Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-02-23| GIS, Ludzie

Stypendium A. Pasek za satelitarne badania suszy

Laureatem jubileuszowego, X konkursu stypendialnego im. Anny Pasek został Henryk Grzywna z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Bada on wykorzystanie narzędzi GIS i teledetekcji środowiska w monitorowaniu wilgotności gleb w kontekście występowania suszy w rolnictwie.


Stypendium A. Pasek za satelitarne badania suszy

Stypendium im. Anny Pasek przyznawane jest doktorantom polskich instytucji naukowych podejmującym tematykę z zakresu dowolnej dyscypliny naukowej, jednak stosującym w swych badaniach techniki i narzędzia GIS oraz teledetekcji środowiska. Składa się z grantu badawczego przeznaczonego na realizację rocznego projektu badawczego (15 tys. zł) oraz stypendium personalnego (10 tys. zł) pozostającego w gestii stypendysty.

Tegoroczny laureat Henryk Grzywna jest absolwentem studiów na kierunku inżynieria i gospodarka wodna, a także doktorantem II roku w Instytucie Kształtowania i Ochrony Środowiska na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Uczestniczy w prowadzonych w Instytucie Kształtowania i Ochrony Środowiska UPWr analizach zmian stosunków wodnych w dolinie Odry, na odcinku badawczym od Brzegu Dolnego do Malczyc. Aktywny członek, a w latach 2014-2015 prezes Studenckiego Koła Naukowego Hydrologów i Hydrotechników na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji, w którym tworzył podwaliny pod zajęcia z modelowania hydrologicznego i hydraulicznego realizowane na zasadzie samokształcenia przez samych studentów. Członek Polskiego Towarzystwa Geofizycznego.

W nagrodzonym projekcie będzie skupiał się na wykazaniu przydatności technik teledetekcyjnych do obrazowania zmienności czasowej i przestrzennej warunków wilgotnościowych. W swojej pracy będzie dążył do opracowania możliwej do operacyjnego wykorzystania metodyki prognozowania suszy rolniczej na podstawie satelitarnych danych spektralnych m.in. dostarczonych przez satelitę Sentinel-2.

Mieszkaniec Doliny Baryczy, w czasie wolnym obserwuje przyrodę swojej małej ojczyzny oraz poznaje jej ciekawą historie. Ma podstawowe wykształcenie muzyczne, grywa na akordeonie i fortepianie.

W tym roku Fundacja dodatkowo wyróżniła dwa projekty stypendialne, których twórcy, dzięki uprzejmości firmy Esri Polska, otrzymają bony na specjalistyczne szkolenia z zakresu GIS. Są to Anna Zielonka z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego, za projekt „Ocena możliwości wykorzystania pasywnych i aktywnych danych teledetekcyjnych do szacowania zasobu biomasy w strefie arktycznej na przykładzie doliny Adventdalen (Spitsbergen)” oraz Aleksandra Radecka z Politechniki Warszawskiej za projekt „Teledetekcyjna analiza charakterystyki termicznej zieleni miejskiej na przykładzie m. st. Warszawy".

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama