody i człowieka – lub ich dowolnej kombinacji.

– W projekcie skupię się na opracowaniu oraz weryfikacji teledetekcyjnej metody identyfikacji inwazyjnego gatunku łubinu trwałego (Lupinus polyphyllus) z zastosowaniem zobrazowań hiperspektralnych oraz metod klasyfikacji pikselowych i podpikselowych (Support Vector Machines, Random Forest, Spectral Angle Mapper, Mixture-Tuned Matched Filtering) – tłumaczy Anita Sabat-Tomala. – Uzyskane wyniki pozwolą na ograniczenie tradycyjnych naziemnych badań terenowych oraz optymalizację algorytmów klasyfikacji i zestawów danych teledetekcyjnych. Aplikacyjnym celem pracy jest opracowanie map rozmieszczenia łubinu na cennych przyrodniczo obszarach Gór Kamiennych i Rudaw Janowickich wraz z podaniem dokładności identyfikacji – dodaje. W badaniach doktorantka UW wykorzysta lotnicze obrazy hiperspektralne HySpex oraz produkty z lotniczego skanowania laserowego pozyskane przez firmę MGGP Aero w ramach projektu HabitARS.

Zainteresowania badawcze Anity Sabat-Tomali obejmują wykorzystanie technik teledetekcji hiperspektralnej w analizach środowiskowych. – W pracach licencjackiej i magisterskiej skupiałam się na analizie jakości wód Jeziora Zegrzyńskiego z zastosowaniem danych hiperspektralnych AISA i HySpex. Następnie, pracując przez 2 lata w projekcie NCBiR HabitARS, zajmowałam się tematem teledetekcyjnego monitoringu nieleśnych siedlisk przyrodniczych Natura 2000 oraz zagrażających im inwazyjnych i ekspansywnych gatunków roślin. Stąd też wziął się pomysł na realizację nagrodzonego projektu – wyjaśnia laureatka stypendium.
Anita Sabat-Tomala od 1 października 2018 r. pracuje na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW jako wykładowca i prowadzi zajęcia z teledetekcji środowiska i cyfrowego przetwarzania obrazów.

Adresatami Stypendium Naukowego im. Anny Pasek są doktoranci lub uczestnicy szkół doktorskich polskich instytucji naukowych, podejmujący tematykę z zakresu dowolnej dyscypliny naukowej, jednak stosujący w swych badaniach techniki i narzędzia GIS oraz teledetekcji środowiska. Dodatkowo wyniki ich badań powinny mieć znaczenie praktyczne.
Uroczyste wręczenie nagród w XII edycji konkursu odbędzie się 14 lutego br.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS